Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy 33,2 kg-os téglatest 4...

Egy 33,2 kg-os téglatest 4 sarkába akasztót ragasztottam, amire láncot kötöttem, és rögzítettem. 50 cm-ről történő leejtéskor (szabadesés) kiszakadtak az akasztók. Mekkora erőn (hány N) hatott az akasztókra? mekkora erőt bír ki a ragasztás?

Figyelt kérdés

... 30-35-40-45 cm hosszú lánc esetén, a téglatestet szabadeséssel leejtve nem szakadt ki a beragasztott 4 db akasztó (minden ejtéskor új próbatestet, új ragasztást használtam, törekedve az egyforma ragasztásra), viszont 50 cm-nél igen. Azt kiszámoltam hogy kb 163 J a potenciális energia, 0.335 s a zuhanási idő és kb 3 m/s-ra gyorsul fel a fél méteren, de ebből nem tudom hogyan tudok tovább menni, hogy a láncon, ragasztáson mekkora erő ébred, amikor "megakad" a zuhanásban lévő test.

A láncok egyforma hosszúk, az erőhatás egyszerre éri mind a 4 akasztót, és egyenlő távolságra vannak a sarkoktól, szimmetrikusan.



márc. 20. 15:46
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos ezt nagyon nehéz kiszámolni, és attól függ, mekkora úton lassult le. Meg persze, hogy mennyire egyszerre éri az erőhatás a láncokat.
márc. 20. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

ezt így nem lehet kiszámolni.


a gyakorlatban az fog történni, még ha nem is látod, hogy minden deformálódni fog egy picit. nyúlik, csavarodik, meghajlik stb. a lánc, a kampó, az akasztó, a ragasztóréteg stb.

ez fog szolgáltatni egy lassító szakaszt. az, hogy ez milyen hosszú és jellegű fogja okozni azt az erőhatást, amit a szerkezet vagy kibír, vagy nem.

márc. 20. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

ja és, jellemzően nagyon nem mindegy, hogy milyen sebesség mellet kell elviselni egy-egy erőhatást. (szépen úgy mondják, hogy az alakváltozás sebessége fontos tényező)

pl. ha fogod az alaposan megcsócsált rágódat és elkezded szép lassan széthúzni, akkor egészen hosszúra meg lehet nyújtani, de ha hirtelen megrántod, akkor elszakad.


ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy még ha ki is számolod, hogy mennyit bír a ragasztásod ilyen körülmények között, akkor is simán szembesülhetsz azzal (fogsz is), hogy lassan növelve a terhelést a számolt értéknél jóval többet is el fog viselni.

márc. 20. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Igen,tudom hogy a statikus es a dinamikus erohatas kozott hatalmas a különbség. Akkor jól gondoltam (vagyis most sejtem) hogy az s=a/2*t^2 kepletbol kijonne a lassulás, csak ehhez tudni kell az utat es a megállás, lassulás idejét, es akkor F=m*a az eredő ero nagysága. Ha jól gondolom, ennél a felallasnal laborkorulmenyek kozott sem nagyon definiálható :D ki akartam probalni 4 festo pneumatikus munkahengerrel, amivel lehet statikus es dinamikus modon is elvégezni ezt a feladatot, csak érdekelt volna mekkora méretű kell... De igy akkor ezt elég nehéz kitalálni
márc. 21. 05:56
 5/5 anonim ***** válasza:
Vannak már dinamikus FEM modellezők, esetleg azzal megpróbálkozhatsz. De egy lánc önmagában is rendkívül bonyolult gyors erőhatások szempontjából /nem tudom, hogy van-e már olyan FEM ami képes egy láncot modellezn, de meg lehet próbálni utána nézni). Ugyanis ott nem csak simán deformálódnak a láncszemek,hanem tudnak egymáson csúszni is. Esetleg próbáld ki tömör fém huzallal a kísérletet azt picit egyszerűbb lesz modellezni, arra biztosan vannak FEM-ek amik ezt az esetet tudják.
márc. 21. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!