Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik-e olyan anyag, ami...

Létezik-e olyan anyag, ami leárnyékolja a mágneses teret?

Figyelt kérdés
Van egy kartondobozom, beleteszek egy fémet. A doboz külsö falához odatezsek egy mágnes, a mágnes afémet odavonzza a doboz falához. Cseréljük le egy a doboz anyagát egy olyan anyagra, amellyen nem tudom odavonzzani a fémdarabot, vagyis lerányékolom vele a mágneses teret. Létezik ilyen anyag és ha igen, mi a neve?
2012. febr. 3. 22:28
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
22%

Nem, nem létezik.


Ha létezne, lehetne örökmozgót csinálni :)

2012. febr. 3. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
67%

Természetesen létezik ilyen.

Csak gondolj a transzformátorra. A mágneses erővonalak (fluxus) nagy része a vasmagon keresztül záródik.

Egy kellően vastag ferritgyűrűt mágneses térbe helyezünk, akkor a belső része árnyékolt lesz

Pl:

[link]

A ferritgyűrűt, vagy ferritmagot porkohászati úton állítják elő. Ezt apró fémszemcsék és ragasztóanyag alkotják, amit összepréselnek és hővel aktiválják a kötőanyagot. Ha nem lenne ilyen anyag rengeteg elektromos dolog nem működne rendesen, a hangszórókban is alkalmazzák, és egyéb más területeken is.

2012. febr. 3. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Természetesen bármilyen ferromágneses anyaggal (vas, nikkel, ferrit, stb.), megfelelő vastagságban alkalmazva árnyékolható a mágneses tér.


Mint a Daw által megadott képen is látszik, a ferromágneses anyagok a mágneses teret "begyűjtik", így az anyagon kívül (a doboz belsejében) szinte teljesen árnyékolt területet kapunk.


#Sir Butcher

Nem, ettől még nem lehet örökmozgót csinálni. Az erővonalak eltérítéséhez (tehát adott térrészből történő eltávolításához) munkát kell végezni. Emiatt az energia befektetés miatt nem lehet örökmozgó a mágneses árnyékolás.


Pedro

2012. febr. 4. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
vas
2012. febr. 4. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
65%

De itt nem erővonalak eltérítése volt, hanem egy anyag, amit odaraksz, és nem hatolnak át rajta a mágneses erővonalak. Ilyen anyag nem létezik.


Amúgy a transzformátorok sem blokkolják a mágneses teret, elég szép mágneses mező veszi körbe őket.

2012. febr. 4. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

???

Nézd már meg a képet!!!

A színek a térerősség (erővonalak sűrűsége) függvényében változnak. Minél sötétebb a szín, annál kissebb a térerősség. Na lám, fekete a ferritgyűrű által körbezárt tér.


Mivel egy jobb transzformátor akár 98% hatásfokú is lehet, ezért a fluxus maximum 2%-a ami nem a vasmagban záródik. De elárulom, hogy ez még kissebb, mert nem a szórt fluxus miatt van a veszteség nagyrésze, hanem az úgynevezett vasveszteség miatt, ami a vasmagban keletkezik, hő formájában. Nem írom le hogy mi is ez pontosan, nem akarok regényt írni, de ha a hiszterézis görbe mond neked valamit, akkor tudod miről beszélek. Vagy nézz utána Lenz-törvényének...

2012. febr. 4. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Szupravezetés:


[link]


Idézek belőle:


„A szupravezetés azon fizikai jelenség, melynek során egyes ún. szupravezető anyagok nagyon alacsony hőmérsékleten (általában -200 °C alatt) elvesztik elektromos ellenállásukat, valamint kizárják magukból a mágneses mezőt.“


Na most akkor a kérdésem az lenne, hogy ha egy mágnest beleteszünk egy szupravezetőből készített dobozba és a doboz becsukjuk, akkor átmennek a doboz falán a mágnes erővonalai?

2012. febr. 4. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Mielőtt teljesen egymás torkának estek, MINDKETTŐTÖKNEK igaza van... :-D


A mágnes "erővonalait" azaz az erőtér ekvipotenciális felületeit a ferromágneses anyagok "magukba gyűjtik", de nem tökéletesen. Ezért is írtam az első válaszomban, hogy "szinte teljesen árnyékolt területet kapunk." Hiszen 100%-os ferromágneses anyag nem létezik, a mágneses teret csak megfelelően vastag anyag alkalmazásával csökkenteni lehet a kívánalmaknak megfelelően. Erősebb árnyékoláshoz vastagabb anyag kell.


Először is meg kell állapodni, hogy a tér milyen mértékű (90%, 95%, 99%, 99.99%, 99.9999%) csökkenését fogadjuk el

úgy, hogy megszűnt a mágneses hatás. Ezután akár tapasztalati úton, akár a Maxwell-egyenletek alkalmazásával meghatározható az az anyagvastagság ás doboz méret, amely a kívánt árnyékoló hatást biztosítani képes.


100%-os árnyékolás nincs. De azt hiszem ez nem probléma, sok olyan jelenség van a fizikában, ami nem 100%-os, csak meg kell adni a határértéket, amelytől elfogadjuk a jelenséget, vagy annak megszűntét.


A szupravezetős kísérletre: Igen, elvileg a szupravezető dobozon kívül nem lesz érzékelhető a mágneses tér - hiszen annak teljes energia mennyiségéből örvényáramok keletkeztek, azokból pedig a mágnes ellentett képe. Emiatt a szupravezető dobozba tett mágnes a dobozban fog lebegni - amíg a szupravezetés fennáll. Utána pedig a doboz anyagának (illetve az anyag mágneses tulajdonságának) megfelelően vagy áthatol rajta a mágneses tér, vagy nem...


Pedro

2012. febr. 4. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

Pedro elég jól összefoglalta az egészet.

Még egy apró kiegészítést hadd említsek meg. Mivel 100%-osan a mágneses erőtér leárnyékolása nem lehetséges semmilyen módszerrel sem, de még egy 70-80% eléréséhez is rendkívül vastag "erővonalvezető" anyagra lenne szükség. Legolcsóbb ilyen anyag ugye a vas, aminek sulya azért bőven van.

Tehát a gyakorlati megvalósítás sok esetben akadályba ütközik:


1. A nagy súly hátrány, az adott szerkezet nem, vagy nehezen hordozható.


2. Az árnyékolásra két dolog miatt lehet szükség, az egyik hogy valamilyen érzékeny szerkezetet meg kell védeni a külső mágneses tértől.

A másik az, ha egy igen erős mágneses erőteret gerjesztő berendezést kell árnyékolni a külső tér védelme érdekében.


Bármilyen szerkezetről, berendezésről is legyen szó, ezekkel általában kapcsolatot kell teremteni, ezekhez vezetékek kellenek. A vezetékeknek pedig át kell jutni az árnyékoló anyagon.

Tehát az árnyékoló anyag ez esetben csak a folytonossága megszakitásával valósítható meg. Már pedig ahol a folytonosság meg van szakitva, ott mágneses tér átjárás van.


És itt akartam rátérni a lényegre, hogy a gyakorlatban ezt a módszert kevésbé alkalmazzák. A mágneses tér árnyékolására gyakran ellen-erőteret alkalmaznak. Így a két erőtér kompenzálja egymást, így eredeti céljaink megvalósulnak.

2012. febr. 4. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, pár helyre ment a zöld ököl :)

Tud valaki egy olyan fémet vagy ötvözetet, ami nagyon jól árnyékol, pár mm vastagság is elég, hogy egy gyengébb mágnesnek szinte teljesen leárnyékolja az erejét?

2012. febr. 5. 09:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!