Hol kapja a villanymozdony az áramot?
Miért rázna meg a sin, ha rálépsz?
A konnektor sem ráz meg, ha pl. fáziscerucával belenyúlsz az egyik csatlakozóba!
A sín a másik pólus, ÉS földelve is van. Azért nem vág agyon, ha hozzáérsz.
És úgy tudom, a sínen kívül ezt az áramot vezeték is vezeti: hogy ne szakadjon meg az áramkör, ha valahol megszakadna a sín, és kisebb legyen az ellenállása is.
Ez a sínben is van áram, meg hogy földelve van és nem ráz meg, egy kicsit gyanús nekem, hogy kivitelezhető-e. De a kérdésre a helyes válasz az, hogy a mozdony nem sorosan, hanem párhuzamosan van kötve a felső vezetékhez. Réges-régen 2 áramszedő volt minden mozdonyon ( [link] ), de manapság praktikai szempontokból egy áramszedőn van a 2 pólus érintkezője ( [link] ). Az egész pedig a síneken keresztül van földelve.
Remélem mindenki számára kielégítő volt a válaszom.
A villanymozdonyok nagy része Magyarországon 1 fázisú 50Hz frekvenciájú váltakozó áramról működik, amelynek a felsővezetéken a földhöz (sínhez)mért feszültsége 25000 V).
Ez alól a GyESEV a kivétel, ahol még más rendszer van.
A sín a másik pólus. Azért nem rázhat meg, mert egy pólus önmagához képest azonos feszültségi szinten van. Lásd, a madarak is ülnek a csupasz villanydróton. A mozdony motorja rendkívűl kis ellenálláson keresztül, a vastag fém kerekeken érintkezik a sínnel, ezért a mozdony fémtestét megérintve azonos feszültségen (0 feszültségen) vagyunk a földhöz képest, ezért nem rázhat meg. abban az esetben, ha az üzemelő mozdonyt felemelnék a sínről és egyik kezünkkel megérintenénk a kereket, a másikkal a sint, akkor bizony súlyos áramütés (halálos) érne, mert részt vennénk az áramvezetésben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!