Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Amikor a folyószabályozásokról...

Amikor a folyószabályozásokról tanultunk, az 1970-es években, már akkor elmondták, hogy a folyószabályozások tervezésekor is vita volt, hogy gátakat vagy víztározókat építsenek. Hogyhogy még nem tartunk sehol?

Figyelt kérdés
Az már a 70-es években is nyilvánvaló volt, hogy a gátas döntés rossz volt. Miért nem kerültek a mai napig kialakításra az akkor már emlegetett víztározók? A víz azóta is egyre nagyobb kincs, az elhatározás meg a mai napig nem látszik.

szept. 17. 13:01
 1/6 anonim ***** válasza:
77%

A gátakat mindenképpen meg kellett építeni, a víztárazók, messze nem elegek az árvízhelyzet megoldására.

Az biztos, hogy jó lenne még néhány tározó, de nem csak előnyei vannak, hanem káros hatásai is, másrészt drága az üzemeltetésük és túl nagy területet foglalnak el.

Elődeink sajnos túllőttek a célon a folyamszabályozások időszakában. mivel nem voltak még minden ismeret, vagy hatás tudásának birtokában, viszont mostanra az akkor nyert óriási területek művelés alá kerültek, vagy ipari, esetleg lakóövezetek lettek, így nem könnyű róluk lemondani.

A folyamat inkább ellenkező, minden szabad helyet felparcelláznak.

Emlékszem pont a hetvenes években, meg egy kicsit előbb is, rendszeresen jártumk Fenyőgyöngyére kirándulni, akkor jó pár megállón keresztül csak az erdő volt, manapság végig be van építve, lakóházak mindenfelé és az ugyanígy van a folyók mellett is.

Aztán sok mindent figyelembe kell venni, mint a folyami hajózást, vagy az idószakos legalacsonyabb vízállást is.

Mellesleg volt víztározókra próbálkozás, például a kiskörei vazlápcső, de nem váltotta be a reményeket és inkább visszavadították a környezetet, kialkítva a Tisza tavat.

szept. 17. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
61%
A folyószabályozás eleve egy hibás döntés volt. A Tisza az eredeti medrével és kiöntéseivel ellátta vízzel a mostanra emiatt kiszáradt, félsivatagos területeket. Sajnos Széchenyinek ez nagy baklövése volt, csak károkat okozott vele. Akárcsak a magyar agarat, a Tiszát is tönkretette.
szept. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Telelő Teve ***** válasza:
38%
A legnagyobb víztározó a talaj. Nem lehet akkora víztározót építeni ami annyi vizet meg tud tartani, mint a talajvíz. Csak ugye a talajvizet módszeresen lopják, s mikor pár éve össze szerették volna írni, hogy hol létesültek kutak teljes ellenállásba ütközött a vízügy, a kormány meg a kút tulajdonosok mellé állva kihátrált a fúrt kutak bejelentési kötelezettségétől.
szept. 17. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
29%

Honnan veszed hogy nem tartunk sehol?

Öt víztározót építettünk az elmúlt években mivel a csapadék eloszlas megváltozott


https://www.youtube.com/live/6kbngNT_D44?si=bj04qHFo6_ldJR6d

szept. 17. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
72%

A hiba abban volt, hogy úgytették fel a kérdést, gát vagy víztározó. Ez nagyjából ekvivalens a hozzá nem értéssel (valójában inkább a vak önzéssel).


Ha egyes helyekre nem építenek gátat, akkor ma sokkal hátrébb lennénk. Egyébként építettek víztározókat, csak nem megalomán, hanem célszerű kellett volna. Két problémát kell ezzel kezelni. Egyfelől az árvizeket lehet vele szabályozni elég alaposan 8ha jól csinálják). Másfelől azok a vizek kiválóan alkalmasak öntözésre. Már ha megépítjük a csatornarendszert is 8de legalább folytatjuk az ötvenes-hatvanas éveken elkezdetteket.


Hogy micsoda iszonyatos pocsékolás zajlik ma, ehhez lehet végigutazni az Alföldön. Elvetettek istentelen mennyíségű kukoricát. Ma mind ott áll kiszáradva. Azt a néhány táblát, amit öntöznek, méghozzá többet ivóvízzel, mert más nincs, ott pedig nincs az a csodatermés, ami képes lenne ellensúlyozni a költségeket.


Még annyit: ma (legalább 20 éve) vízgazdálkodásról semmiképpen nem lehet beszélni. Eleinte a dilettantizmus tett úgy, mintha gazdálkodna, most tudatos rombolás zajlik.

szept. 17. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
53%

"Csak ugye a talajvizet módszeresen lopják"

Ezen gondolatmenet mentén a telkemre meg a háztetőre hullott csapadék sem az enyém. De nem akarom megérni, hogy rendszeresen jöjjenek hozzám és elvigyék az összegyűjtött esővizet.

szept. 18. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!