Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Amikor egy ország erős valutát...

Amikor egy ország erős valutát kíván létrehozni mi annak a folyamata? közdaságilag, valaki eltudná magyarázni ez hogyan működik?

Figyelt kérdés
jún. 17. 01:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%
Számodra mit jelent az erős valuta?
jún. 17. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Gál Gábor 2024 ***** válasza:

Szerintem arra gondol, amikor pl. a románok létrehozták az erős lejt. Egyszerűen levágtak belőle pár nullát, ez csak akarat kérdése :)


[link]

jún. 17. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Először is, ez ugye gazdasági kérdés.

Egy valuta akkor erős, ha az ország is erős, tehát külső erők nem nagyon tudják befolyásolni.

A valutának pedig állandó az értéke, nem ingadozik - és kicsi az inflációja.

jún. 17. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Az ország gazdaságának fundamentumai szilárdak legyenek. Az ország gazdaságpolitikája bizalmat keltsen, a prudens és konzisztens működés a gazdaság minden folyamatára és összefüggésére kiterjedjen. Nem árt, ha az ország vezető szerepet tölt be a világon, vagy legalább a régióban. Fontos tudni, hogy a bizalmat kiérdemelni elég hosszú folyamat, mindenképpen kívánatos, hogy az egymást váltó politikai kurzusok gazdaságpolitikájának főbb törekvései egy irányba mutassanak.
jún. 17. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
utolsó kettő kommentelő válaszát köszönöm
jún. 17. 14:33
 6/11 anonim ***** válasza:

Kötött árfolyam. Egy másik erős valutához kell kötni az árfolyamot pl 1 "újForint" mostantól 1 euró. A jegybanknak pedig korlátlan mértékben át is kell váltania az újForintot euróra és vissza.

Persze, nem lehet örökké kötött árfolyamot fenntartani, vagy legalábbis közgazdasági problémák sorát hozza, ha igen. Illetve komoly valuta tartalék kell hozzá, hogy ezt meg lehessen lépni.

Egyszerűbb a helyzet, ha a saját régi valutához kötött az árfolyam, akkor nincsenek ilyen problémák. Pl 1 újForint = 100 Forint. Persze ez csak annyit jelent, hogy eltörölnek két nullát, ettől nem lesz jobb, értékállóbb valuta az újForint, mint a jelenlegi.

jún. 17. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Az erős valutát magasabb kamattal lehet elérni, ez nyilvánvaló és ezzel lehet javítani a külföldi pénzviszonyokat, például javul a Forint - Euró váltási arány, egy bizonyos kamat magasság felett folyamatosan, ám ez viszont a belföldi piacokon okozhat gondokat, hiszen megdrágítja a hiteleket, vagyis az erős valutát a hazai pénzforgalom kárára lehet megteremteni.

Bonyolult összefüggések vannak itt, hiszen a hitelfelvételi kedv egyfajta prosperitással is jár, ami élénkíti a gazdaságot, mivel feltehetően aki drága hitelt vesz fel, az nem felélni akarja azt, elpocsékolni a más pénzét, hanem olyan tőkére akar szert tenni, amivel pénztermelő vállalkozást indíthat be, ez által működőképesebbé teszi az egész gazdaságot kis mértékben, jövedelmet termel majd és adókat fog fizetni, nem beszélve a tevékenysége hasznos voltáról, amely további előnyökkel is járhat, mert áttételesen más vállalkozásoknak, vagy a lakosságnak is hasznára lehet, mint mondjuk egy szolgáltatás, ami életszínvonalat is emelhet.

A hitel működtethet gazdasági ágazatokat, a lakás és ingatlanpiacot például, mivel itt olyan értékek forognak, amire keveseknek van fedezete, de az érték az megvan, ám azt figyelembe kell venni, hogy itt meg az alacsony kamat a kívánatos, mert minél alacsonyabb az, annál nagyobb a hitel felvételi kedv, mivel értelmes emberek számolnak a megtérüléssel és nyakra főre nem vesznek fel kölcsönt, mivel azt vissza is kell fizetni a borsos kamatokkal egyetemben.

Ezért az alkalmazott kamatláb bonyolult összefüggések vetületéből adódik, erősen megszabja a kereskedelmi mérleg, az export import aránya, ami megint egy bonyolult és nagyon erős összefüggést jelent, meg hogy egyáltalán mi a pénzügyi politika, mérsékelni a fogyasztást, csökkenteni a költekezést és elkerülni az esetleges csődöt, vagy finanszírozni bizonyos célokat, amitől később hasznot remélnek valamilyen értelemben, már feltéve, ha van rá pénz.

Nagy általánossággal ki lehet jelenteni, hogy az erős valutának ára van, amihez kell egy erős gazdaság is, amely képes megfizetni ezeket a költségeket, bár természetesen összességében az erős valuta jó dolog lenne, mivel ebből különféle előnyök is származhatnak, de őszintén szólva, mi polgárok nem biztos, hogy szívesen meg akarjuk fizetni azt az árat, illetve gyakran az országot vezető politikai erő nem meri, vagy nem akarja bevállalni a nemzeti valuta erősítését egy bizonyos határ felett (csak ami feltétlen szükséges), mert olyan intézkedésekre kényszerülne, ami által népszerűségben többet vesztene, mint amennyi hasznot valójában hozna a gazdaságnak az ilyen pénzpolitika. (Bokros csomag)

jún. 17. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:

"Egy valuta akkor erős, ha az ország is erős"


Szóval akkor Kuvait erősebb, mint az USA vagy Svájc?


És a lengyel zloty is erősebb, mint a kínai yüan? Ennek szerintem fuss neki mégegyszer.


