Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha befogod a porszívó csövét,...

Dellfil kérdése:

Ha befogod a porszívó csövét, nő, vagy csökken az áramfelvétele?

Figyelt kérdés

2009. máj. 31. 16:44
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:

Nem olvastad a kommentemet? Megmértem. Nem kell nekem ehhez fogyasztásmérő. Neked viszont javaslom próbáld ki, mérd meg, akár fogyasztásmérővel is. Meglátod, nem a levegőbe beszélek. Ha befogom a csövét, csökken az áramfelvétel (az adott porszívónál egy amperrel). 10A-es méréshatár, váltóáram mérésbe kapcsolva a műszer. (az előbb már leírtam a tipusát). Lengőaljzat, dugvilla, négyeres kábel, műszer. A műszer és a porszívó sorbakötve, a műszer árammérésben. A mérést bárki előtt megismétlem. (többször kipróbáltam a mai nap)

A fordulatszámról. Úgy tudom, (és eddigi tapasztalataim nem mondtak ellent neki) hogy bármilyen motornál a hangmagasság (nem hangerő!) emelkedése a fordulatszám növekedését jelzi.

2009. jún. 1. 23:06
 12/28 anonim ***** válasza:

Ne haragudj: milyen képzettséged van? Motorokról, gázok viselkedéséről mit tanultál?


Amúgy el lehet képzelni, hogy ebben a porszívóban van valamilyen speciális áramkör, ami figyeli a dugulást, és olyankor visszaveszi a teljesítményt, hogy ne égjen le a motor (vajon mitől éghet le ilyenkor, ha a normál üzemet bírja?) Akkor a fogyasztás tényleg csökken - no de a hangerő és a magasság is, jelentősen!

2009. jún. 2. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
Szerintem növekedni kellene az áramfelvételnek ha befogod a csövet, de én hiszek a mérési eredményeidnek. Nekem egy dolog tűnik furcsának, hogy 4,8 A-t mértél normál üzemben, ha jól emléxem. Ez azt jelenti, hogy kb 10 kilowattos a porszívód? Tényleg csak érdeklődök, nem kötöszködni akarok. Váltakozó áramú motoroknál meg ha jól tudom nehéz a fordulatszámmal játszadozni. Szerintem a hang frekvenciájának változását a kialakuló nyomáskülönbségek okozhatják. Úgy tudom elképzelni, mint valami dopler effektus, csak visszafelé.
2009. jún. 2. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 A kérdező kommentje:

Bocsi, kissé hanyagoltam ezt az "életbevágó" kérdésemet.

Tényleg nem vagyok "túlképzett". Síma érettségim van, (jó régi) és elektronikai műszerész végzettségem. (ez is régi) Persze azért fizikából még emlékszem az energiamegmaradás törvényére, és a hétköznapi "gyakorlatban" igyekszem figyelembe venni.

Kedves 19:41-es azt hiszem sok lesz az a 10kW. Nagyjából egy nagyságrend eltérés. A hálózati feszültség 230V (megmértem, 229V) 4,8A áramfelvétel mellett. P=UxI 230x4,8=1104W Ez jó közelítéssel annyi mint az adattábláján szereplő értékek, IEC:1200W, MAX:1500W. Jó, tudom ez csak közelítő érték, hiszen csak tisztán ohmos terhelésre igaz. De lényegtelen az általam felvetett kérdés szempontjából.

Nézzük meg más oldalról: egy villanymotor (kefés, soros motor) szélkereket forgat, (axiális ventillátornak is tekinthetjük) ami egy bizonyos mennyiségű levegőt mozgat meg, a teljesítménye és hatásfoka fügvényében. Az most mindegy, hogy abszolút értékében mennyit. Az számít, hogy "alaphelyzetben" (nincs erősen akadályoztatva az áramlás) jóval nagyobb tömegű levegőt mozgat meg , mint "befogott" csővel. A nagyobb tömeg mozgatásához pedig több munkát kell végeznie. Olyankor nagyobb a terhelése, minél kevesebb akadályba ütközik a légáramlás.

Megcsináltam a mérést úgy is, hogy kivettem a porzsákot, és nyitva hagytam a fedelet. Láss csodát, 5,4A-ra ment fel az áramfelvétel.

Én azt hiszem ennyit tudtam felhozni. Mégegyszer bocsi, úgy tűnik kicsit túllihegtem a témát, ami valóban nem "egetrengető"...

