A szemben található csarnokvíz, ami a szaruhártya mögött és a szemlencse előtt helyezkedik el, annak mi a feladata?
Vazee, a vidikért egy hatalmas kösz! Ilyen vidikre nagyon ritkán szoktam találni!
No, ha jól értettem az a szitu, hogy passzív-kor van jelen az, amikor nem használódik el energia és a kis cuccok áramlanak át a sejtmembránok, szal O2, CO2, stb., és aktív, mikor a nagyobb méretű molekulák, mint Pl. a glükóz, vagy a fehérje!
Az ozmózist még mindíg nem vágom! Meg a vidikben láttam, hogy az ozmózis mellett dialízis is van írva! Arra kíváncsi lennék, hogy mi az, mert tud. szerint aki veseellenőrzésre megy az dialízisre megy! :)
Akkor a példaként vett elülső csarnokban lévő csarnokvíz a cuccokat a sárgatestből nyeli és onnan a molekulák segítségével tud a szaruhártya sejtmembránjához jutni, szal úgy, ahogyan az utolsó videó demonstrálta, most már elméletben is megy, csak azt nem értem, hogy ezek a molekulák hogy tudják kiválasztani, hogy pl. melyik az elhasznált és melyik az O2 dús oxigén, ha már kacifántosan megfogalmazzuk! :D
Bocsi, már biztos, hogy az agyadra megyek, ez a téma eléggé "bevariál" most nekem! :) És ez csak egy piciny része, ez a király ebben az egész biológiában, vaze, nem lehet megunni!
Megoldható lenne, ha felvennélek Skype-on? Közeljövőben Biológiára szeretnék menni és jó lenne, ha lenne egy hozzád hasonló jó fej gyerek, aki a kérdéseimre tudja a választ, mert lehet, hogy vannak az oldalon, akik válaszolnak, de azt bizony nem érthetően, vagy hasonló!
Előre is egy hatalmas köszönöm!
Csak ügyesen kell keresni, és akkor szinte mindenről lehet nagyon jó videókat találni:))
Nah akkor nézzük a diffúziót és az ozmózist.
Ha pl. folyadékokba beleteszel vmi anyagot (pl. cukrot), akkor azok a hőmozgás következtében mindig egyenletesen fognak eloszlani. Hogy ez miért van így, azt talán jobb lenne egy fizikustól megkérdezni:))
Szóval a cukormolekulákat a vízmolekulák szétlökdösik, és így azoknak a koncentrációja a folyadék minden részében ugyanakkora lesz.
Ez a diffúzió.
Az ozmózis az tulajdonképpen egy féligáteresztő hártyán keresztüli diffúzió.
Van egy edényed, és van benne víz. A közepére beleállítasz egy féligáteresztő membránt, ami így két részre osztja az edényt.
Az edény egyik részébe teszel cukrot.
A membrán a vizet át tudja engedni, viszont a cukormolekulákat nem (ezért féligáteresztő ugye: tehát az oldószert átengedi, az oldott anyagot meg nem).
Nah most a rendszer itt is arra törekszik, hogy mindenhol ugyanakkora legyen a cukor koncentrációja.
Viszont a cukormolekulák hiába próbálkoznak, nem tudnak átmenni a membránon. Így ahelyett, hogy a cukormolekulák mennének, a víz kezd el vándorolni. Átáramlik a víz egy része abba a térrészbe, ahol a cukor van, így annak nagyobb lesz a térfogata.
(De ugye nem fog az összes víz átáramlani a cukorhoz, hanem egy idő után megáll az ozmózis. Ez azért van, mert abban a térrészben, amelyikben a cukor is van, elkezd nőni a hidrosztatikai nyomás. És ez a nyomás egy idő után akkora lesz, hogy megállítja az ozmózist. Pontosabban beáll egy egyensúlyi állapot, és pont annyi vízmolekula átmenni a cukorhoz, mint amennyi a nyomás következtében visszaáramlik.)
A dialízis gyakorlatilag ugyanezen az elven alapul.
Van egy hártya, ami a nagyobb molekulákat, anyagokat nem engedi át, a kisebbeket viszont igen.
Itt a 4. oldalon találsz egy jó kis ábrát, ami megmutatja a lényegét:)
A művesekezelés is ezen alapul:)
És kicsit tegyük rendbe ezt az aktív és passzív transzportot.
Az, hogy egy bizonyos anyag át tud-e jutni a membránon diffúzióval (azaz nem kell hozzá kis csatorna, vagy vmi fehérje ("carrier"), ami átviszi), az a méretétől és a töltésétől függ.
Pl a víz és a szén-dioxid az simán átjut mindenféle kis csatorna nélkül. Mintha a membrán ott se lenne:) Egyszerűen csak a nagyobb koncentrációjú hely felől átáramlanak a kisebb koncentrációjú hely felé.
De pl. az ionok nem jutnak át a membránon. Így kell nekik a kis csatorna, amin keresztül át tudnak menni:)
Viszont az, hogy aktív, vagy passzív a transzport, az nem attól függ, hogy mekkora a molekula.
Hanem attól, hogy milyenek a koncentrációviszonyok:)
Nézzünk egy sejtet, ami vmi folyadékban van.
A folyadékban sok Na+ ion van, a sejtben pedig kevesebb.
Ha a sejtnek a membránjában vannak olyan csatornák, amiken keresztül át tud jutni a Na+, akkor az csak a koncentrációgradiensének megfelelően tud menni.
Tehát ha kívül sok volt a Na+, akkor kívülről be fognak áramlani a sejtbe.
Ez passzív folyamat, a sejtnek nem kell hozzá energiát befektetni.
Viszont ha a sejt a benne lévő Na ionokat akarja eltávolítani, akkor ugye koncentrációgradiens ellenében kell kilökdösni őket:)
Ehhez pedig energia kell. Ez aktív transzport.
"melyik az elhasznált és melyik az O2 dús oxigén"
Egyféle oxigén van:D Nem válogat közöttük:D
Szegedről pedig: Nagyon jó hely:) Szép, barátságos, sok a fiatal, jó az egyetem:) Másodéves vagyok egyébként.
Megmondom őszintén a skype-ot nem igazán kedvelem (nincs is a gépen). De az msn címem szívesen megadom, ha írsz egy e-mailt, és ott bármikor írhatsz, ha vmi kérdésed van.
Hány éves vagy?
Húú, testvérem na így már vágom tesó! :)
HOgy őszíntén megmondjam, az O2 szegény és O2 gazdag Oxigént, hogy miért írtam, fogalmam sincs! Most akkorát röhögök rajta, hogy beszarás! :D Szerintem valami mást akartam, csak akkor nem tudtam kifejezni magam! nah, lényegtelen! :)
Először is köszönöm a fáradozásod, ha ilyen jól magyarázna minden tanár, akkor minden tantárgyat szeretném! :D
Másodszor meg bocs a késői válaszért, elég zsúfolt volt az elmúlt hetem! Természetesen, hogy van, de még mennyi!
Jah, van MSN-em, szívesen megadnám itt az msn nevemet, de hogy megmondjam őszíntén ezt az MSN-t kezelni nem tudom, kvázi nem tudom megmondani a nevemet! :D Ha E-mail címet kér a barát felvételénél, akkor vegyél fel nyugodtan! Nevem:
kalmandavid@citromail.hu
Ismételten köszönöm fáradozásod! Ha ez nem működik, mármint ha nem tudsz felvenni, akkor az utólag említett E-mail címemre csekkold a neved és máris felveszlek!
Utólag is ismételten köszönöm! :)
Dave
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!