Hogyan működik ez az elektronikus ballaszt (többi lent)?
Ezt a ballasztot használom egy Cocroft-Walton generátor meghajtásához, de nem működik a dolog:
Mi célt szolgál a T1 ferritgyűrűn levő felső tekercs (amire az L2 fojtó meg a fénycső kapcsolódik)? És mi történik, ha az L2 fojtó, a fénycső, meg a kondenzátor nincs a kapcsolásban? Jelenleg ugyanis a helyükre a CW generátort tettem, de a generátor kondenzátorain a tervezett 600 V helyett csak 30 van. Ha voltmérővel váltóáramot mérek a CW bemenetén, akkor csak pilanatokra mérek nagy feszültséget, utána visszazuhan nulla V környékére. Mit csinálok rosszul? Ilyenkor olyan hülyének érzem magam :(
Próbáld meg a "felső tekercs (amire az L2 fojtó meg a fénycső kapcsolódik)" kivezetéseit felcserélni.
Ez az elektronikus ballaszt a fénycsőhöz van méretezve, lehet, hogy más célra a terhelés-(áramfelvétel) miatt nem indul be.
Rákerestem a Cocroft-Walton generátorra, mert fingom se volt, hogy mi a pcsa. Ez valami olyasmi cucc, ami gyorsítókhoz jó és valahogy a tekercsekből, meg a kondenzátorokból egy pillanatra több delej megy a kimenetre és kis ideig nagy feszt. elő lehet állítani vele. Vagy valami ilyesmit olvastam...
Ezt a szrt meg én tuti nem fogom most megfejteni :-D
Különben is minek ez neked? És miért itt kérdezel meg bármit is?
Köszönöm, hogy próbáltok segíteni.
1. válaszoló: a ballasztot nem én csináltam, hanem egy kompakt fénycsőből szedtem ki. Ebből gondolom, hogy a felső tekercs jól van bekötve. Abban viszont tényleg igazad lehet, hogy csak terhelésre indul be. Valami ilyesmit sejtek én is, hogy valamennyi áramnak at kell folynia a felső tekercsen. De nem tudom, hogyan oldjam meg. Tegyek oda egy ellenállást? De mekkorát? Vagy esetleg egy kondit?
2. válaszoló: a CW generátor nagyfeszültségű egyenáramot állít elő. Levegő ionizátorokban is ilyen kütyü van. Én nagyfeszültséget akarok előállítani, fizikai kísérletekhez, meg ózont előállítani, meg ilyesmi.
3. válaszoló: a ballasztot én nem mint fojtót akarom használni, hanem a kompakt fénycsövek ballasztja kb. 300 V-os és néhány kHz frekvenciájú váltóáramot állít elő. Ha ilyen nagy frekvenciájú véltóárammal hajtja meg az ember a CW generátort, akkor annak a belső ellenállása lecsökken. Ez nagyobb teljesítményt jelent, illetve tervezéskor kisebb méretű alkatrészeket. Én például csak 10 nF-os kondenzátorokat tettem bele, így az alkatrészek kijöttek egy ezresből, egyébként meg vagy ötször annyiba kerülne vagy még többe.
Korábban csináltam már 63 nF-os kondikból egy kisebb CW generátort, amit közvetlenül a konnektorból hajtok meg. Nagyon aranyos, például a leghegyén látszik egy kis koronakisülés, magához vonz papírdarabkákat, meg úgy-ahogy meg tud forgatni ionszéllel egy kihegyezett végű kereket, de ózont alig termel és ennek kézzel megfoghatom a végét és kb. olyan mint a pókcsípés. Ezért csinálnám ezt a másikat.
Az 1.és a 3. vagyok. Így már értem az egészet.
Ha hasonló dolgok érdekelnek, javaslom ezt az oldalt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!