Mekkora feszültség van működés közben egy kompakt fénycső cső részének elektródái között?
Én először azt gondoltam, hogy az elektronika először kb. 300 V DC feszültséget állít elő és azt néhány kHz-cel megszaggatja, így aztán kb. +/- 150 V körüli feszültség van rajtuk. Ez talán elég is, mert nagyfrekvencián a fénycsövek, glimmlámpák gyújtófeszültsége nagymértékben lecsökken. De aztán az is eszembe jutott, hogy a nagyobb teljesítményű csövekben kb. ugyanolyan vastag cső van, mint a kicsikben csak hosszabb és többrétbe van hajtogatva. A hosszabb csőnek viszont nem kéne nagyobb gyújtófeszültségűnek lennie? Vagy talán a gáznyomással is játszanak a hosszabb csövekben, hogy azonosan kicsi legyen? Esetleg a frekvenciával? Vagy talán nem is néhány 100 V van ott, hanem több, mert a fojtótekercs megnöveli? És ráadásul fénycső típusonként különböző? Erre meg azért gondoltam, mert különben miért tesznek 1200 V-os meg 1500 V-os kondit a fűtőszálak közé?
Jó lenne, ha nálam okosabb ember felvilágosítana.
Azt jól látod hogy a gyújtófeszültség magasabb az üzemi feszültségnél. Az üzemi feszültség nagy mértékben függ az elektródák távolságától, a gáz nyomásától, hőmérsékletétől, meg sok minden egyébtől, így a frekvenciától is. Tipikusan néhányszor tíz volt és száz volt közötti értékű. Azonban egy fojtótekercs sosem növeli a feszültséget! Az ő szerepe a feszültségosztás, azaz az üzemi feszültség szintbeállítása az impedanciája révén. A kondenzátorok meg zavarszűrés és fázisjavítás miatt kerülnek oda.
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!