Segítene valaki egy kicsit fizikában?
Most milipascal nyomásról van szó, vagy csak elírás és valójában megapascalnak kellene lennie?
p*V = m/M*R*T
m = p*V*M/(R*T)
m = m₁ + m₂
p*V*M/(R*T) = p₁*V₁*M/(R*T) + p₂*V₂*M/(R*T)
V*p = V₁*p₁ + V₂*p₂
V = V₁ + V₂
p = (V₁*p₁ + V₂*p₂)/(V₁ + V₂)
V₁ = 40 liter, p₁ = 12 ?
V₂ = 20 liter, p₂ = 15 ?
A többi gondolom, már menni fog.
Az én megoldási módszerem a következő: felírod mind a két gázra a Boyle-Mariotte törvényt úgy, mintha egy izoterm állapotváltozásról lenne szó, ahol a térfogatokat a "közös" térfogatra tágítjuk, és összeadjuk a két nyomásértéket. Tehát két olyan esetet írsz fel, mintha azt csinálnád, hogy az egyik gázpalack térfogatát megnövelnéd, és ennek hatására lecsökken a nyomása. Ugyanilyen elven a másikat is, mintha csak növelnéd a palack térfogatát, ilyen elven ennek is lecsökken a nyomása. A két nyomásértéket pedig összeadod, és ha jól számoltam ugyanannyi jött ki, mint amennyi az első válaszolónak, de levezetem azért:
p1; V1 az egyik palackban lévő gáz adatai, p2;V2 meg a másiké. Legyen V a közös térfogat, p1' az egyik gáz változott nyomása, p2' meg a másiké. Ilyen elven felírva:
p1*V1 = V*p1'
p1'= p1*V1/V
p2*V2 = V*p2'
p2'= p2*V2/V
A közös nyomás: p1'+p2' = (p1*V1)/V + (p2*V2)/V, amit közös nevezőre hozva: p közös = (p1*V1 + p2*V2)/V.
Egy lépésben is rá lehet jönni az utóbbi megoldásra, ha tudjuk, hogy a nyomás*térfogat energia-jellegű, összeadódó mennyiség, a nyomás maga pedig kiegyenlítődő, mint a hőmérséklet. Tehát analóg a különböző mennyiségű és hőfokú vizek összeöntése után létrejövő közös hőmérséklet problémájával.
Tehát p1*V1+p2*V2=p3*(V1+V2) az energiamegmaradás miatt(ahol p3 jelenti az új nyomást)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!