El tudná nekem magyarázni valaki ,hogy egy perc miért 6o másodperc???
Az egész logikát nem értem.Miért 1 perc 6o mp,miért 6o perc egy óra és miért 24 óra egy nap...
Mármint.Lehetett volna ezt kerekíteni is.Van logikus magyarázat...
Mert a 60-as számrendszer az egyetlen, ami 2-vel, 3-mal, 4-gyel és 5-tel is osztható.
Emellett az egész rendszer fordítva lett, mint ahogy gondolod, az év hossza adott volt (valamelyik napforduló adja az év kezdetét - a csillagkép akkor mindig azonos), a Hold fázisai adták a hónapok hosszát - a telihold elég egyértelmü. Ebböl adódott a 12 hónap egyy évben és a 28 nap egy hónapban.
Ezek adták a rendszert, ezért a napokat is ennek megfelelöen osztották be - 12 óra éjszaka, 12 óra éjszaka.
Késöbb, amikor pontosabban tudtak számolni, ezt korrigálták valamennyire, de az alapok maradtak.
A 10-es számrendszerrel lehetetlen olyan szisztémát kialakítani, aki jobb vagy akárcsak ennyire jó lenne.
#6 - a gyakorlati életben már túl komplikált lenne a 60-as számrendszer, ezért direktbe sohase használták, hisz a szorzótábla is már borzalmasan terjedelmes lenne a maga 3600 megjegyzendő részeredményével!
Szerintem te inkább a tizenkettes számrendszerre gondolhattál, mert az tényleg minden szempontból sokkal jobb lenne mint a tízes - ráadásul a 60-as skálázásokkal is jó viszonyban van!
#3 : A 10-es számrendszerrel lehetetlen olyan szisztémát kialakítani, aki jobb vagy akárcsak ennyire jó lenne.
Annyira azért nem bonyolult, a napot 10/100/1000/.. részre osztod. Ez majdnem minden szempontból jobb, mint a mostani. Először is, el lehet hagyni a délelőtt-délutánt, és akkor leolvasható az óralapról hogy egy időtartam hányad része a napnak.
Másodszor is, könnyű összeadni és kivonni időpontokat és időtartamokat. Nincs olyan, hogy most délután 7 óra van, mennyi lesz 6 óra múlva. Illetve van, csak ránézésre megmondod ha tudod a 10-es összeadó-kivonó táblát. Én tudom "fejből", ránézésre az összeadást-kivonást tízes számrendszerben.
Harmadszor is, könnyű osztani kis számokkal, sokkal könnyebb, mint teljesen random 12, 24, 60-as kerekítésekkel. A 0.1, 0.2, 0.25, 0.33, 0.5, 0.66, 0.75, stb számokat felismered és tudod fejből, meg a nullákkal való eltoltjaikat, de mondjuk a 24/6-ot vagy a 60/4-et nem.
Negyedszer is, sokkal jobbak az egységek, most ugye a perc és az óra között 60-as szorzó van, de tízesekkel feltöltve sokkal közelebb vannak egymáshoz. Pl a nap egy százada 14.4 hagyományos percnek felel meg, az 1 század egy remek időtartam csinálni valamit. Az iskolai tanóra kb 3 század, utána 1 század szünet. És ez 10 még kisebb egységre van osztva, ha kellene valamire.
Kb az egyetlen hátránya a 10-es időmérésnek, hogy a többiek nem azt használják :/
A hetet (mint időegység) is az ókori mezopotámiaiakhoz kötik, és az is a csillagászathoz kapcsolódik, ugyanis hét égitestet fedeztek fel, ami bolyong az állócsillagokhoz képest: Nap (Sunday*), Hold (Mo(o)nday/lun(a)di), Mars (mar(s)di), Merkúr (merc(u)redi), Jupiter (jeudi†), Vénusz (vendredi) és a Szaturnusz (Satur(n)day*).
*A franciában a szombat és a vasárnap neve a zsidó szabbatból (samedi) és a keresztény Úr napjából (dimanche) jön, a Nap és a Szaturnusz helyett, azért hagytam ki.
†Tényleg a Jupiterből ered, csak hülye franciák… (Meg az angol napnevek többsége is visszavezethető a bolygókra, csak amikor germánosították a latin neveket, akkor az istenek germán megfelelőit keresték/találták ki valahogy. Például
Jupiter - villám - Thor - Thursday,
avagy Jupiter napja helyett Thor napja.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!