Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy diszkosz belsejében...

Ha egy diszkosz belsejében nem egyenletes sűrűségű az anyag eloszlása, változtat az valamit a röppályán ?

Figyelt kérdés
Gyárilag alumíniumból készült diszkoszba a súly növelése céljából egy acél darab kerülne, ami nem központosan helyezkedik el benne.

2021. jan. 25. 15:00
 1/10 anonim ***** válasza:
75%
Igen, másképp mozogna a levegőben, másféle légellenállásból származó erők hatnának rá.
2021. jan. 25. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
A dobott táv csökkenhet ?
2021. jan. 25. 15:16
 3/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

A pályagörbét így is, úgy is a tömegközéppontja követi.


Persze, a szemmel látható pálya a fordulatszámmal szinkronban kóválygós lesz, a "könnyebb" oldal nagyobb rádiuszon és ezzel kerületi sebességen fog futni, ott picit nagyobb felhajtóerő is keletkezik, lehet, hogy nem is fog ezért tökéletesen síkban forogni.


Kérdés, mennyire lenne excenteres.

Ha nagyon az, simán a repülésdinamikája sérül, kacsázni fog.

De a pályairány marad, csak esetleg rövidebbet repül.


Én javasolnám a kiegyensúlyozást, nem olyan bonyolult dolog az.

2021. jan. 25. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Még soha nem dobtam diszkoszt, nem is tudom, hogy a forgás mekkora lehet ennél ? Felhajtó erőt sem tudom, hogy hogyan keletkezik, mivel egyforma az alja teteje. Ahhoz különböző forma kellene, hogy nyomáskülönbség keletkezzen. Vagy lehet, hogy itt nem úgy működik, mint egy repülőgép szárnya ?
2021. jan. 25. 15:39
 5/10 anonim ***** válasza:
Ferdén repül, onnan van a felhajtóerő.
2021. jan. 25. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
77%

"A pályagörbét így is, úgy is a tömegközéppontja követi."

Igen, légüres térben. Aztán hogy egy ilyen diszkosz röpte hogyan változik, azt nem tudom, de esélyes, változik. Egyik oldalon nagyobb lesz a relatív sebessége a levegőhöz viszonyítva, mint a másikon. Kb. mintha egy forgó excentert fújnánk hajszárítóval. :)

2021. jan. 25. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
A bumeráng is a tömegközéppontja körül pörög, de azért a pályája egy kicsit más, mint egy almának.
2021. jan. 25. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
77%
Sőt, a sima szabályos diszkosz is elvben kicsit másképp repül légüres térben, mint légtérben, lásd: focilabda csavarás. Szerintem ez a hatás fog erősödni.
2021. jan. 25. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:

Az igaz, hogy a menetiránnyal szembe forgó oldalon a szabályos diszkosznál is mások a felhajtóerő-viszonyok, ott nagyobb, azért a diszkosz tengelye megdől, a szembeforgó oldal magasabbra áll, így a diszkosz kitér kicsit a másik oldalra. Mondhatni bedől a kanyarba és be is veszi a kanyart.

A bumerángnál is ez játszódik le, csak az erre van kiélezve, ezért jelentősebben.

De ha excenteres a diszkosz, akkor a forgás periódusában ez a felhajtóerő-plusz periodikusan nagyobb ÉS kisebb is a szabályosénál.

Szerintem ez csak némi tengelybillegést tud okozni, a pályairány nem változik.

Ha elég sűrű és nagy a tengelybillegés, biztosan ront a lamináris áramláson, csinál némi turbulenciát, tehát az lehet, hogy romlik a légellenállás és rövidebbet röpül.

De nem hiszem, hogy maga a pályairány változna.

2021. jan. 26. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A forgásból adódóan ha excentrikus akkor a mozgási energia egy része nem a kívánt irányba fogja elmozdítani a diszkoszt, vagyis csökkenti az eredeti sebesség vektor nagyságát, ezzel pedig a megtett utat. (SzVSZ igaz diszkoszt még nem láttam élőben sem TV-ben)
júl. 26. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!