Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A fénycső ill. a kompakt...

A fénycső ill. a kompakt fénycső emberre káros?

Figyelt kérdés

Manapság sok mindent hallani - közöttük tömérdek mennyiségű áltudományos hireket.

Az izzókat most folyamatosan bavonják, és helyette egyre inkább energiatakarékos fénycsöveket alkalmaznak.

Arra lennék kiváncsi, hogy ezek a fénycsövek kibocsátanak -e emberre károsan ható sugárzásokat?


Aki ért hozzá, válaszoljon, és indokolja is meg.


2010. szept. 17. 14:51
 1/6 anonim válasza:
77%
Éppen ezen izzók elterjedését hivatott szorgalmazni a Wolfram-szálas izzók kivonása a piacról mivel növényeket is lehet nevelni alatta semmi káros nincs még UV sugárzásuk sincs.
2010. szept. 17. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A sugárzás annyiban nem jó, hogy nem hasonlít túlzottan a Nap fényére (bár dolgoznak rajta, de soha nem lesz olyan).


Ezen kívül a fénycső anyagai mérgezőek, tehát veszélyes hulladék.


Valamint ősztől tavaszig tökéletesen megfelelne az izzó is (az a kis meleg, amit ad, nem vész kárba).

2010. szept. 17. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
81%
Ha összetöröd egy lavórban kis apró darabokra és belesütöd a kenyérbe, akkor igen.
2010. szept. 20. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
77%

A márkás (Tungsram, GE, Philips, Osram és nagyobb gyártók) fénycsövei nem károsak az egészségre, egy nagyon-nagyon pici UV sugárzásuk van (világítástechnika laboron mértük) de elenyésző.


A fénycső anyagai nem mérgezőek, mivel rendeltetésszerűen nem úgy használjuk a kfcsöveket, hogy napiszinten 10db-ot leejtünk és összetörünk a lakásban. Minden fénycső tartalmaz 2-5mg higanyt, (a működéséhez kell- kisüléses elven működő fényforrás) de nem folyékony formában, tehát ha az ember leejti, akkor sem folyik ki. Megjegyezném, hogy a régi higanyos hőmérőkben nagyságrendekkel több higany volt, és ha Nagyi leejtette és összetört, sem halt meg senki...

2011. ápr. 1. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Ezenkívül ezek a fényforrások kibocsátanak e emberre káros elektromágneses sugárzást, az UV -n kívül?

Gondolok itt most arra, hogy a fénycsövek (35-50) kHz frekvencián működnek, habár az üzemi feszültség (50-150) V közötti. Namármost mivel a fénycsőben lévő gáz, amelynek térfogata jelentősen nagyobb pl. egy wolframszálhoz képest, gerjesztve van, ezért annak is nagyfrekvenciájú elektromos hullámokat kell kibocsátani. Ezek a hullámok vajon milyen hatással vannak az élő szervezetre?


Még egy kérdésem is lenne: A fénycsövek, ill. a kompakt változatok elkészítése jelenleg igen költséges.

Vajon a gyártás során felhasznált energia, ill. a keletkező hulladékok kezelése, stb. valóban kevesebb e, mint a hagyományos izzók esetén?

Másképpen megfogalmazva, az energiatakarékos világítóberendezések által megspórolt villamos áram előállításához szükséges energia nagyobb e hosszútávon, mint az energiatakarékos világítóberendezések legyártásábra, ill. a hulladékkezelésre fordított energia?

2011. ápr. 1. 16:48
 6/6 anonim válasza:

Nos, a fény maga is elektromágneses sugárzás, legjobb tudomásom szerint. Különböző hullámhosszúságú fényeket az emberi szem más-más színként érzékel 380-780nm hullámhossz közt. Ez alatt és e felett nem nagyon látjuk a fényeket (kozmikus, röntgen, gamma, ultraibolya, UV, infravörös, mikro-, valamint rádió sugárzásokat). A kompakt fénycsövek valóban, kb 25-90kHz-es négyszögjellel vannak meghajtva. A begyújtás után ívkisülés jön létre a 2 elektróda között, ez UV fényt bocsát ki, melyet a fénycső falára, az üvegcső belső felületére felvitt fénypor alakít át az emberi szem számára látható fénnyé. A fénypor fajtájától függ a fénycső fényének színe (hideg-meleg fehér, piros, kék, zöld...) Nem tudom, hogy a további hullámok milyen hatással vannak az élő szervezetre, világítástechnikai laboron mértük a különböző fényforrások, és fénycsövek színspektrumát, a kompakt fénycső kb 1 hullámhosszon nagy intenzitással sugárzott, volt egy nagyon kicsi UV sugárzása, pontosan nem mértük meg mekkora, de ha viszonyítani akarom, akkor a saját hullámhosszán kibocsátott fény ha mondjuk 15cm magas volt a monitoron, akkor az UV kb 3-4 mm, tehát elenyésző. Szerintem a szervezetünknek sokkal károsabb az, amit megeszünk, amit belélegzünk, stb. Nem hinném, hogy pont a kfcső miatt lenne bajunk.


Köv.: Hogy igen költséges, azt nem hinném, kínai oldalakon nagytételben lehet vásárolni kfcsöveket, akár már 50Ft-ért is. Keress rá az aliexpressz.com oldalon a cfl (compakt fluorescent lamp) szóra, és győződj meg róla. Youtube-on pedig láttam, hogy hogyan készítik ezeket, ( http://www.youtube.com/watch?v=QXc1c31WB_k) egy amerikai gyárban. Minél nagyobb tételben gyártanak valamit, annál olcsóbb. És azt is tudjuk, hogy mindent a vevővel fizettetnek ki (szállítás, különféle környezetvédelmi díjak, adók, stb) szóval nem hinném, hogy költségesebb lenne. Remélem tudtam segíteni.

2011. ápr. 14. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!