Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Atommagban hogy is van az az...

Atommagban hogy is van az az erős kölcsönhatás? Mit kell érteni potenciális energián?

Figyelt kérdés

Az atommagban a pozitív taszítóerő szétlökni igyekezik a protonokat, de rendkívül kis távolságok esetén számolni kell az ún. erős kölcsönhatással is. Ez pedig jóval erősebb mint a taszítóerő.

Kérdések részletesebben:

1. Elképzelhető, hogy egyes neutronok elhelyezkedésüktől függően nem teszik lehetővé a "a végtelenül kicsi megközelítését a protonoknak", így az erős köcsönhatás is "rohamosan" gyengül. Gondolom a magban lévő nukleonok sem statikusan "állnak", hanem mozognak, mint az elektronok, így a potenciálgödör alján ülő mag energiaszintje is folyamatosan(igaz kismértékben) fel - le járkál. Jól gondolom? Esetleg ílymodon ki is szabadulhat belőle valamely alkotóelem tisztán "véletlenül"?

2. Olvasom, hogy végtelenből közelítve az elektromos taszítás miatt a protonokat egyre nehezebb lesz egymáshoz közelíteni, potenciális energiájuk egyre nő (fölfelé mászunk a potenciálhegyre). Milyért nevezik potenciális (helyzeti) energiának ezt?

Wiki ezt írja: Potenciális erőtérnek olyan erőteret nevezünk, ahol egy pontból egy másik pontba elmozdítva egy testet, mindig ugyanakkora munkát kell végeznünk, bármilyen útvonalat is használunk. Rendben. De akkor milyen energiánk van a potenciálgödörbe, nyugalmi állapotban?


2012. jan. 1. 22:01
 1/5 anonim ***** válasza:

[link]


Amúgy meg magerőnek hívják.

A neutron meg NEGATÍVABB mint a proton.

2012. jan. 1. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen, az atommagban is kialakulnak 'kötött pályák'. Innen u.n. alagúteffektussal ki is léphetnek nukleonok, vagy ezek csoportjai. Ilyen pl az alfa-bomlás.
2012. jan. 1. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

igen, én is gondoltam az alagut-effektusra, de ezt a jelenséget azzal magyarázzák, hogy valamely nukleon részecske átfúrhatja magát a gödör falán, ezzel kiszabadulhat a külvilágba.

Részleteseben:

Ha egy egy ilyen részecske állapotfüggvényét figyeljük a hely szempontjából, azt találjuk, hogy az állapotfüggvény átnyúlik az energiagödör falán, feltéve ha az elég vékony. Van tehát valószínűség arra, hogy egy ilyen részecske egyszercsak a falon kívül jelenik meg. De ez a valószínűség nagyon kicsi.

Az ilyenfajta magyarázatokban meg sem említik a neutronok hatását, ami csökkenti az "erős kölcsönhatást". Persze az sem világos, milyért nem egyesülnek a protonok, ha elfogadom, hogy az "erős kölcsönhatás" jelentősebb az elektromos taszítóerőnél.

másik kérdés is érdekes még: milyért nevezik potenciális energiának a mag köröl kialakult erőteret?

2012. jan. 2. 00:00
 4/5 anonim ***** válasza:

Erőtereknek olyan dolgokat nevezünk, >amikben< különféle testekre különféle erők hatnak.


Jelen esetben van egy atommag, ennek van egy pozitív elektromos tere. Ebben a töltött részecskékre (pl az elektronra) hat a Coulomb-erő.


Az erőtereket a térerősség jellemzi. Ez egy vektortér: a tér minden pontjához rendel egy vektort, ami az odahelyetett egységnyi töltésű (vagy tömegű) próbatestre ható erő (vektor).


Mivel erő hat az erőterekben, megfigyelhetünk különböző enegiaváltozásokat.


Ha ehhez a vektortérhez lehet találni egy potenciálteret. (tehát az erőtér konzervatív), akkor az erőtérben lévő test energiáját (ami abból fakad, hogy a tér képes rajta munkát végezni) potenciális energiának hívják.

2012. jan. 2. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 elias ***** válasza:

"Persze az sem világos, milyért nem egyesülnek a protonok, ha elfogadom, hogy az "erős kölcsönhatás" jelentősebb az elektromos taszítóerőnél."


Az erős kölcsönhatás taszító erő ként is megnyilvánulhat, ha a nukleonok közötti távolság "elég kicsi".


A neutronok csökkenthetik a protonok között fellépő elektromágneses taszítást azáltal hogy a köztük lévő tér egy részét kitöltik. Az erős kölcsönhatás pedig proton és neutron között, neutron és neutron vagy proton és proton nukleon párok között is fellép.

2012. szept. 21. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!