Külső erők tudják csak igazán befolyásolni, hiszen kereslet-kínálat, szabadpiac nemzetközi szinten. Ha egy országba vetett bizalom erős, akkor az a valutájában is meglátszik. A többi meg már matematika, hogy mennyi a GDP és ez mekkora mennyiségű valután oszlik el.


Ha szűkös a pénzkínálat a pénz erősödik, viszont ha túlzottan nagy a deflációs hatás, akkor egy csomó szegmense nem tud működni a gazdaságnak. Pl. minek fektessen be bárki, kockáztasson a vállalkozó, ha a cihában is egyre csak gazdagabb lesz, ez pedig öngerjesztő folyamat, egyre kevesebben erőltetik meg magukat, míg a világ elszalad mellettük.


Ugyanakkor fordítva szintén, ha folyamatosan inflálják pénzkínálatnöveléssel a valuták értékét, akkor a tőke olyan irányba fog vándorolni, ahol megőrzi a reálértékét.


Így tudnak hozzá nem értő bürokraták "elefánt a porcelánboltban" viselkedésükkel gazdasági válságokat csinálni meg különböző lufikat (részvény, ingatlan, nemesfém, kriptó) fújni akár akaratuk ellenére.


Illetve így tudják életrehívni az adóparadicsomokat, amiknek lényegében a safe heaven státuszukon kívül semmi hozzáadott értékük nincs.


Az is egy gazdasági alapvetés, hogy a rossz pénz kiszorítja a jót. Mert a jót (ami nem vagy kevésbé veszít az értékéből) nem fogod elkölteni, abban fogod a megtakarításaidat tartani, pl. arany vagy kriptó, a "selejtet", ami lehet, hogy két hét múlva már 1 százalékponttal kevesebbet ér, jövőre meg 30-cal, azt meg a mindennapi költésekre használod, azt forgatod a gazdaságban. És minél nagyobb a forgás, annál több a GDP. Ha minden nap eladok valamit és visszavásárolom, akkor 365x szorzódik meg az összeg, miközben érték nem lett teremtve.


Ezért van, hogy bár az ökoszisztéma pusztul, kizárólag greenwashing hülyeségekkel lehet kicsit is közelebb kerülni a környezetvédelemhez és a fenntarthatósághoz, mert a dolgok NEM csinálása az GDP csökkenéssel jár. Mert ha valamit NEM csinálunk, amit eddig igen, ha valamire MÁR nem költünk, valamit MÁR nem veszünk igénybe és ez tömeges méreteket ölt, akkor egyre több lesz a felesleges pénz, ami utat keres magának.


Hova teszed azt a sok felesleges pénzt, aminek nagyrésze csak digitális formában létezik? Mindezt úgy, hogy szupergazdagoktól se veszel el pár nullát a végéről (eleve ők azok, akik a leghamarabb menekítenék), de az egyenlőség elvével sem ítélsz halálra több milliárd mélyszegényt?


Egyes embereknél (itt komoly tömegekről beszélünk a fejlett világban) az komoly szorongást és mentális problémákat okozna, ha csak pár napig nem shoppingolhatnának, ha csak egy teljes hónapot kéne úgy kihúzniuk, hogy NEM költik el a fizetésüket.


Arról nem beszélve, hogy dominoeffektus. Minél kevesebb a fogyasztó, annál inkább rákényszerül a piaci szereplők egy része árat emelni, a másik része meg lehúzni a rolót.

jún. 19. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:

"de őszintén szólva, mi polgárok nem biztos, hogy szívesen meg akarjuk fizetni azt az árat, illetve gyakran az országot vezető politikai erő nem meri, vagy nem akarja bevállalni a nemzeti valuta erősítését egy bizonyos határ felett"


Jó példa Svájc. Aki pénzügyileg tudatos és nem tartozik az ottani felső pár százalékba, az hozzánk jár onnan fogorvoshoz és nyugdíjas éveit Thaiföldön vagy Hawaiion, vagy Egyiptomban és hasonló jó helyeken tölti el.


És egy olyan országról beszélünk, ami kimaradt minden háborúból és oldaltól függetlenül minden diktátor, tömeggyilkos, stb. vagyonát készségesen őrizte, ebből lett ilyen gazdag.


Szóval jó kis politikai bullshit ez az erős valuta, amivel lehet olyan embereket hergelni, akiknek fogalma sincs a gazdaságról, csak annyit néznek, hogy ha mennek horvátba' nyaralni, most kevesebb eurót kapnak ugyanannyi forintért.

jún. 19. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Sághegyi Péter ***** válasza:
Eddig többnyire azokat a válaszokat olvasom itt amelyek a tankönyvi leírásokra hasonlítanak. De egyetlen tankönyv sem tudja és akarja megjósolni a valuta-piaci mozgásokat. Tözsdei valuta spekulációval nem csak a Soros Papa foglalkozik hanem vannak még néhány tízezren ilyenek a világon. Egy valutát pedig a különböző pénzpiaci megoldásokkal lefele és felfele is lehet mozgatni. Mert hát ugye csak így van értelme a valuta kereskedésnek avagy spekulációnak. A spekuláció nem is pontos leírása a mókának mert ez passzív magatartást sugall. Már pedig ezen a piacon nagyon is aktív magatartást mutatnak a részvevők. Általánosan majdnem igaz, hogy minél több pénz van forgalomban egy bizonyos valutából annál nehezebben lehet manipulálni. De még az Angol fontot is sikerült Soros Papának a 80-as években. Az ilyen kis országoknak mint a miénk a valutáját a nagyobb pénzpiaci szereplők csak akkor nem manipulálják ha éppen másik "kis" valutákkal való szórakozásban épen jobban lehet keresni.
jún. 22. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!