Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mélyhúzásnál mi biztosítja az...

Mélyhúzásnál mi biztosítja az alakítandó lemez egyenletes nyúlását, a kontrakciós szakadás elkerülését?

Figyelt kérdés

Ha egy vasrudat nyújtunk, az nem egyenletesen nyúlik, mert a keresztmetszet/anyagminőség apró eltérései miatt valahol gyengébb, ott elkezd képlékenyen nyúlni, ezért ott a térfogatállandóság miatt keresztmetszete beszűkül (kontrahál), így eleve ott fog tovább nyúlni, és mielőtt a rúd egész hosszára vetítve százalékosan érdemi nyúlás történt volna, már elszakad.

Amikor lemezt alakítanak mélyhúzással, kb. ugyanúgy nyújtják a fémet, csak 1 helyett 2 dimenzióban. De ilyenkor mégsem szakad el a lemez, hanem szépen felveszi a kívánt végső formát. Olyan laposabb térbeli alakzatoknál, mint pl. egy kocsi karosszériaeleme, még rendben is lenne, de pl. egy magas falú fazekat is így készítenek (ha nem fémnyomással, de az is húzás), mégis sikerül a művelet.



júl. 25. 18:12
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
ráncfogó lemez erre szolgál a mélyhúzó szerszámban
júl. 25. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

#1, de a ráncfogó (szerintem, de javíts ki, ha rosszul gondolom) az az alakítandó lemez szélső peremét rögzíti, hogy amikor a lemezbe középen a "tüske" belenyomódik (azaz húzza a lemezt), akkor az egész lemez a széleinél ne gyűrődjön, mint egy összecsukott esernyő, hanem kifeszüljön.

De ahogy feszül a lemez, fenti fémrudas analógia miatt úgy vélem, az lenne reális, ha valahol random elkezdene nyúlni, ott elvékonyodik, és a továbbiakban már csak ott nyúlik, és persze onnan kiindulva rövidesen szétreped. Ehhez képest az a tapasztalat, hogy megoldott, hogy mindenhol kb. egyenletesen nyúlik és vékonyodik. Ez az, amit ellentmondásnak látok, és azt keresem, mit gondolok a folyamatról hibásan.

júl. 25. 23:13
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Van egy elképzelés, mégpedig a különböző eljárások minden esetben a súrlódást hívják segítségül, ahol vastagabb az anyag ott kapaszkodik, ahol vékonyabb ott már nem, így a nyújtás fordítva történik nem a már elvekonyitott anyagot terheljük, hanem mindig a vastagabb részt "toljuk" magunk előtt.
júl. 26. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
86%
Lehet kicsit pongyola amit írtam, gondoljj a hengerlésre, ugyan ez lenne a probléma, hiszen a te szemszogedből "húzzuk" a már elvekonyitott anyagot a hengerrel, de a valóságban a súrlódás miatt toljuk kifelé a hengerek közül.
júl. 26. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!