Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Talált e már valaki valaha a...

Talált e már valaki valaha a matematikában ellentmondást?

Figyelt kérdés
Konkrétan arra gondolok hogy pl. valaki megoldott egy másodfokú egyenletet, megkapta a két gyököt és ellenőrzésképp visszahelyettesítette de nem lett jó, tudom hogy ez hamis gyök, de ezt csak egy példának írtam:)
2009. ápr. 15. 03:53
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
86%

A matematikában NINCSENEK elentmondások. Vadul hangzik, pedig egyszerű: ez egy általunk kitalált szabályrendszer, amiben ügyeltek arra, hogy ne kerülhessenek bele anomáliák (azaz csúnya dolgok, önellentmondások). Ez a folytonosság elve. A matematikának van pár alaptétele, amire borzasztóan vigyáznak, mert látszólag anomáliamentesek (azaz szerintünk anomália mentesek, de és akkor most mindneki kapaszkodjon meg: be lehet bizonyítani, hogy nem lehet bebizonyítani egy alaprendszerről, azaz axiómarendszerről, hogy mentes az anomáliáktól.)

Szóval vannak axiómáink, amik magukban jók, és a folytonosság elvével erre építkezünk. Ennek ellenére a történelemben sok matematikai anomália febukkant, azonban ezekről mind kiderült, hogy valakik megszegték a folytonosság elvét, azaz "csaltak".

De ismét mondom, hogy ez saját találmány, és egyáltalán nem csak egy alaprendszer létezhet, ami működik, így kapunk sok érdekes matematikai irányzatot, mint pl. a Bolyai féle geometria vagy a Bool algebra.

2009. ápr. 15. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
85%
Mivel a matematika deduktív rendszer, melyet az ellentmondásmentesség alapvető logikai szabályának megfelelően építenek fel, ezért a matematikában nincs ellentmondás. Vannak olyan esetek, amik a matematikai jelölési konvenciókat nem ismerők számára ellentmondásosnak tűnnek, ilyen pl. a korábban részletezett 1=0,999... és társaik, de ezek nem ellentmondások. A paradoxonok sem ellentmondások, csak látszólagos ellentmondások.
2009. ápr. 17. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
50%
Nekem a matekematikában csak 1 dolog nem tetszik, mégpedig az, ha egy egyenletet levezetek, és kijön az, hogy négyzetgyök4, akkor az lehet 2 és -2 is, de ha függvényről van szó, akkor viszont már csak 2 lehet a 4 négyzetgyöke... tudom, van a fogalom ami úgy szól, hogy adott 2 nemüres halmaz, ha az egyik halmaz minden eleméhez hozzárendeljük a másik halmaz egy és csakis egy elemét, akkor függvényt adtunk meg. Ez teljesen kizárja azt, hogy itt minuszba menjek, egyenletnél meg lehet, hogy az a jó... szóval ha van valaki aki ezt el tudja magyarázni nekem, megköszönném. Mert eddig a tanáraimtól mindig csak azt a választ kaptam, hogy ez így van jól, így kell megtanulni, kész, ennyi, stb. De nekem ez rohadtul nem kielégítő válasz, mert zavart okoz a fejemben. :-P
2009. ápr. 19. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
78%

Utolsónak: a négyzetgyök 4 az mindig 2. A négyzetgyök egy függvény. Az egyenlet pedig nem függvény értékét számolja ki, hanem ekvivalens átalakításokat végez. a négyzetgyök 4 = x egyenletnél azt vizsgáljuk, hogy milyen x esetén teljesül az egyenlőség, és ez két valós számra is áll. Ettől még a négyzetgyök 4 az 2. (a gyökfüggvény így lett definiálva)


A matematikában nincs ellentmondás, mert ha találunk, kijavítjuk ;)

Teljesen ember kreálta a dolog, így ha elromlik, akármikor kijavíthatjuk. Ahogy fentebb is mondta valaki, bebizonyítani egy rendszerről a rendszeren belülről hogy ellentmondásmentes nem lehetséges. Gödel egy autista állat volt.

2009. ápr. 20. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim válasza:
78%
És mi a véleményetek a nagy FERMAT sejtésről?
2009. ápr. 24. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim válasza:
78%

Lehetetlen egy egész szám másodiknál nagyobb hatványát két ugyanannyiadfokú hatvány összegére bontani

és emellett még azt is állította, hogy ezt be tudja bizonyítani, csak „kevés a margó semhogy befogadná”. Fermat sejtésének némiképp formálisabb megfogalmazása a következőket:


Az an + bn = cn diofantikus egyenletnek nincs megoldása 2-nél nagyobb egész n esetén a nemnulla számok körében.

Természetesen n = 2-re az egyenletnek megoldásai a pithagoraszi számhármasok.


