Ha a gyomorsav ph 1-2 körüli, akkor a hányás miért nem marja azonnal, erősen a kezem mondjuk, vagy bármilyen szerves anyagot, amit károsíthat a savasság?
Vannak hígabb sav oldatok is, ami azonnal maró-roncsoló hatású. A gyomorsav HCl-sósav. Ha lehányom a kezem, semmi nem történik, de ha 10%-os sósav tisztítószer cseppen rá, azonnal éget.
Miért van ez?
Mert 1-2-es pH-jú sav még nem olyan erős, hogy ilyen rövid idő alatt szétmarja a kezedet (egyébként is a gyomorba általában inkább 2-es a pH, pláne ha nem éhgyomorrol van szó, ami hányásnál gyakori).
"A gyomorsav HCl-sósav. Ha lehányom a kezem, semmi nem történik, de ha 10%-os sósav tisztítószer cseppen rá, azonnal éget."
Ez nem túl meglepő. Az 1-es pH-jú tiszta sósavoldat nagyjából 0,365%-os. (A gyomornedv mondjuk nem tiszta sósav oldat, de a maró hatása ennek megfelelő.)
Raadasul az erosen savas pH higul, ha van gyomortartalom... szoval nem feltetldnul 1-es a hanyas. Ami altapaban tartalmazza azt az etelt is, ami miatt kijon. Es az expozicios ido is sokat szamit. Ha orakon at rajta hagynad, nyilvan erezned. De aki sokat hany, annak a nyelocsove is erzi, fajhat a torka, de pl refluxosoknal is.
A hypo pedig lug, amit szinten nem erzel eloszor, de ha 10 percig azzal tisztogatsz a lakasban es kesztyu nelkul fogdosod a hipos szivacsot, szaraz es voros,viszketo lesz tole a kezed. Kiprobalhatod.
A HCl olyan erős sav, hogy (ahogy fentebb "sadam87" írta) egészen kis koncentrációban a minimumra húzza le a pH értéket. Híg vizes oldatban viszont már a bő vizes környezet is csökkenti a maróhatást, és egy egészséges gyomorba csakis akkor válik ki sav, amikor van ott emészteni való dolog.
Ráadásul a biológiai szövetek nagyon jól viselik a savas kémhatást - ellentétben a lúgossal. Kis koncentrációjú NaOH is már nagyon súlyos sérüléseket okoz, ráadásul nem illékony.
#3
A hipo (nátrium-hipoklorit) főleg az oxidáló hatása miatt mar, nem elsősorban a lúgossága miatt. (Bár tény, hogy lúgos is.)
#4
"és egy egészséges gyomorba csakis akkor válik ki sav, amikor van ott emészteni való dolog."
Azért nem csak akkor képződik sósav a gyomorban, ha éppen van benne táplálék, de az igaz, hogy az evés hatására fokozódik a termelődése.
"Ráadásul a biológiai szövetek nagyon jól viselik a savas kémhatást "
Azért olyan jól nem. Egy gyomorfekély elég durva tud lenni. De már egy refluxnak is lehetnek csúnya következményei, ahogy a 3. válaszoló írta.
A bőr valószínűleg tényleg jobban bírja valamivel a savakat, mint a lúgokat. Egyrészt eleve enyhén savas a felszíne (kb. 5,5-ös pH). Másrészt a lúgok szappanosítják (így megbontják) a bőr felszínét védő lipideket.
Egyrészt a termelődő gyomorsav lehet 1-es pH értékű ugyan, de az elfogyasztott étel és ital pufferelő hatása miatt a teljes gyomortartalom biztosan nem ilyen pH értékű.
Másrészt a Coca-Cola pH-ja is 2-3 közötti, mégsem várod, hogy csípje a kezedet :-) Pedig az is savas. Nem kicsit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!