Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki össze tudná foglalni a...

Valaki össze tudná foglalni a kromoszómák, gének, genom, fehérjék, aminósavak és az esetleges többi alapfogalom ebben a témában micsodák, hogy viszonyulnak egymáshoz és mi a funkciójuk? (elég vázlatosan is, egy átfogó képre lenne szükségem)

Figyelt kérdés
A válaszokat előre is köszönöm
2010. dec. 12. 01:31
 1/5 anonim ***** válasza:
Én nem tudom. :) De hát mire való a wikipedia? Pl. [link] A többit meg a jobb felső keresőablakba szintén be lehet írni.
2010. dec. 12. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

igen, a wikit én is tudom. Gondom az, hogy itt egymásra épülő fogalmak vannak, szóval ahhoz hogy ezeket én teljesen 0-ról összerakjam, hogy melyik az alap építőkő, miből összeáll a következő dolog, amik alkotják a következőt, hogy viszonyulnak egymáshoz a dolgok, és mindezeknek a funkciója, szóval mire letisztul a dolog, és egy egységes átfogó képet kapok, az már megkövetel annyi idő- és energiabefektetést, aminél már nem ciki kérdésben feltenni.

Ezért fogadnám köszönettel, ha valaki ebben jártas röviden összefoglalná nekem

(lényegében nekem arra kell az áttekintés, hogy a bioinformatikánál értsem, hogy mik a biológiai problémák, amire algoritmusokat keresünk)

2010. dec. 12. 11:58
 3/5 anonim ***** válasza:

Minden eukarióta (azaz nem baktérium) sejtnek van sejtmagja, ahol a DNS-e van. A DNS egy nukleotidokból álló kettős spirál. A nukeotidok (a későbbiekben nt) egy cukormolekulából, dezoxiribózból, egy foszfátcsoportból és egy nitrogén tartalmú szerves bázisból állnak. A nitrogén tartalmú szerves bázis lehet 4 féle: adenozin (A) citidin (C) timidin (T) és guanozin (G). (RNS esetén T helyett U, uracil áll. Az RNS többnyire egyszálú.)

Ezek egymással összekapcsolódva egy hosszú láncot hoznak létre, a DNSt. A DNS, azaz dezoxiribonukeinsav egy kettős spirál, azaz úgy néz ki, mint egy létra, ami fel van tekeredve maga körül.

[link]

[link]

Képzeld el úgy, hogy a létra fokai félbe vannak fűrészelve. Az egyik fele az egyik oldalhoz tartozik, a másik a másikhoz. A létra szára a cukor-foszfát tengely, a fokok fele pedig csak a bázisból áll. A mindig T-vel áll szemben, kétszeres hidrogénkötéssel, C pedig mindig G-vel hároszoros hidrogénkötéssel, és fordítva. Így a két szál összepasszol, viszont nem egyezik. Az egyik szál mindig az értelmes szál, ez tartalmazza azt a nukeotid sorrendet, amiről „értelmes” fehérje képződhet, a másik az értelmetlen szál.

A fehérjék a sejtek fő építőkövei, rengeteg féle van belőlük, enzimek, vázfehérjék, stb. A fehérjék aminosavakból (a továbbiakban AS) épülnek fel. Az AS-akból 20 félét ismerünk. Mindnek van egy „alapváza”, azaz egy szénatom, aminek egyik felén egy ún. karboxil csoprt, a másik felén pedig egy ún. amionocsoprt van. [link]

Ezek az amino- és karboxilcsoportok egymáshoz kötnek, és így az AS-akból kialakul egy hosszú lánc. [link]

Viszont az AS-ak nem csak ebből az „alapvázból” állnak, hanem a szénatomjukhoz különféle „függelékek” kapcsolódnak. A „függelékek” eltérőek. Emiatt az eltérés miatt van annyi féle AS. A legtöbb élő szervezetben 20 féle „függelék” van, ezért van 20 féle AS. Ezek a „függelékek” határozzák meg azt is, hogy a lánc ezek után hogyan tekeredik a térben, azaz a fehérje másodlagos, harmadlagos és esetleg negyedleges szerkezetét is.

[link]

[link]

Mivel a DNS nt-jaiból csak 4 féle van, ezért ha 1 nt 1 AS-t határoz meg, akkor csak 4 féle AS lehetne az élő szervezetben. Ha 2 nt határoz meg 1 AS-at, akkor is csak 2^4 db variációt takar, ez pedig még mindig csak 16 AS lenne. Tudjuk, tehát, hogy 1 AS-at 3 nt határoz meg. A DNS értelmes szálán 3 egymást követő nt (triplet) a kód.

[link]

Erről valamilyen mechanizmussal átíródik (transzkripció) egy messenger RNS, ami pont a kód kiegészítő nt-jait tartalmazza, ezen az 1 AS-at meghatározó 3 nt a kodon. Az mRNS riboszómákra kerül, ott pedig átíródik fehérjévé (transzláció). A riboszóma ugyanis arra való, hogy egy ún. transzfer RNS (tRNS, ami egy olyan molekula, aminek egyik felén egy triplet van, a kodon kiegészítői, illetve a hozzá tartozó 1 db AS a másik felén, így fordítódik le a kód AS-akra) segítségével az mRNS alapján létrehozzon egy fehérjét. A riboszóma összekapcsolja a sok tRNS által hordozott AS-akat.

[link]

[link]

http://www.youtube.com/watch?v=ztPkv7wc3yU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=5bLEDd-PSTQ

http://www.youtube.com/watch?v=KvYEqGb7XN8&feature=related

Egy fehérje több 100 AS-ból áll, így a kódja a DNS-en 3*több 100 nt-ból áll. Ezek az egy fehérjét meghatározó nt-ok a DNSen egy gént alkotnak. A gén a DNS egy fehérjét kódoló szakasza. Sok gén van egy DNS szálon.

[link]

A kromoszómák a DNSből tekerednek fel, mikor a sejt osztódik. A sejt osztódásakor az a cél, hogy minél könnyebben mozdíthatók legyenek a DNS szálak, így viszont a DNS-hez nem lehet hozzáférni, nem történik róla átírás sem. Így mikor a sejt éppen nem osztódik, a kromoszómái letekerednek, fellazulnak, hogy a sejt tudjon DNS-ről fehérjét átírni. Minden fajnak fajra jellemző számú kromoszómája van, az embernek pl. 23 pár, de az ecetmuslicának „csak” 4. Egy kromoszóma egy nagyon hosszú DNS szál.

[link]

A genom tulajdonképpen egy egyed génjeinek összessége.

2010. dec. 12. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm, nagyon szép és letisztult összefoglaló, több is, mint amire gondoltam vagy számítottam.
2010. dec. 12. 19:32
 5/5 anonim ***** válasza:

Ezek szerint érthetőre sikerült, ennek örülök. :D

Féltem, hogy nem fog tetszeni a hossza és a félig magyarázott szakszavai...

2010. dec. 12. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!