Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy 2,5 méter magas mobilgátra...

Egy 2,5 méter magas mobilgátra mekkora vízterhelés jut egy méter szélességben?

Figyelt kérdés

2,5 méter magas vízmagasság esetén egy méter szélesen.

(Elméleti 2,5m vízmagasság, mert akkor már kifolyna egy 2,5 méter mobilját tetején.)


tegnap 10:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
800tonna
tegnap 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
24,5 kPa
tegnap 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
88%

A hidrosztatikai nyomás nyugalmi állapotban lévő folyadéknál ró*g*h

A ró az olyasmi, mint egy p betű és a víz sűrűségét jelöli, ami kb = 1000 kg/m³.

A nehézségi gyorsulás értéke becsléssel: g = 10 m/s²

A mélység pedig jelen esetben h = 2,5 m.

Ez a mobilgát aljára érvényes, hiszen a tetején 0 a hidrosztatikai nyomás értéke.

Sajnos az árvíz esetén ez nem teljesen érvényes, mivel abban az esetben nem nyugalmi állapotban van a folyadék, de a rosseb tudja, mennyivel változik a nyomása, mivel ismeretlen az áramlás iránya és sebessége.

tegnap 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
2-es vagyok. Az alján feltételeztem a nyomást és a g-t pontosan számoltam:)
tegnap 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

#4

Persze, én #3 - ban csak leírtam, hogyan kell kiszámolni.

tegnap 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

3# 25000 Pascal, kg?

Igen csak elméleti. A hullámzó víz és a hozzáverődő farönkök is növeli a terhet.

Pár ha az aljáról számoljuk ott nagyobb a nyomás.

4# 6125 kg

Jó érték lehet. De itt is az alsó nyomást vetítették ki az egész felületre.

tegnap 16:27
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

2.5m mélységben a hidrosztatikai nyomás 24.5 kPa, azaz egy 10x10cm-es része a gátnak 24.5kg-ot tart.


Ez ugye lineárisan nő, nulláról erre kb 25kg-ra ahogy megyünk le a felszínről. Átlagosan ezért számoljunk 12.25kPa nyomással. Ezt megszorozva a gát felületével (1x2.5m) azt kapjuk, hogy minden ilyen 1m-es szakasz, ha 2.5 m magasságig el van árasztva, kb 3 tonnának megfelelő nyomásnak tart ellen.

tegnap 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 TappancsMancs ***** válasza:
21%
2,5 metrikus tonna/m².
tegnap 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A folyadékokban a nyomás irányfüggetlen. És a mélységgel arányos. Emiatt ugyanakkora teher nyomja, mintha függőlegesbe fordítanánk, és az egyik végén 2,5m, a másikon 0m vízmagasság lenne, azaz ennek a vízháromszögnek a súlya. Ez megegyezik a 2,5/2=1,25m magas vízoszlop súlyával, egy méteren ez 1,25 köbméter, azaz 1,25 tonna
tegnap 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
A kérdésre #7 válasza a jó (pontosabban 3,125 tonna).
tegnap 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!