2009. jún. 4. 00:08
 15/28 anonim ***** válasza:
Bocs a 10 kW-ért aztán már rájöttem, hogy gyorsabban járt a szám (kezem), mint hogy gondolkodtam volna. Érdekesek a mérési eredményeid, ez megint egy olyan dolog a fizikában amire kapásból rávágják az emberek a választ és kiderül teljesen fordítva van. Jogos a ventillátoros példa, de a porszívo esetében mikor befogjuk a csövet akkor kvázi vákuumot képezünk amihez szintén kell bizonyos munkát végezni. Nemtom, minden esetre érdekes a dolog.
2009. jún. 4. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim válasza:

Egy bútorgyárban végeztünk már ilyen méréseket a porelszívó berendezéseken. Arra a következtetésre jutottunk, hogy ha minél több élszívót csatlakoztatunk egy adott ventilátorhoz, az annál nagyobb ampert vesz fel. Tehát jobban le van terhelve abban az esetben, ha nagyobb felületröl szivja a levegöt.

Na innen már könnyen elképzelhető, hogy ha teljesen lezárjuk a szívórész nyílásait, akkor van szüksége a motornak a legkisebb aramérősségre. Ezt így nem próbáltam, de abban is igazat adok, hogy: minél több levegőt kell megmozgasson egy ventilátor annál nagyobb munkát kell végeznie. Tehát a motor annál jobban le van terhelve. A mérési eredmények magukért beszélnek.

2009. jún. 5. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
100%
Én az elektrónikára szavazok. Biztos van benn elektrónika ami megvédi a leégéstől, ahogy a fúrógépeknél és ezért csökken az áramfelvétel. A fordulatszám nem emelkedik, ez váltóáramnál képtelenség, mert a tekercselés adja ill. az áram frekvenciája a fordulatszámot. Csökkeni csökkenhet, így emelkedik az áramfelvétel hogy visszanyerje az eredeti fordulatszámot. Az örök szabály hogy minden a legkisebb energiaállapotra törekszik. Vagy hogy szól. Azért lesz hangosabb, mert a levegő ellen dolgozik ami a vákumba akar betörni.
2009. jún. 7. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
100%
Apámat megkérdeztem. villanyszerelő mestervizsgával. Ő is rávágta hogy növekszik de elmondtam neki az érveket. Azt mondha hogy elektrónika. A régi porszivók nem hiába égtek le. és nem akkor amikor magába ment, hanem terheléskor füstöltek el.
2009. jún. 7. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim válasza:

A 06-05 06:57-es vagyok.

Még egy annyi hozzáfűzök az előbbi mondanivalómhoz, hogy az említett porelszívó berendezés turbinájának a motorja, egy 48 kw-os háromfázisú villanymotor, ami indításkor, terhelés alatt nem tudja felvenni a számára ideális fordulatszámot. Hogy ez mégis elérhető legyen, segíteni kell neki, amire többféle módszer van. Mi a ventilátor elé, egy "ajtót" szereltünk, amivel a szívórészt elzárni, vagy megnyitni lehet. Gyakorlatilag egy rést vágtunk a szélcsatornára a ventilátor előtt, amibe egy lemezt tudunk bedugni, hogy elzárja a szélcsatornát. Indításkor elzárjuk azt, és amikor a motor a megfelelő fordulatszámra kerül akkor nyitjuk meg. Így a motor könnyedén elindítható és üzembe helyezhető, viszont nyitott szívórésszel nem.

A lényeg az, (függetlenül attól, hogy mi hajtja azt a turbinát), hogy a turbina ha nem mozgatja a levegőt, akkor nem végzi a neki szánt feladatot. Nincs leterhelve!

Ha működés közben a szívórész nyitva van, akkor is nyomáskülönbség van a két rész (szívó és nyomó) között, tehát akkor is a nyomás ellen (a levegő szándékozó-áramlási-iránya ellen) dolgozik. Ha bedugod a szívórészt, természetesen a nyomáskülönbség akkor is megmarad, de legalább levegőt nem kell mozgasson.

A porszívó leég, mert felgyorsul. (Ilyen kísérleteket végeztünk már, hogy hogy viselkedik egy villanymotor terhelés nélkül), de azonkívül szinte teljesen megszűnik a hűtése is.

A kérdés kulcsnézőpontja nem a motor, hanem a működtetett berendezés! Ehhez a motor fogyasztásmérései segédtényezők!

2009. jún. 8. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
A kérdés nagyon eredeti, Öveges prof is örülne neki. Szerény tudásom szerint a porszívó motorja szerkezetileg hasonlít a soros egyenáramú motorra. Azok elvileg a robbanásig fel tudnak pörögni. Annak idején mindig tengelyterheléssel kellet őket próbálni. Az 50 Hz váltakozó áram elvileg a max fordulatot korlátozza, de érdemes lenne megmérni egy fordulatszámmérővel a fordulatokat a porszívó különböző üzemmódjainál.
2009. okt. 25. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!