Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi ennek a jelenségnek a...

Mi ennek a jelenségnek a magyarázata? (hangtan)

Figyelt kérdés
Ha egy pohárba vizet töltünk,és az ujjunkat körbe körbe mozgatjuk akkor ugye hangot ad ki,és ha több vizet töltünk bele akkor változik a hangmagasság,mi az oka ennek?
2011. ápr. 13. 21:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Furulyánál a hosszabb cső mélyebb, a rövidebb magasabb hangot ad.

Itt a víz magassága, pontosabban a szabadon maradó felső rész számít, bár a határ nem éles, de itt is a hossz számít.

Azaz több víz, magasabb hang, kevesebb víz, mélyebb hang.

2011. ápr. 13. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Tom Benko ***** válasza:
A pohár rezgésbe hozza a levegőt. Ha kevesebb a levegő, az magasabb hangot fog adni. A víznek tulajdonképpen csak a levegőoszlop méretének szabályozásában van szerepe.
2011. ápr. 13. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
aha értem:) és az érdekelne még hogy pontosan hogyan,miért függ a közeg kiterjedése attól hogy mély vagy magas a hang
2011. ápr. 13. 22:30
 4/12 anonim ***** válasza:

Amikor a pohár száját száraz újjal meghúzod, akkor nem történik semmi. Ha ezt nedvesen teszed, akkor létrejön az említett jelenség.

Mint minden felület, így a pohár szája sem gyártható le teljesen simára. Mikroszkóppal megnézve a felületet, barázdák, hegyek völgyek láthatóak. A felület ún. felületi érdességgel rendelkezik. Ezért a felületen - mikroszkópikus méretekben - az újj egyszer megtapad, utána megcsúszik. Hogy milyen mértékben, az a felületi érdességtől függ. Ez az egymást követő megtapadás, és megcsúszás rezgésbe hozza a poharat. A pohár falában állóhullámok alakulnak ki. Legnagyobb amplitúdót a pohár szájánál mérhetűnk, lefelé ez csökken.


Mivel a pohárban-mint rugalmas közegben állóhullám jön létre, ezért a pohár időben periodikus deformációt szenved. Ez a deformáció-mint tudjuk rugalmas közegben továbbterjed, vagyis a deformáció folytatódik a levegőben, a légoszlopban, amely légoszlop a pohár belselyében van.

Tehát a légoszlopban is állóhullám alakul ki.


Ha egy légoszlopban állóhullám alakul ki (amelyet hang formájában hallunk, hiszen hanghullámról vagyon szó) akkor a hanghullám hullámhossza többek közt jelentősen függ a légoszlop hosszától. Ezt a kísérlet során a pohárba töltött vízoszlop magasságának változtatásával szabályozhatjuk.


Ugyanis a hang frekvenciája is attól függ, hogy a "hanghullám hullámhossza hogyan fér rá a légoszlopra".


A légoszlop egyik vége nyitott, tehát ott egy duzzadóhelynek, míg a légoszlop másik vége (pohár alja(vagy vízfelszin)) zárt, így ott egy csomópontnak kell lennie.


A kettő között átmeneti állapot van.


Továbbá meg kell jegyezni, hogy azon a helyen, ahol a vízfelszín érintkezik a pohár anyagával (körvonal) ott állóhullám "törés" következik be. Így a vízben létrejövő állóhullám viszonyok eltérnek a légoszlopban létrejövő állóhullámétól.

2011. ápr. 14. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

húh nagyon szépen köszönöm,remekül leírtad a választ:)

mivel ilyen érthetően és részletesen válaszoltál,még ha nem baj akkor megkérdezném azt hogy ahogy te is mondtad az állóhullám hullámhossza függ a levegőoszlop magasságától.Úgy sejtem hogy minél kisebb a magasság,azzal arányosan csökken a hullámhossz is,így növekedve a hangmagasság.És ennek a miértje érdekelne egy kicsit ha esetleg el tudnád magyarázni nagyon hálás lennék.köszönet az eddigiekért is:)

2011. ápr. 14. 20:32
 6/12 anonim ***** válasza:

Attól függően, hogy milyen magas a levegőoszlop, ill. a pohár további paraméterei, a levegőnek van egy ún. sajátfrekvenciája. Amikor rezgésbe hozzuk a poharat, akkor a légoszlop rezonanciában van a pohár anyagával. A sajátfrekvenciának megfelelő hangot hallunk.


A sajátfrekvencia függ a rendszer paramétereitől (légoszlop magassága, átmérője, alakja, stb.) pohár paramétereitől (anyaga, sűrűsége, Young modulusa, vastagsága, hőmérséklete, stb.) a külső paraméterektől ( levegő hőmérséklete, sűrűsége, stb.).

Tehát összetett jellemző.


A lényeg, hogy ezek közül legegyszerűbben úgy változtatható meg a sajátfrekvencia, hogy a vízszintet változtatjuk, hiszen ekkor változik a magasság, légoszlop alakja (pl. borospohár esetén).


A jelenség létrejöttében jelentős szerepe van a kényszerrezgés feltételeinek. Kényszerrezgés akkor tud jelen esetben létrejönni, ha ujjunkat benedvesítjük. Ebben az esetben ugyanis a pohár és ujjunk közt megnő a súrlódási együttható.

