Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mikor volt a gépészet csúcspon...

Mikor volt a gépészet csúcspontja?

Figyelt kérdés
1940-es évek?
febr. 15. 18:26
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%
Még mindig töretlen a fejlődés, tehát éppen a jelenben vagyunk a csúcson.
febr. 16. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Ami a gépészetet illeti, az továbbra is fejlődik.

Annyi van ebben - amit visszafejlődésnek lehet érzékelni esetleg, hogy bővül a termékpaletta, sok gépezet, eszköz tudásszintjét csökkentik az eladhatóság érdekében, mivel olcsóbb kategóriákra is van igény és sokan nem bánják, ha valami egyszerűbb, mert az is elég nekik, csak olcsóbb legyen.

Amúgy gondolom a kérdező a mechanikára gondolt igazából, de szerintem az is fejlődik, csak laikus kevésbé érzékeli, mert a megoldások finomodnak, a bonyolultságot látszólag csökkentik, meg sokszor a méreteket, de ez nem megy a használhatóság rovására.

Annyi igaz, hogy sok mechanikus megoldást ma már elektromossal váltanak ki, de ettől a gépezet hatékonysága és más tulajdonsága általában inkább javul.

febr. 16. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

Attól, hogy nem "steampunk" tisztán mechanikus megoldásokat alkalmazunk, még nem fejlődött vissza a gépészet vagy a mechanika. Precízebb mechanikai megmunkálásra vagyunk ma képesek, mint évtizedekkel ezelőtt. Mindez hála a számítógép vezérelt, csomó szenzorral ellátott megmunkálógépeknek.

Meglehetne valósítani csomó dolgot tisztán mechanikus megoldásokkal, de sokkal drágább lenne. Olcsó elektronika, pár szenzor és visszacsatolás, aztán lötyögő műanyag fogaskerekekkel is elérhető az a pontosság, ami mikronos tűrésű tisztán mechanikus megoldással.

febr. 16. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
13: Egyik haverom csak úgy hobbyból csinált otthon magának egy 3D nyomtató segítségével egy kis CNC marógépet. Ehhez minden adott volt neki. És teljesen jól működik, a végén már a géppel saját magával csinálta a gépet (a 3D nyomtatott alkatrészeket kiváltotta kimasrt alkatrészeskre). A precíziós csúszópályákat készen megtudta venni szinte "fillérekért". A vezérlés adott. És ez kb. ma bárki számára elérhető. Egy lézer vágót kb. az ember után hajítanak mert annak az ára is akár egy hobbystának is már kifizethető... csak ennyit egészítettem volna hozzá. És ezekkel szinte bármit le lehet gyártani amit az ember kitalál...
febr. 16. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
0%
#14 (17:35) - szerintem a haverod soha nem fog tudni golyóscsapágyat - vagy csak egy mezei teherbíró csavart kinyomtatni egy 3D nyomdán!
febr. 16. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
50%

Ha a mechanikát csak magában vesszük, akkor a 2. világháború környékén. Utána integrálták eleinte az elektromosságot, később az elektronikát, majd az informatikát.

Ha megnézel egy 60-as években tervezett autóba való benzinmotort, abban sokkal több mechanikai megoldás van, mint egy maiban. A mai motorokban a vezérlések szabályozások számítógéppel mennek, olyan precíz elemeket mozgatva, amit a 60-as években nem tudtak volna tömeggyártani. Az most már csak nézőpont kérdése, hogy mechanikailag melyik motor van feljebb, de a fogyasztása egy mai motornak jelentősen kisebb, mint egy 60-as években tervezettnek, éppen az elektronikus vezérlések miatt.

febr. 17. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!