Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan számítjuk ki a π-t...

Hogyan számítjuk ki a π-t? (Nem képlet! )

Figyelt kérdés
Azt tudom én is, hogy π=K/2r, de magát a π értékét, a 3,14159265...-t hogyan számoljuk ki? Utánanéztem a neten, de csak nagyon bonyolult formulákat találtam. Nincs egyetlen, kellő pontossággal ismert kör sem, aminek a kerületét és a sugarát be lehetne helyettesíteni a K/2r képletbe, és számolgatni a tizedesjegyeit, ameddig jólesik...?
2011. márc. 16. 18:54
 1/10 anonim ***** válasza:

Úgy maximum pár tizedesjegy pontossággal kapnád meg.

Ezekkel lehet közelíteni az értékét:

[link]

2011. márc. 16. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen, kösz, itt néztem körül először én is, és erre írtam, hogy "csak nagyon bonyolult formulákat találtam". De ha azt mondod, hogy sima értékbehelyettesítéssel csak pár tizedesjegyig lehetne eljutni, akkor ez is egy hasznos válasz, köszönöm.
2011. márc. 16. 19:09
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

"Nincs egyetlen, kellő pontossággal ismert kör sem, aminek a kerületét és a sugarát be lehetne helyettesíteni a K/2r képletbe, és számolgatni a tizedesjegyeit, ameddig jólesik...?"


Nincs, mivel a kör kerületét számoljuk a piből és nem fordítva.

A pi úgynevezett transzcendens szám, emiatt nem lehet véges számú elemi művelettel meghatározni, csak végtelen számú művelettel. igaz, a pi értéke tetszőlegesen megközelíthető, de véges számú művelettel pontosan el nem érhető. Amit kívánsz, az matematikailag lehetetlen sajnos.

2011. márc. 16. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Pl. sokszögekkel lehet közelíteni, ahogy az ókorban csinálták.

Egy szabályos 200 szög (ami már szinte körnek néz ki) kerületét és területét is pontosan ki tudod számolni, és ebből már egészen jól ki tudod számítani a π értékét is.

2011. márc. 16. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Titus Pullo és 20:12-es, nektek is köszönöm a szintén hasznos válaszokat.
2011. márc. 16. 20:21
 6/10 anonim ***** válasza:
Vannak egyszerűbb képletek is a tangens függvénnyel, amik szintén kiadják a pí értékét, bár most csak arra emlékszem, hogy tangens 1=pí/4. Ez a legegyszerűbb, de csak lassan konvergál, úgyhogy számításigény szempontjából a bonyolultabb képletek a jobbak.
2011. márc. 16. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 ToXeN ***** válasza:

Szerintem ez a legjobb formula, egyszerű és nagyszerű:

sin(360/n/2)*n

minél nagyobb az "n", annál pontosabb a pi (kb. 100-tól indulj)...

2011. márc. 16. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm nektek is! :)
2011. márc. 17. 12:45
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt van egy videószerüség, egy igen elemi módon közelíti meg pi értékét, csak pitagoras tétel, és másodfokú egyenlet kell hozzá.


[link]

2011. márc. 17. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönetem. :)
2011. márc. 17. 20:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!