Kik a legnagyobb, legfontosabb magyar közgazdászok?
Érdekelne, hogy kik a magyar megfelelői (nyilván itt magyar szinten) Adam Smithnek vagy Karl Marxnak.
Nem feltétlenül arra gondolok, hogy úgy gondolkodjanak mint ők, hanem olyanokra vagyok kíváncsi, akik magyar szinten a legfontosabb közgazdaságtani műveket írták vagy készítették. Bár ha van olyan akinek a művei nemzetközi szinten is elismertek, hát az is érdekel persze
Emellett mik azok a könyvek vagy alkotások, amik "kötelezőnek" minősülnek hogyha valaki közgazdaságtanban szeretne elmerülni komolyabb szinten?
Azért merült fel bennem a kérdés, mert egy számomra nagyon érdekes interjúban egy közgazdász megnevezett egy könyvet amit azóta megrendeltem, és hihetetlen érdekesnek tartom. Nagyon nehéz olvasni, mert abszolút nem az én szintem, sok fogalmat ki kell keresnem hogy pontosan mit jelent, hogy meg tudjam érteni. Nem tudom hogy ez egy nagy vagy elismert műnek számítana, de kíváncsi vagyok, hogy milyen közgazdaságtannal kapcsolatos könyvek vannak ugye amik "alapműnek" számítanak és magyar írok tollából jött.
Feltételezem, hogy a magyar közgazdaságtan nem nyúlik vissza az új korig. Legalábbis azt gondolnám hogy a 19 század második fele, 20 század és 21 századból lehet válogatni.
Igazából a 20 21 érdekel, de esetleg korábbi műveket vagy embereket is lecsekkolok ha írsz.
Vagy ennél konkrétabbat kéne mondanom?
Nemzetközi szinten Kornai Jánost, Polányi Károlyt, Káldor Miklóst, Lámfalussy Sándort, Balassa Bélát, Heller Farkast említik. A lista nem teljes.
Egyetértek #3-mal, ha pedig abszolút mai működőt kell említeni, Pogácsa Zoltán. Elég sok könyve jelent meg az elmúlt 6-8 évben, és mind a legfrissebb kutatások (ahogy mondják, a mai trend) szerint.
A közgazdaságtan fő szabályai változnak az idővel, mert ez az ember (gazdasági) viselkedéséről szól, amit a fejlődés alapvetően befolyásol. Most például éppen a kapitalizmus válságáról beszélhetünk, a túltermelési válságból fakadóan, továbbá az ott megfogalmazott állandó fejlődés értelmezéséből következően (amit a folyamatos növekedéssel jellemeznek, csakhogy az nem fenntartható - ez éppen mostanában kezd nyilvánvalóvá válni. Aaz eddigi rend haszonélvezői persze próbálják tagadni).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!