Tranzisztor logikáknál miért így alakulnak a feszültségek?
Először egy egyszerűbb kérdésem lenne, hogy kiderüljön nem-e alapjaiban gondolom rosszul. [link]
A képen látható inverternél azért lesz L a kivezetés, ha H szintet kapcsolok rá, mert ekkor a tranzisztor kinyit, áram folyik és a nagyobb feszültség az Rc ellenálláson esik? (gondolom a tranzisztor ellenállása kisebb). Ha L-t kapcsolok, akkor pedig szakadás van, és a kivezetés H lesz, de mi van, ha ezt földre kapcsolom, megtehetem?
A másik az egy TTL NAND kapu totem-pole része. [link]
Itt nem értem e szerint a logika szerint, hogy ha a V3 tranzisztor kinyit, akkor miért lesz a kivezetés H szintű, valamint a Vs dióda sem teljesen világos miért van ott.
A válaszokat előre is köszönöm.
szia!
Ha bármelyik bemenetet földre megtartja az előző állapotot vagy q=N-1. Igen nem tiltott művelet. De ha kettőt akkor viszlát tranzisztor.Remélem jól értettem a kérdésed.
Másodikra nem tudok választ adni.
A V1 többemitteres (multiemitteres) tranzisztor Logikai ÉS kapcsolatot valósít meg az áramkör bemenetén.
Tehát a tranzisztor csak akkor zár le, ha mindkét emitterére logikai „1” szint kerül. Ilyenkor V1 kollektora magas feszültségszinten van. Bármelyik bemenetén „0” szint van, akkor a tranzisztor nyitva van, kimenete tehát alacsony feszültségszintű.
A V2 tranzisztor bázisán lévő alacsony feszültség a tranzisztort zárva tartja.
A zárt V2 tranzisztoron nem folyik áram, ezért az emitterellenállásán nincs feszültség, így V4 nem tud kinyitni.
Mivel V2 kollektora ilyenkor közel tápfeszültségen van, (mert V2-n nem folyik áram, ezért kollektorellenállásán nincs feszültségesés), a V3 kinyit.
A V3 nyitott és V4 zárt állapota azt jelenti, hogy az Ua kimenet közel tápfeszültségen, tehát logikai „1” szinten van.
Ha a V1 valamennyi bemenetére „1” szint kerül, akkor az előzőekből következően az F kimeneten „0” szint lesz.
(A kapcsolásban szereplő D5 dióda a V3 tranzisztor biztosabb zárását segíti, ezenkívül megakadályozza a nagy visszáramot az esetleges további perifériaillesztéskor)
Áttekintve tehát a bemeneti állapotokhoz tartozó kimeneti állapotokat, felismerhető a NAND kapcsolat.
Nem tudom mennyire volt érthető, remélem segítettem!
TTL kapuáramkörök kimeneti megoldásai
A V3 és V4 tranzisztorokból és a diódából álló kimenet neve: totem-pole (totem oszlop) kimenet. Az ilyen kimeneti megoldást az indokolja, hogy ezzel csökkenthető legjobban a kaput terhelő külső kapacitások jelkésleltető hatása. Egy hálózatban ugyanis a kapu kimenetére újabb kapuk csatlakoznak, amelyek bemenetei az ott lévő tranzisztor miatt kapacitív terhelést is jelentenek a kimenet számára. Ez a kapacitás a kapu kimeneti ellenállásával együtt egy RC tagot alkot. Ennek időállandója kicsi, ha a kimeneti ellenállása kicsi, ezzel gyors töltődést és kisütést biztosítva. Mivel magas szinten is és alacsony szinten is egy nyitott tranzisztor jelenti a kimeneti ellenállást, így a kapu kimeneti ellenállása kicsi lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!