Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A fényévet mien módon számoljá...

Izé01 kérdése:

A fényévet mien módon számolják ki? tehát ha belenéznek a távcsöbe akkor látják a fényt de azt honnan tudják mikor indult el?

Figyelt kérdés
2011. dec. 12. 21:18
1 2
 1/13 Srapnel ***** válasza:

Keress rá ezekre a témakörökre az Interneten:


[link]

2011. dec. 12. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Silber ***** válasza:
Bár az első közelítés csillagászati úton történt a fényebesség meghatározására, pontosabb értéket a Michelson-kísérlet adott. Olvashatsz a témáról a neten.
2011. dec. 12. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
magát a fényévet úgy számolják ki,hogy egy évet(átalakítod másodpercbe),megszorzod 300.000-rel.Ez jelenti azt pl,hogy valami egy fényévre van.A második kérdésedre nemtudok választ adni.
2011. dec. 13. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Ha a távcsőbe néznek, ilyenekre nem kíváncsiak. A távcsőbe azért néznek, hogy egy szabad szemmel nem, vagy rosszul látható objektumot jobban megfigyelhessenek.

A fény sebességének megállapítása más kérdés, többféle módszer is lehetséges, vannak költségesebb és bonyolultabb csillagászati módszerek, és egészen hétköznapiak is. Mindegyiknek az a lényege, hogy veszünk valamit, aminek a pontos mozgását valahonnan ismerjük, és annak segítségével a fényt hol elzárjuk, hol engedjük, és mérjük a változásokat.

Például, a Merkur nevű bolygó elvonul a Nap előtt, mindkét égitest pályaadatait ismerjük, tudjuk elméletben, mikor kell a nap előtt a fekete pöttyöt észrevenni, ennek és az észlelési időnek a különbségéből meghatározható a fény sebessége.

Már köznapibb módszer, hogy veszünk egy nagyon gyorsan forgó küllős kereket. Az egyik oldalon megvilágítjuk, a küllők árnyékot vetnek. Ha a kerék forog, az árnyékok mozognak. A kerék adataiból és a távolságokból, valamint a mérési időből ki lehet számítani a fény sebességét.


A fényév távolságegység. Az égitestek (csillagok) igen messze vannak, nem lenne érdemes sok számjegyű adatokat használni. Helyette kiszámítjuk, hogy a fény egy év alatt mekkora távolságot tesz meg, ez az értéket elnevezzük fényévnek, a továbbiakban azt mondjuk, az vagy az a csillag 20 vagy 50 fényévnyire van. Aki akarja, kiszámíthatja, mennyi ez milliméterben.

2011. dec. 13. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Ez a küllős dolog nem biztos, hogy érthető.

Nézzünk egy valós mérést. Egy fényforrást elhelyeznek úgy, hogy egy megforgatható fogaskerék fogai között elvilágítson. A fény elér egy tükröt, majd visszafelé haladva ugyanazon fogaskerék másig foghíján keresztül mondjuk a falra vetül. A fogaskereket elkezdik forgatni. Nyilván lesz egy olyan forgatási sebesség, amikor elérik azt hogy amíg a fény megteszi a tükörig és vissza a távolságot, egy fog pont a visszaérkező fény elé fordul. A tükör távolságából, és a forgatás sebességéből meglepően pontos értékkel kiszámítható a fény terjedési sebessége. Ezt ismerve már könnyen kiszámítható egy fényév távolsága.


Hogy egy adott csillagászati objektum fénye mikor indult el, az könnyedén kiszámítható a távolságának ismeretében, hiszen a fénysebességet már pontosan ismerjük.

2011. dec. 13. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

A csillagászati távolságmérésnek igen sok módja van.

Például a földmérők háromszögellési módszerének a csillagászatban két formája is van.

Parallaxisnak nevezzük azt az eltérést, melyet ugyanazontárgy esetébe látunk, ha különböző helyről nézzük. Ezt a módszert már az ógörögök is használták. Pl. az egyik görög bölcs kiszámította, hányszor messzebb van a Nap, mint a Hold.

Az első módszer, hogy az állócsillagokhoz képest mennyit mozdul el az égi objektum, ha a Föld két különböző pontjáról nézzük ugyanabban az időpontban. Ez a módszer viszonylag közeli objektumok távolságát határozza meg. Naprendszerbelieket.

A másik parallaxis módszer, hogy a Föld különböző egymástól való távoli helyzetén történő vizsgálatok a mérés alapja. Ekkor is két gondos mérés van, a Földpálya két átellenes pontján. Ebből megállapítható az adott objektum, általában csillag helyzete. A parsec nevű távolságegység neve éppen ebből a mérési módszerből származik. Az a csillag, melynek látószöge 1 szögmásodperc a Földpálya szélétől és közepétől, az éppen egy parsecre van a Naprendszertől. A parsec pontos mértékét nem tudom, de valahol 3,4 fényév környékén van.

Van még egy eléggé misztikus távolságmérési módszer, melyet a tudományos világban feltétel nélkül elfogadtak: az univerzum tágulásával kapcsolatos: ez nagyon-nagy távolságokkal kapcsolatos.

Borzasztó nagy adatmennyiség alapján kimutatták, hogy az univerzum milyen mértékben tágul. Ezért minél gyorsabban távolodik valami a Naprendszertől, annál messzebb van.

2011. dec. 16. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Persze még kérdésed lehet, hogy honnan lehet tudni, hogy egy csillag milyen sebességgel távolodik.

Ez a spektroszkópiához kapcsolódik.

Adott elemek speciális spektrumot adnak. A doppler effektus miatt a sebesen mozgó objektumok spektruma megváltozik. Vagy a nagyobb frekvencia vagy a ritkább felé. A mi univerzumunkban a ritkulás az általános. Vagyis a többség távolodik. A spektrum elcsúszása alapján megállapították a sebességet, s ennek alapján a Hubble állandóval a távolságot is.

2011. dec. 16. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Van még egy közbenső távolságok mérésére vonatkozó módszer.

Javaslom a Robbanó napok c. Asimov művet valamin Kulin Györgyöt (A távcső világa), de magam is összefoglalhatom:

A szupernovák abszolút fényessége mindig ugyanakkora. Ezért a látszólagos fényességből, amit a csillagászok a Földről látnak, meg tudják állapítani a szupernovát tartalmazó galaxis távolságát.

Finomítja e kérdést, vagy inkább megnehezíti, hogy kétféle szupernova van, kétféle fényeséggel.

2011. dec. 16. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Van még egy érdekes csillag, a cepheida típusú. Ez a csillag néhány napos esetleg néhány órás ütemben változtatja fényességét. És a fényességváltoztatási ritmus egyértekműen függ a csillag abszolút fényességével, a távolságát és az őt tartalmazó csillaghalmaz távolságát meg lehet határozni a látszólagos fényessége alapján.
2011. dec. 16. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat:)
2012. okt. 14. 21:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!