Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van az a trükk mikor egy...

Van az a trükk mikor egy vízzel töltött pohárra egy papírlapot teszünk, és az felfordítva a víz és a papírlap is a helyén marad. Ez mitöl jön létre?

Figyelt kérdés
Tegnap a Discovery csatornán két külön műsorban is szó volt róla. Egyikben azzal magyarázták, hogy a kégkör súlya mivel az minden irányba kihat az tartja ott a lapot. Az észbuk címü műsorban pedig a felületi feszültséggel magyarázták. Most akkor ki mond igazat? Szerintem a víz feletti légrés tartja vissza a vizet, ahol a vákum alakul ki amiért a laptól nem tud oda levegő bejutni. Tehát ha egy lyukat fúrnánk a pohárra, azon levegő jut be és a víz kiömlene.

2012. jún. 22. 12:17
 1/3 anonim ***** válasza:
A papír a felületi feszülség miatt nem esik le a pohárról, a víz a vákuum miatt nem tudd kijönni.
2012. jún. 22. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nincs ott semmiféle vákuum, csak víz. A felületi feszültség sem számít.


A papírlapot és a vizet is a levegő légköri nyomása tartja meg. Tengerszinten a légköri nyomás durván 10N/cm2, azaz négyzetcentiméterenként 10N. Ekkora erő hat a papírlapra alulról felfelé. Felülről lefelé csak a víz súlya hat rá. Egy 1m magas vízoszlop nyomása 1N/cm2, egy átlagos pohár legyen 15cm magas, tehát a vízoszlop nyomása 0.15N/cm2. A két nyomás különbsége, azaz 9.85N/cm2 nyomás szorítja a papírlapot a pohár szájához.


Ha a víz fölött hagysz levegőt, akkor felülről a normál légköri nyomás PLUSZ a víz nyomása hat a papírlapra (a fenti példa szerint 10.15N/cm2), míg alulról csak a légnyomás, ami kb. 10N/cm2. Ezért a víz fölötti levegő ritkulni kezd (a víz súlya ritkítja), a víz lefelé kezd mozogni, kifelé a pohárból, és maga előtt tolja a papírt, oldalt meg kifolyik a víz. Ha oldalt megfognád a papírt, hogy a víz ne folyhasson ki, akkor addig ritkulna a levegő a víz fölött, amíg kialakul egy egyensúlyi állapot: a benti levegő nyomása plusz a víznyomás egyenlő lesz a légköri nyomással. Ekkor viszont nem lesz olyan erő, ami a papírlapot a pohár szájához szorítaná, ezért a legtöbb esetben mindenképp kifolyik a víz.


Ha kifúrod a pohár alját, akkor a víz fölötti levegő nem tud ritkulni, mert kap utánpótlást a lyukon át. Ilyenkor a papírra mindig a víz nyomásával nagyobb erő hat felülről, mint alulról.

2012. jún. 22. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

2-es vagyok, egy kis kiegészítés:


A víz felületi feszültsége lényegében nem játszik szerepet. A pohár szélénél segíti a papír és a pohár szájának összetapadását, ám ez az erő messze nem lenne elég a víz súlyának megtartásához.

2012. jún. 22. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!