Valaki megmondaná, hogy hogy kell ezt? (nyolcadikos kémia)
a feladat: FELOLDUNK 4g NaOH-t 46 g desztillált vízben. A nyert oldat 50g 36,5%-os HCl-oldattal ragál.
Határozzátok meg :a. NaOH-oldat koncentrációját!
b.a reakció során keletkezett NaCl tömegét!
Először is a desztillált víz képlete csak simán H2O? És a reakcióegyenlet hogy van? Előre is köszi!
Igen, a desztillált víz képlete H2O.
Reakcióegyenlet:
NaOH + HCl -> NaCl + H2O
Az első lépés mindig az, hogy összeírod a rendelkezésre álló adatokat és a kérdéseket.
m(NaOH)=4g
m(víz)=46g
->m(NaOH-oldat)=50g
m(sósav)=50g
A sósav koncentrációja 36,5 m/m%
-----------------
NaOH-oldat koncentrációja=?
m(NaCl)=?
Ha minden rendelkezésre álló adatot a neked megfelelő módon, hiánytalanul felírtál, belekezdhetsz a számításba.
Minden olyan kémiai feladatnál, ahol valamilyen reakció történik az első teendő mindig az, hogy felírod a reakcióegyenletet, hogy tudd, miről van egyáltalán szó:
NaOH+HCl=NaCl=H2O
Ha ez megvan, belekezdhetsz a feladatokba.
a.)
NaOH-oldat koncentrációja.
A NaOH-oldat tömege 50g, mert 4g NaOH-ot és 46g vizet használtunk fel az elkészítéséhez. Van tehát 50g oldatunk, amiben van 4g NaOH, mivel a feloldással annak természetesen nem változik a tömege. Ahhoz, hogy megkapd, hány tömegszázalékos az oldat, azt kell kiszámolnod, hogy az oldott anyag hányad része az EGÉSZNEK (hibalehetőség, ha az oldószerhez viszonyítod), majd ezt beszorzod százzal, mert százalékban kérik az eredményt. (ez a százalékolás olyan, mintha a métert átváltanád centiméterre, tehát csak matematikai "szépítés") A megoldás tehát (4/50)*100=8%-os a NaOH-oldat koncentrációja. (a szöveges választ sose hagyd el)
b.)
NaCl tömege.
Ha a reakcióegyenletre tekintesz, látod, hogy egy darab NaOH molekulából és egy darab HCl molekulából egy darab NaCl lesz. Az, hogy emellé még víz is keletkezik, minket nem érdekel, ugyanis az a kérdéshez sehogyan sem kapcsolódik. Ahhoz, hogy tudd, mennyi a keletkezett NaCl tömege, tudnod kell azt, hogy mennyi lesz az anyagmennyisége. Hiába próbálsz meg a kiindulási anyagok tömegeivel számolni, hülyeséget kapsz, mert a reakcióegyenlet azt mutatja, hogy anyagmennyiségre (=darabra) miből mi és mennyi lesz. Szóval először ki kell számolnod azt, hogy mennyi NaOH-od és mennyi HCl-ad van, MÓLBAN. (a mól ugyanis darabszámot fejez ki, viszont a kézzelfogható mennyiségű anyagban már annyi molekula van, hogy egyszerűbb volt kitalálni neki egy mértékegységet, mint állandóan számmal kifejezni, hogy mennyi darab)
Ahhoz, hogy megkapd, hány mól anyagod van, tudnod kell azt, hogy hány g áll rendelkezésre, illetve hogy az adott anyag egy móljának mekkora a tömege. (=móltömeg, jele M, mértékegysége g/mól) A móltömeget úgy kapod meg, hogy fogod a periódusos rendszert és leolvasod belőle az adott molekulát alkotó atomok atomtömegét, beszorzod annyival, ahány darab van az adott atomból a molekulában, majd összeadod őket. A Na atomtömege 23, az oxigéné 16, a hidrogéné 1. Mindegyik atomból csak egy van a molekulában, így a molekulatömeg: M(NaOH)=40g/mol Ugyanígy kiszámolva a HCl molekulatömege M(HCl)=36,5g/mol, a sóé M(NaCl)=58,5g/mol.
Az anyagmennyiséget úgy kapod meg, hogy a tömeget elosztod a móltömeggel. A NaOH tömege adott, a HCl-ét viszont még ki kell számolni.
50g sósavoldatunk van, aminek 36,5%-a a HCl, így m(HCl)=50*0,365=18,25g
n(NaOH)=4/40=0,1mol
n(HCl)=18,25/36,5=0,5mol
Mivel 1 mol NaOH 1 mol sósavval reagál, ezért 0,1 mol NaOH 0,1 mol HCl-al képez sót. A keletkezett NaCl anyagmennyisége tehát n(NaCl)=0,1mol. Az, hogy 0,4 mol sósav még megmaradt, minket nem érdekel.
Az anyagmennyiségből pedig egy egyszerű szorzással megkapod a tömeget, hiszen a molekulatömeget már kiszámoltad.
m(NaCl)=M(NaCl)*n(NaCl)=5,85g a reakció során keletkezett NaCl tömege.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!