Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mértani sorozatos kérdés....

Mértani sorozatos kérdés. Lent (? )

Figyelt kérdés

Egy mértani sorozat első, harmadik és ötödik elemének összege 42. Második és negyedik elemének összege 20. Mennyi az egyes elemek közötti hányados?


Nem a megoldás kell (én tudom a megoldást, mert ezt magamnak találtam ki gyakorlásra, viszont van néhány ugyanilyen feladat csak más értékekkel, amiket viszont nem tudok megoldani), hanem a gondolatmenet, amivel eljutok a megoldáshoz. Egyszerűen nem megy, mivel x a köbön-nel meg x a negyediken-nel nem tudok számolni...

Hogy kell egy ilyet megoldani?


2011. ápr. 13. 18:34
 1/4 anonim ***** válasza:
Ha nem a megoldás kell,hanem érteni szeretnéd,akkor csapd fel a függvénytáblázatot és nézd ki belőle a képleteket.Nem nehéz értelmezni őket,valamint magad is megpróbálhatsz felírni képletet,mert tudod,hogy mi mennyi.Abból megláthatod,hogy hogyan változnak az értékek.
2011. ápr. 13. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Egyébként az 1. és a 3. tagot és a 2. és a 4. tagot egyenletrendszerbe helyettesítve ki tudod számolni.
2011. ápr. 13. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Megtennéd nekem, hogy leírod azt a bizonyos egyenletrendszert? Nekem ugyanis nem sikerült.
2011. ápr. 13. 19:01
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy lehetne egy minden esetre alkalmas módszert adni. Mindig az adott feladat határozza meg, mit lehet, mit célszerű csinálni.


Ami a példádat illeti.

Nem mindig, de sok esetben hasznos lehet a középső elemhez viszonyítva felírni a tagokat, ha azonos távolságra levő elemekről van szó.

A sorozat 5 tagja

a1, a2, a3, a4, a5

Az a3-mal kifejezve

a₁ = a₃/q²

a₂ = a₃/q

a₃ = a₃

a₄ = a₄*q

a₅ = a₃*q²

Ha szükséges, apró trükkökkel el lehet érni, hogy a 'q' csak páros hatványon szerepeljen, akkor a q² = x helyettesítéssel a feladat egyszerűsíthető és megoldható.


A feladathoz a következő egyenletrendszer írható fel a fentiek alapján

a₃/q² + a₃ + a₃*q² = A

a₃/q + a₃*q = B

ahol

A = 42

B = 20


A törteket eltüntetve

(1) a₃ + a₃*q² + a₃*q = A*q²

(2) a₃ + a₃*q² = B*q


Első trükk: a második egyenletet négyzetre emeljük, az első változatlan

a₃ + a₃*q² + a₃*q = A*q²

a₃² + 2*a₃²*q² + a₃²*q = B²q²


Második trükk: most a második marad változatlan és az elsőt megszorozzuk a₃-mal

a₃² + a₃²*q² + a₃²*q = a₃*A*q²

a₃² + 2*a₃²*q² + a₃²*q = B²q²


A másodikból kivonjuk az elsőt

a₃²*q² = q²(B² - a₃*A)


Egyszerűsítés és rendezés után

a₃² + a₃*A - B² = 0

a₃² + 42a₃ - 400 = 0


Ennek gyökei: 8 és -50

A jó gyök

a₃ = 8


A (2) egyenletből

8q² - 20q + 8 = 0

Egyszerűsítés után

2q² - 5q + 2 = 0

A gyökök: 2 és 1/2


A jó gyök az első, így

q = 2

=====


Azért mutattam ezt a megoldást, mert két húzással el lehetett kerülni a magasabb hatványokat, és helyettesítést sem kellett alkalmazni. Ezt az egyenletek felépítése miatt lehetett megtenni, általánosan nem érvényes a módszer.

Annyit jegyeznék még meg, hogy az esetek többségében célszerűbb az egyenlő együtthatók módszerét használni a behelyettesítés helyett.


Remélem sikerült segítenem.


DeeDee

***********

2011. ápr. 13. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!