A laser pointer az tényleg lézer fényt bocsát ki?
* A létrejött fény időben és térben koherens, a lézer által kibocsátott hullámok fázisa a sugár minden keresztmetszeténél azonos.
* A lézernyaláb keskeny és nagyon kis széttartású nyaláb. A lézerfény nagyrészt párhuzamos fénysugarakból áll, nagyon kis szóródási szöggel. Ezzel nagy energiasűrűség érhető el szűk sugárban, nagy távolságokban is.
* A lézerek energiája kis térrészben koncentrálódik, a lézerfény teljesítménysűrűsége a megszokott fényforrásokénak sokszorosa lehet.
* A lézer által kibocsátott hullámok mágneses mezejének iránya állandó.
* A lézerek fénye egyszínű. A lézersugár egy olyan elektromágneses hullám, amely közel egyetlen hullámhosszú összetevőből áll.
A fenti követelmények mindegyike teljesül a laser-pointerre. Szóval igen, az is lézer.
Azt viszont nem mondanám, hogy ugyan azt a lézerfényt használják a tanárok, mint az orvosok. Más az intenzitás és más a hullámhossz. És ezért teljesen más a hatása is az anyagokra. De ezért szembe ne világíts, és NEHOGY SZÉTSZERELJ EGY BLUERAY MEGHAJTÓT!
A lézer jellemzőit fent #1 megválaszolta, de hadd adjak egy szemléletes, bár nem teljesen egzakt példát. A hagyományos fény, olyan, mint az együtt sétáló emberek csoportja. Van, aki kisebbeket lép, van, aki nagyobbakat, függetlenül attól, hogy ugyanolyan gyorsan haladnak. Akik ugyanakkorát lépnek, azok sem egyszerre lépkednek. Sőt nem is biztos, hogy egy irányba mennek. A lézerfény ehhez képest olyan, mint a katonai menet. Egyszerre és ugyanakkorát lépnek. Pont ezért van akkora erejük, ezért reng a talaj a lépteik alatt.
Lézer és lézer között is van különbség. Pl. az előző példánál nem mindegy, hogy két katonáról van szó, vagy ezerről. Nem mindegy, hogy hangyák menetelnek, vagy elefántok. (Az orvoslásnál használt lézert a pointerrel összehasonlítani olyan, mintha az ágyúgolyót akarnád összemosni a focilabdával. Mindkettő gömbölyű, meg minden, de azért nem azonosak.)
A polarizált fény annyit jelent csak, hogy a fény csak egy bizonyos irányban rezeg. Lásd: [link]
Az első hozzászólásomat végigolvasod, akkor érteni fogod a különbséget. De ha gondolod, kifejtem egyszerűbben:
Lézer mindig monokromatikus (egyszínű), a polarizált fény nem.
A lézernél azonos a fázis, a polarizáltnál nem.
A lézer fénye nem széttartó, a polarizált fény igen. Ezért a lézernél kis felületre nagy energia jut; a polarizáltnál ez nem igaz.
AMI KÖZÖS: Mindkettőben a hullámok mágneses mezejének iránya azonos.
Tehát a lézerfény már eleve polarizált. De a polarizált fény még nem biztos, hogy eleve lézer.
Elnézést kérdező, hogy itt kérdezek, de látom szakértő válaszolóktól kaptál választ és ha lehet, használnám a tudásukat (nem biztos, hogy ők válaszolnának a kérdésemre). Egyébként lehet, téged is érdekel.
Csökkentett nyomású nitrogénlézer
A neten csak a megépítéssel kapcsolatos dolgokat találtam. Annyi biztonsági dolog volt írva, hogy ne nézzek bele, mert kereshetek üvegszemet... erre egyébként magamtól is rájöttem, mivel közel UV fényről van szó. Az lenne a kérdésem, hogy milyen óvintézkedések szükségesek a nem belenézésen kívül? Az elektronika része nem kell, mert azzal tisztába vagyok (papírom is van róla).
Válaszotokat előre is köszönöm.
Nyugodtan, de remélem nem akarsz olyat építeni:D
A válaszolóknak meg köszönöm a válaszokat:))
ma 12:51-kor hozzászólónak.
A húgom pont fizikus hallgató, és nemrég volt lézeres laborgyakorlata. Nem tudom pontosan milyen lézert (hullámhossz) használtak, és mekkora teljesítményen; DE amikor valaki nyitva hagyta a szekrény ajtaját (és elmozdította a lézert, akkor a gyakvezető eléggé kiakadt; mert visszaverődhet a lézersugár.
Gyanítom az is UV-lézer lehetett, és ezért nem lehetett látni merre megy a fénye, és ezért voltak a szabályok...
Nem tudom mekkora teljesítményű uv-lézert csinálsz, de azt tudom, hogy az uv-lézer sokkal veszélyesebb, mint a látható fényűek, hiszen az UV-foton energiája is sokkal nagyobb. Simán tönkreteszi a szemed, de az is veszélyes, ha a bőrödet éri.
Én a helyedben keresnék a neten valami jó erős UV-szűrős üveget. (Persze munkavédelmi cuccra gondoltam, nem egy szimpla napszemüvegre...)
Köszönöm a válaszodat. Én egy teljes testet védő plexilapra gondoltam, amin UV védő réteg van. Beszerezni viszont nem tudom honnan fogom. Szükséges az ilyen fajta biztosítás, vagy elég lenne a vastag ruha is?. Azt tudom, hogy a bőrön is elváltozást okoz. Melanómák keletkezhetnek, az meg könnyen bőrrákká alakulhat. Mivel még nincs kész, ezért pontos adatokat nem tudok.
Várt adatok:
337 nm körüli hullámhossz
100kW körüli teljesítmény
Ha csak a testedet akarod védeni, akkor az nagyon egyszerű. amin nem látsz át, azon nem megy át az uv-fény sem.
A szem már más tészta. Ott nyilván olyan anyag kell, ami a látható fényt átengedi, az uv-t nem. Ha a lézered 100kW-os és a hatásfoka csak 5%, még akkor is baromi nagy energia jut nagyon kis felületre.
És mi lenne, ha a távolsággal védekeznél?
Ez alatt azt értem, hogy a céltárgy jó messze lenne tőled (és a haverjaidtól/családtagoktól/...). Mert ekkor már csak az a fény jut a szemedbe, bőrödre, amelyik a céltárgyról verődik vissza. Ha eléggé messze vagy, akkor gondolom már rendesen szétszóródik. Bár azért nem árt az óvatosság
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!