Ugyanis a száraz esetben is kelelkezik ugyan állóhullám a pohár anyagában, de az így létrejött frekvencia nem esik a légoszlop sajátfrekvenciájának tartományába, ezért nem hallunk hangot sem.

Viszont ha megnöveljük a surlódási együtthatót (víz) akkor a pohár anyagában kialakuló állóhullám frekvenciája már közelít a sajátfrekvenciához, így létrejön a kényszerrezgés útján a légoszlop rezonanciája.


Megjegyzés: A víz alkalmazásával azért nől meg a súrlódási együttható, mert az üveg és víz között, ill. a víz és az ujj között adhéziós erő nagyobb, mint száraz esetben. (A folyadékok részecskéi között az összetartó erő viszonylag kicsi, a részecskék elgördülnek egymáson. A pohár atomjainak elektronjai "összekeverednek" a víz atomjainak elektronjaival, többek között ezért működik az adhéziós erő).

2011. ápr. 14. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Ez tök érdekes,nem is gondoltam volna hogy ez ilyen egyszerű jelenség mennyire összetett és ilyen mélyre menően lehessen megmagyarázni.Akkor ha jól értettem,a folyadék betöltése olyan módon befolyásolja a hangmagasságot,hogy vízbetöltéssel kiszorítjuk(megváltoztatjuk az alakját)a levegőt és ez módosítja a légtömeg saját frekvenciáját,ami majd a rezonancia hatására más frekvenciájú,magasságú hangot "ad" mint egy eltérő állapotban.A megjegyzésben leírtak meg nagyon érdekesek,pont nemrég olvastam a felületi feszültség kapcsán a nedvesítő folyadékokról.Bocsi ha esetleg terhedre vagyok,még egyetlen egy kérdésem lenne hogy az előző válaszodban leírt:

Ugyanis a hang frekvenciája is attól függ, hogy a "hanghullám hullámhossza hogyan fér rá a légoszlopra".

Ezt pontosan hogyan is kell érteni?

Egyébként megkérdezhetem hogy mi a foglalkozásod mert ámulatba ejt hogy milyen kiterjedt a tudásod és ezt át is tudod adni másoknak:D :)

2011. ápr. 14. 23:15
 8/12 anonim ***** válasza:

"hanghullám hullámhossza hogyan fér rá a légoszlopra".


Ez igazából pongyola megfogalmazás, de megpróbálom érthetően elmondani, hogy mit értek alatta.


Lehet végezni olyan mérést, amelynek során egy vízzel töltött mérőhengerben egy PVC csövet mártunk, és mozgatjuk föl-le, szükség esetén állványba rögzítve. Aztán egy megpendített hangvillát a cső fölé helyezünk (a hangvilla rezgésszámát persze tudjuk) így a cső mozgatásával elérhetünk egy olyan állapotot, amikor a hangvilla hangját erősebbnek halljuk.

Ekkor az történt, hogy a PVC csőben lévő légoszlop berezonált.

A légoszlop magassága mérhető, hiszen ha a cső szájától lefelé induló skálát készítünk a cső külső oldalára, akkor a légoszlop hosszát a vízszint mutatja, tehát leolvasható a hossz.

A légoszlop rezonanciája akkor következik be, amikor a légoszlop hossza épp akkora, hogy rá a hangvila rezgésszámához tartozó hullámhossznak a negyedének a páratlan számú többszöröse fér rá.


A pohár esetén hasonló a helyzet, de itt a pohárban lévő vevegő átmérője összemérhető a magasságával, így pl. ha elkezdenénk számolni, akkor kijönne, hogy a hullámhossz negyede (15-25) cm tartományba esik.


Igen ám, de a pohárban lévő légoszlop kisebb kiterjedésű mint 15 cm.

Na itt jön a nehezebb része a rendszernek. Itt jön be az, hogy a pohárban lévő levegőbe hol alakulnak ki duzzadóhelyek, csomóhelyek. Ezek lehetnek duzzadóvonalak, csomóvonalak.

Ezeknek a matematikai leírása rendkívül bonyolult, (másodrendű parciális differenciálegyenletre vezetnek) ezért ne is menjünk most bele.


Nagyvonalakban a lényeg, hogy a pohárban levegőben (ill. kismértékben a felette levő levegőben is) a levegő úgy tud berezonálni, hogy abban a hullámhossz negyede "kedvezően belefér".

2011. ápr. 15. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"nemrég olvastam a felületi feszültség kapcsán a nedvesítő folyadékokról"


Üveg és víz között valóban nedvesítő folyadékról beszélhetünk. Ez ugye azt jelenti, hogy az adhéziós erő nagyobb, mint a kohéziós erőnek az adhéziós erő irányával megegyező irányú komponense.

2011. ápr. 15. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Higany esetén valószínűleg, hogy mást tapasztalnánk, mert üveg esetén nem nedvesítő folyadék. Mellesleg megjegyzem, hogy a higyanyt épp ezen okok miatt nem lehet csak úgy a pohár szájára juttatni, mint a vízet.
2011. ápr. 15. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!