Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem helyes az alábbi...

Miért nem helyes az alábbi állítás? (hatás-kölcsönhatás elve, fizika, dinamika) Egy testet nem tudunk elmozdítani, mivel bármilyen erővel hatunk rá, ugyanolyan nagyságú, irányú, de ellentétes irányítású erővel fog visszahatni.

Figyelt kérdés

2012. márc. 5. 19:59
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

Próbáltál már valaha elmozdítani bármilyen testet? (Pl.: odébbrakni egy bögrét, felvenni egy labdát, stb.) Sikerült? Tehát miért nem helyes az állítás?


(Szerinted komolyan fel kellett tenned ezt a kérdést?)

2012. márc. 5. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
63%

Még egy ember aki nem érti a hatás-ellenhatás törvényét:)


Szóval arrébb tolsz egy bögrét az asztalon. Ehhez m*a erőt kell kifejtened, és a bögre ugyanekkora erővel fog téged is nyomni. Ha az űrben lennénk, a bögre elindulna egyik irányba, te meg a másikba, csak lassabban, mert neked nagyobb a tömeged. Ez nem azt jelenti, hogy a bögre nem mozdul meg, hanem azt, hogy eltol ő is téged. Itt a földön a bögre ugyanúgy el akar tolni, csak nem tud a súrlódás miatt. A lényeg: az ellenerő nem ugyanarra a testre fejti ki hatását, mint az erő, ezért nem oltják ki egymást.

2012. márc. 5. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
22%

Az nem hatás-kölcsönhatás, hanem hatás-ellenhatás elve, és nem is így szól. Ha A test F erővel hat a B testre, akkor a B test ugyanolyan nagyságú ellentétes irányú erővel hat vissza az A testre. Vagyis nem azonos irányú, és az ellentétes irányítású számomra nem értelmezhető.

Ja és szerintem azért nem helyes, mert a testek különböző tömege miatt (tehetetlenség) ha te például meglöksz egy bögrét, visszahat akkora erővel amekkorával hatottál rá, csak mivel a tömeged jóval nagyobb, ezért rád nem ugyanúgy hat.

2012. márc. 5. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Azért nem helyes az állítás, mert a két dolog nem áll logikai kapcsolatban egymással. Az egyik tény, hogy a két test ugyanolyan erővel hat egymásra. A másik tény, hogy ez az erő a két testnek gyorsulást okoz. A két tény egymástól függetlenül igaz, és nem zárja ki egymást.


Ha erre azt mondanád, hogy amikor megtolsz egy testet, te nem mozdulsz el, akkor az nem igaz. Te is elmozdulsz a Földdel együtt. Csak észrevehetetlenül kis mértékben.


Kimutatták, hogy amikor hétvégén az amerikaiak százezrei megindulnak autóval a tengerpartra, a Föld forgási sebessége megváltozik.

2012. márc. 5. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Egyébként értem a hatás-kölcsönhatást.

Tudom jól, hogy nem ez a meghatározása.

Azt szerettem volna kérdezni, hogy ez az állítás miért nem igaz, mivel ezen kellett gondolkodnunk, s nem jöttem rá. Semi köze a súrlódáshoz, sem ahoz, hogy a test az ürben, vagy a földön van.

Azért volt nehéz rájönni a hibára, mert ha felrajzoljuk aznnak az erőnek a vektorát amelyk hat a testre, s azt is amelyk visszahat, összeadva őket nullvektort kapunk (két egyforma nagyságú, irányú, de ellentétes irányítású vektor eredője nullvektor).

De már sikerült rájönni, hogy mi nem helyes az állításban.

Valóban igaz hogy nullvektort kapnánk a két vektor eredőjeként, de a hiba ott van, hogy nem kell a két vektort összeadni.

2012. márc. 6. 16:48
 6/6 anonim ***** válasza:
De össze is adhatod, és akkor a két testre együttesen ható erő nagyságát kapod (ami nulla). És a két testből álló rendszerre valóban igaz lesz, hogy a tömegközéppontjuk sebessége nem fog változni.
2012. márc. 6. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!