Elelmagyaráznátok? (távcsővel kapcsolatos dolgok)
nemrég vettem egy 120/1000 -es lencsés távcsövet.
eltudnátok mondani hogy mit hova kell beállítani hogy meg tudjak találni dolgokat?
azt tudom hogy valami pólusra állást kell csinálni.
az úgy van hogy a póluskeresőben ráállok a sarkcsillagra de vannak a távcsövön mutatók R.A. pl.ennek mennyin kell ilyenkor állnia???
ha rááltam akkor a csillagokat hogyan találom meg a kordinátái alapján??
és utolsó: miket fogok látni vele ??
főleg csillagködöket szeretnék(azt mondták lehet)!
kaptam egy 10 & egy 25 mm-es okullárt melyiket haszmálljam vagy ezekkel lehet e látni!??
köszi szépen!!
Szerintem a legjobb, ha elmész egy amatőr csillagász távcsöves bemutatóra a műszereddel együtt, és segítséget kérsz. Jó fejek, tuti mindent elmagyaráznak, és rögtön ki is próbálhatod. Még örülnek is, ha minnél több embert érdekel a csillagászat.
Ha budapesti vagy, akkor akár ide is mehetsz, de az országban máshol is szoktak lenni hasonlók.
Ahol távcsöves bemutató időpontot látsz, oda nyugodtan mehetsz.
A pólusra állás annyit jelent hogy a távcsöved óratengelyét a sarkcsillagra kell állítani. Erre azért van szükség, hogy az észlelés alatt elforduló égboltot egy tengelyen való (óragépes) állítással követhető legyen. Ha van pólustávcső, akkor ez menni fog. Megjegyzem észlelni tudsz pólusraállás nélkül is, csak a nagy nagyításoknál, netán a fotózásnál, főleg ha óragéppel szeretnéd követni az eget, bajban leszel. Az RA és a Deklinációs értékek egy egy értékek, az égen egy pontot meghatároznak. Hasonló ez a Föld felszínén használt hosszúsági és szélességi fokokhoz, illetve azok beosztásához. A deklináció az égi egyenlítőhöz mért magasság fokban, míg a másik koordináta óra perc beosztású. A deklinációval jobb esetben nem kell foglalkozni, mert a pólusraállással be is állítottad. Az RA értékek beállítása pedig úgy a legegyszerűbb, ha egy ismert objektumra állás után, a beosztást tartalmazó hengert, gyűrűt beállítod a publikált adatra. Különben meg szerintem a legritkábban fogod a koordináták alapján megkeresni az észlelendő objektumod, én legalábbis soha nem használom (szerintem nincs is korrektül beállítva :D). Egyszerűbb az észlelés megkezdésekor keresni egy észlelőtérképet, amin szépen referencia objektumok (ezek jobbára ismert csillagok) alapján könnyedén megtalálni szinte bármit.
Egy 120 mm objektívű lencsés műszer elég jó. Bár nem írtad a típust, így nehéz konkrétan véleményezni. Vannak ilyen méretű, sajnos kalap kakit se érő műszerek, és vannak olyanok, amik igencsak jó minőségűek. A Tied jó eséllyel azért bőven alkalmas észlelésre. Azért szerintem ne a ködökkel kezdjed az észleléseid, azok általában halványak, és csalódást keltenek a kezdő megfigyelőknél. Inkább a bolygókat Holdat nyílthalmazokat nézegesd, és kellő gyakorlattal már nekieshetsz a ködöknek is. Javaslom hogy lépj be az MCSE köreibe ...
...és hozzájutsz a hazai talán egyetlen színvonalas csillagász kiadványhoz, amiben aztán vannak észlelési ajánlatok, friss hirek, stb...
Ez a két okulár nem túl sok. A 10mm-el 100 szoros nagyítást tudsz elérni, míg a 25 mm-el 40 szeres nagyítást tud a műszered. Ha jó az optika akkor ezzel a műszerrel akár elmehetnél 300 szoros nagyításig is. Ha jó az ég, akkor ez egyáltalán nem túlzás. De ehhez kell egy plusz okulár rövidebb fókusszal, vagy egy fókusznyújtó "Barlow" lencse (A Barlow talán szerencsésebb, mert azt mindkét okulároddal tudod használni, és kapsz két újabb nagyítást.) Talán egy háromszorozó Barlow a legjobb választás, mert azzal máris megvan a 300 szoros nagyításod. A Holdhoz lehet jó nagy nagyításokat alkalmazni, és a bolygók is szokták "bírni" a nagyítást. A kettőscsillagok meg egyenesen követelik a nagyobb nagyításokat. Míg a nyílthalmazok, inkább a kisebb nagyításokkal szépek igazán.
köszönöm szépen nagyon hasznosak voltak!
sajnos csillagászati találkozóra elég nehéz elvinnem mert 1m hosszú és falun lakunk de a közelben majd keresgélek!!
a távcső sky watcher
ezt a pesti makszutov boltban vettem meg!
Szerezd be ezt a könyvet, kimondottan kezdőknek készült, nekik eszméletlen gazdag forrás, tudom :) Alapmű.
"Köszi! Vagyis ha szeretnék sokat látni akkor több okullar. Pl egy 200+1. 2*barlow ?? és az orveny. Ködöt mennyire látnám??"
120 mm a lencséd. Ezzel nagyon jó égen, ideális körülmények között elmehetsz 300-400 szoros nagyításig. Egy 3 szoros Barlow lencsével már meg is van ez a nagyítás! Mindenesetre könnyebb a beszerzése,mint mondjuk egy jó minőségű 3mm körüli fókuszú okkulár. Az örvényköd nem túl hálás objektum az ilyen kisebb műszerek számára. 60-150 körüli nagyítás kellene hozzá. Részleteket ne nagyon várj, két egymás feletti ködösséget fogsz a látni valószínűleg. Esetleg meg lehet próbálkozni a fotózásával. Azzal azért többet mutatna magából, de az asztrofotózás nem a legegyszerűbb dolog. Gyakorlat és jól beállított, vezetett távcső kell, több fényképet kell készíteni (mondjuk 50-100 darab 10-5 perceset) és azt szoftverrel feldolgozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!