Ezen az elven tönkremehet a számítógép billentyűzeten keresztül?
Szoval hogy pl. beleburitok egy pohár vizet a billentyűzetbe. na ha zárlatos lesz haverom szerint küld egy false jelet a gépbe és az is tönkremegy.
szerintem meg ha zárlat miatt küld valamit a gépnek az minden lesz csak nem jel hanem zaj ha nem értelmezi jelként a gép.
tehát most kinek van igaza?
mert sztem nem megy tönkre a gép tőle csak a billentyüzet max de az se biztos.
Azáltal, hogy rákötöd a billentyűzetet a gépre, azáltal összekötöd a kettő áramkörét. Ha a billentyűzet zárlatos lesz, akkor az egész gépben jelentkezik ez a zárlat. Az áramkörök felépítésétől, működésétől függ, hogy milyen visszafordíthatatlan meghibásodáshoz vezet ez.
Viszont pontosan emiatt a legtöbb esetben valamiféle védelem van a külső eszközökben. (Általában optocsatoló. A billentyűzet tulajdonképpen külön áramkört képez ilyenkor, a jelet fénnyé alakítja egy LED-el, a fényt meg egy fotocella érzékeli és alakítja át jellé. Ha túl nagy feszültséget kap a LED, akkor maximum kiég, de a fotocellától az áramkör többi része védve van.)
A billentyűzet kialakításától is függ, hogy mennyi víz milyen jellegű problémát okozhat.
„A küld egy false jelet” úgy ahogy van hülyeség. Ha küldene is visszajelzést a billentyűzet a zárlatról, az miért tenné tönkre a gépet? (Gondolom senki nem tervezne ilyen funkciót, ha az tönkretenné a gépet. Sőt, egy ilyen jelküldésnek pont az lenne az értelme, hogy a gép megvédje magát és leválassza, áramtalanítsa a megfelelő áramköröket.)
Még egy kis infó:
A billentyűk tulajdonképpen kapcsolók. A kapcsolónak meg az a lényege, hogy közel 0 Ohm ellenállás van a két vége között, ha megnyomod. Ha vizet öntesz egy kapcsolóra, akkor nem a kapcsoló mechanizmusa vezeti át az áramot, hanem a víz. Ez önmagában nem okoz gondot. Nem is lehet rövidzárlatnak hívni, ha pl. a kapcsolóval sorba van kötve egy ellenállás is.
A gond akkor van, ha olyan áramköri részeket kapcsol össze a víz, ami normális működés esetén nem kapcsolódnak össze. Ha víz megy a billentyűzetbe, akkor aszerint megy tönkre, hogy milyen a belső áramkör elrendezése. Sok billentyűzetben az tényleges áramkör kis helyen található, mondjuk a jobb felső sarokban. (Lásd: [link] ) A billentyűk alatt csak két fólia van, a billentyű lenyomásával ezen két fólia ér össze, ezáltal megvalósítva a kapcsolót. Ilyen esetben nincs semmi gond a vízzel, max annyi történik, mintha lenyomnád az összes billentyűt. Ilyen esetben a víz eltávolítása, kiszárítása után a billentyűzet újra működik.
De vannak olyan billentyűzetek, ahol a billentyűk alatt egyéb áramköri elemek is találhatók. (Lásd: [link] ) Ilyen esetben a víz okozhat visszafordíthatatlan károsodást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!