Mivel foglalkozik a gépészet?
Konkrétan gépeket terveznek, javítanak, fent tartanak. Nagyon kemény szakma, manapság elég kevés a jó szakember ezen a téren.
Sok területen észnél kell lenned, első sorban értened kell a fémekhez és a fizikához, bár az egyetemen sok más elég nehézkes akadályt is támasztanak előtted.
Ha sikerül elhelyezkedned és tényleg értesz hozzá akkor nagyon jól kereshetsz vele.
Minden olyan berendezést ,ami valamilyen energiát átalakít más energiává,gépnek nevezünk.
A víz helyzeti energiája mechanikai energiává,ez az energia villamos ,majd újra mechanikai energiává alakul.
Az üzemanyagok vegyi energiája a motorban mechanikai energiává alakul.
Ezeket a gépeket valahogy ki kell találni,le kell tudni rajzolni,le kel gyártani,be kell üzemelni,életben kell tartani,ha kiöregedtek,újra kohósítani kell.
A gépész mindezekkel foglalkozik és ha érti a szakmáját ,a régi ötletekből újabb gépeket talál és fejleszt ki.Egy másik gépész ,aki szintén érti a szakmáját ezeket az újabb más által feltalált gépeket megérti és a többi géppel együtt javítja,szervizeli.
A gépészet elég nagy gyűjtőfogalom.
Gépész egy autószerelő is és az is, aki távcsöveket tervez.
Gépészmérnök is lehet sokféle: az egyik fűtést-hűtést tervez, a másik járműveket, a harmadik meg élelmiszeripari gépeket vagy az említett finommechanika-optikai cuccost.
Nézz körül itt: gpk.bme.hu
Köszi a válaszokat.
És aki pneumatikus gépekkel foglalkozik,milyen gépész?
A pneumatika az irányítástecnikának egy nagyon szép ága és lehetősége.
Nagyon szoros kapcsolatban van a gépész és a vezérléstechnikával.A villamosmérnök ,(vagy régebben még villamos és gépészmérnöknek hívták az igazán képzett mérnököt),megtervezi a gépésszel közösen a leendő feladatnak legjobban megfelelő gépet.például egy csomagológépet.
Itt előfordulnak forgó ,és lineáris vagy alternáló mozgások.Ezeket különböző teljesítményű beavatkozó pneumatikus (levegővel működő) úgynevezett aktuátorok hajtják végre.
Közben a feladatnak megfelelő logikai feltételeknek meg kell felelni.Éppen ezért érzékelők ,logikai elemek ,szabályozástechnikai alkatrészekkel van telitűzdelve a berendezés.
Található itt levegővel működő logika de akár elektromos szenzor,mágnesszelep.Éppen ezért ma már nehéz elválasztani a pneumatikát az elektronikától,az ilyen berendezéssel bánó szakembernek mindkettőhöz kell értenie.
Ezért az ilyen komplex mérnököket mechatronikai mérnöknek hívják.
Tehát a válasz:aki a nagybonyolúltságú pneumatikával foglalkozik az lehet akár gépészmérnök ,akár villamos technikus,de leginkább a mechatronikai szakember.
Akár javíthatja és karbantartója is lehet egy bonyolultabb gépezetnek a gépész technikus.
Minden gép a legegyszerűbb ,tankönyvekben megtalálható gépelemek sokaságából áll.Az egyszerű éktől a lánchajtáson át bonyolultabb differenciál hajtásokig.Közben itt ,ott egy szabályzószelep,egy fotoszenzor,egy szervomotor akár villamos léptetőmotor ,vagy hidraulikus szervomotor.
Szóval mire egy összetett feladatnak megfelelő gép elindul ,sokféle ismertének kell lennie aki ehhez hozzányúlhat,vagy hozzá mer nyúlni.
Persze nem minden gép ilyen összetett.
Lehet akár egy mezőgazdasági kisgép is kis kapától a számítógép vezérlésű kombájnig.
A vitorlázórepülő tartókonzoljától a űrtechnikai kilövőállásig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!