Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vannak még hasonló elméletek...

Vannak még hasonló elméletek (lent)?

Figyelt kérdés

Olyan egyszerű, és mégis zseniális elméleteket keresek, mint Schrödinger macskája vagy mint Russel teáskannája.

Aki ismer ilyen egyszerű, és zseniális elméleteket, "példákat", az írja már le az elmélet lényegét, és ha tud egy linkkel is dobjon meg!


Köszönöm :)


2011. júl. 11. 00:53
 1/4 anonim ***** válasza:
Ellsberg paradoxona, Ockham borotvája
2011. júl. 11. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
bár ezek nem ilyen stílusú elméletek. (előző voltam)
2011. júl. 11. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
2011. júl. 11. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Vree ***** válasza:

Ezek nem elméletek, hanem gondolatkísérletek. Ne keverjük a fogalmakat.


Persze hogy rengeteg van belőlük, minden tudományterületen. Ha tudsz angolul akkor a Wikipédia tartalmaz is egy híresebbek listáját:

[link]


Néhány híres ami most beugrik: Zénón paradoxonjai ( [link] Laplace démonja (ha egy lény mindent tud ami a jelenben létezik, és átfogó is a tudata, hogy mindezeket a tényeket összevesse, ebből automatikusan tudja a jövőt is); "agy a tartályban" (ha egy agy vagy egy tartályban, amit egy gépstimulál úgy hogy létrehozza a képzeteket amiket valóságnak hiszel, meg tudod-e állapítani hogy az nem az igazi valóság? és a mesterséges valóság ugyanaz-e érzésre mint a valóság valóság?); Maxwell-démon ( [link] egy javaslat a termodinamikai örökmozgó létrehozására); "mocsárember" (swampman) (ha hirtelen eltűnsz és a helyeden megjelenik egy ugyanolyan ember, az ugyanaz az ember-e? és az emlékei és tapasztalatai hamisak vagy valódiak? pl. ránéz valamire és azt mondja "ez az amit tegnap is láttam"-igaz-e?); p-zombik (ha megkülönbözhetetlenek az igazi embertől, akkor emberek vagy nem? viselkedés-zombi: nem érez semmit de úgy tesz mintha (pl. nem érez fájdalmat de feljajdul ha megszúrod); lélek-zombi (olyan mint egy ember de nincs lekle); pillangó-hatás (egy pillangó szárnya által keltett szélből tornádó lesz mire a Föld másik felére ér); ikerparadoxon (ha az idő a megfigyelőtől függ (relatiovitáselmélet), akkor el lehet érni hogy két iker más korú legyen); stb.


Bocs de nem folytatom mert túl sok példa van. De azt nem árt észben tartani hogy ezek mindig adott tudományterületnek valamilyen konkrét problémájához kapcsolódnak, tehát csak akkor értheted meg őket (pl. a Schrödinger macskáját) ha az eredeti problémát is jól ismered.

2011. júl. 11. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!