Hány másodperc áramütést bír ki az emberi szervezet?
Ez feszültség, áramerösség és frekvencia függö dolog.
Pl.: 10kHz felett már túlságosan nem hat az emberi szervezetre.
"Otthoni általános elektromos hálózat esetében" a 10 kHz viszonylag ritka kockázatot jelent, nem igaz? Itt egy táblázta az áram/időtartam és a várható hatásokról. De ez még nem ad választ pl. a bőr szárazságától függő változókra.
A feszültség azért fontos, mert van egy olyan fogalom, hogy: “dielectric breakdown”, magyarul sajnos nem találtam rá megfelelöt, pedig dielektromos letörés a neve, egy ideig nagyobb feszültséget is elbírsz, de ha megyörténik a böröd átütése utána már kevesebb feszültség is elég ahhoz, hogy veszélyes legyen.
Jó példa erre pl.: egy elem a nyelveden, a börödön semmit nem érzel, mert elszigeteli, még testen belül már elfutkároznak vele a töltések.
"fi-relé 30mA-e azért annyi, mert az még nem veszélyes a leváltási idő alatt"
Az emberen pont annyi áram halad át a FI-relén keresztül, mintha nem lenne FI-relé. Az, hogy 30 mA folyjon, az elég valószínűtlen, hiszen az átlag emberi ellenállást 1000 ohmnak veszik - akkor, ha más akadály nincs az áramútban, az 200 mA feletti áram. Bár műanyagpadlón, száraz, pláne lakkozott parkettán állva nyilván jóval kevesebb is lehet.
#7 Ezt nem is állítottam. Azt mondtam, hogy azért enged át tartósan max. 30mA-t, mert az még nem veszélyes. Ha nagyobb áram folyik, akkor egy-két peridósus után lekapcsol (1 periódus 20ms), annyi idő alatt meg nincs szívmegállás, sok esetben észre sem veszi az ember.
(Ha meg igen, az sokszor nem az eredeti, leváltást előidéző löket, hanem a nulláról és fázisról leválasztott hálózatban kialakuló önindukciós feszültség, ha ment pl. a hűtőgépmotor, vagy bármi, amiben volt tekercs)
Jahogy úgy értve az átengedést, hogy annyit lekapcsolás nélkül tartósan átenged - ha az áram nem lenne nagyobb. Szövegértelmezési hiányosságaim lehetnek. :)
Meglepő módon a szabványkövetelmény működési idő 0,3 sec a névleges hibaáramnál. De az is még jó az átlagosan erős, egészséges férfinél, pláne, hogy a valóságban inkább rövidebb idő alatt kapcsol ki.
“dielectric breakdown”, magyarul sajnos nem találtam rá megfelelöt, pedig dielektromos letörés a neve"
Azt a magyar szakirodalom villamos átütésnek nevezi.
Műegyetem nagyfeszültségű technika tárgykör.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!