A Fermat állítása szerint létező eredeti bizonyítást máig nem sikerült megtalálni. Az utókor rendre igazolni tudta, Fermat minden más tételét, ám ez a kijelentés makacsul tartotta magát – így vált ez Fermat utolsó tételévé, a nagy Fermat-sejtéssé.

2009. ápr. 24. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
78%

No akkor pár dolog. Először is a négyzetgyök 4-hez. négyzetgyök (x^2) = |x| ezt könnyű ellenőrizni, hogy minden x-re teljesül. Namost ha vesszük a négyzetgyök 4-et pl., akkor 4=2^2 vagyis behelyettesítve, négyzetgyök 4 = négyzetgyök (2^2) = |2| = 2. Hiába (-2)^2 = 4 szintén teljesül, ekkor azt kapjuk, hogy négyzetgyök ((-2)^2) = |(-2)| ami szintén = 2, ezért lesz csak a 2-vel egyenlő a négyzetgyök 4. Hogyha van egy egyenleted, pl. x^2=4, akkor ugyanígy négyzetgyök (x^2) = |x|, négyzetgyök 4 pedig előbbi miatt 2, tehát ha az egyenlet mindkét oldalából négyzetgyököt vonunk, akkor a következő egyenletet kapjuk. |x|=2. Ezt pedig az x és a -x elégíti ki.

A Fermat-sejtés már régen nem sejtés, hanem tétel, mivel bebizonyították, feltételezhető hogy Fermat vagy hazudott, vagy tévedett a margóra kiférő bizonyítással kapcsolatban.

Az eredeti kérdéssel kapcsolatban pedig Gödel nemteljességi tételeit tudom mondani, ami pontosan azzal foglalkozik, hogy bizonyos dolgokat be lehet-e bizonyítani egy adott axiómarendszerben. Ami pl. érdekes, hogy a halmazelmélet axiómarendszerében a kontinuum-hipotézis néven ismert állítást nem lehet bebizonyítani, DE az ellenkezőjét sem lehet bebizonyítani. Viszont az be van bizonyítva, hogy egyiket sem lehet róla bebizonyítani :) Szóval akár ezt az állítást, akár az ellenkezőjét hozzávéve az axiómákhoz, nem jutunk ellentmondásra, de ez nem azt jelenti, hogy ennek az állítás egyszerre igaz és hamis is, hanem azt hogy nem lehet eldönteni, így mi választhatjuk meg hogy melyik legyen. Szintén lehet olyan halmazokat mondani, amik igazából nem lehetnek halmazok, mert ellentmondásra jutunk. Pl. nem beszélhetünk az összes halmazok halmazásról, tehát egy olyan halmazról, ami tartalmazza az összes halmazt, mert az ellentmondásra vezetne, így ilyen halmaz nem létezik (ezt egyébként úgy lehet bizonyítani pl., hogy ha H ez a halmaz, akkor vegyük a P(H) hatványhalmazt, ami mivel halmaz, szintén benne van H-ban, de bizonyított tény, hogy egy halmaz hatványhalmaza mindig nagyobb számosságú, mint az eredeti halmaz, így p(H) nem lehet H része).

2009. ápr. 29. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
52%

A PI:3,14...irracionális szám stb.Tíz szám nem ismétlődhet végtelenszer egyszer ugyis ismétlődés lessz benne és akkor átváltozik racionális számmá vagy mi?

A sokszögek:PL 3szög-áll 3db 90 fok alatti szögböl és 3db szakaszból,de ha szakaszokban van 3db lapos szög 180fokos akkor a 3 szög 6 szög lessz.Ezaz összesseleljátszható.(lehetőleg ne publikáljátok előttem)

2009. máj. 4. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
100%
Próbáltam megérteni hogy mit akartál írni :) Az elsőre úgy vettem ki, hogy azt állítod, hogy a PI nem lehet irracionális, mert lesz benne szerinted ismétlődés, mert csak 10 db számjegyünk van. De gondolj bele, már 2 számjegy is elég, hogy irracionális legyen, pl.: 0.01001000100001000001... szóval mindig egyel több 0 van az 1-es előtt, így nincs benne ismétlődés. 10 számjegynél még bonyolultabb a helyzet. A második dolgot sajnos nem sikerült megértenem, próbáld már részletesebben leírni, hátha akkor tudok rá válaszolni.
2009. máj. 4. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
78%
Köszi hogy az első matematikai ellentmondásom megdöntötted.A másodikat nemigen lehet ennél jobban részletezni de meg próbálom:a 3szög oldala(i) nem egymáshoz 90fok alatt csatlakozó szakaszok hanem két szakasz amelyek 180fokban csatlakoznak egymáshoz az egyik végükön,a másikon a 90fok alatti szöghöz csatlakoznak.(szabájos 3szög esetén a 90fok alatt miatt)
2009. máj. 5. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!