Miért nem elég 24 időzóna?!
Aki tengeralattjáró hajón vagy kis ( maximum 30*30km) szigeten lakik, ő dönthesse el hány óra van! Nincs értelme a civilizáción kívüli időzómáknak. A nagy hajók meg GPS- ről nézik a zónaidőt, attól függően hol tartanak.
A saját kromométer meg megmutatja mennyi ideig utaztak.
" kromométer"
:DDD
Kronosz az IDŐ görög istene.
Ergo: kroNométer.
Hogy mit használnak, bízd a tudósokra.
Tényleg nem 24 időzóna van, mert pl Irán a greenwichitől +3,5 órás saját időzónát használ. De ettől még nem teljesen értem a kérdést, hogy mire irányul.
A helyiidőnek, tehát, hogy a nap deleléséhez képest az adott földrajzi ponton mennyi az idő, elsősorban csillagászati vagy helyzetmeghatározási szempontból lehet jelentősége.
Hogy egy hajón esetleg pl a greenwichi vagy más kitűzött időzóna szerinti idő a hivatalos, annak meg kb csak műszakbeosztás és hasonló szempontokból van jelentősége. Senki nem tudná követni, ha mindig állítanák az órát, ahogy átléptek egy másik időzónába.
Lakatlan sziget ( ha maximum Akkora mint Pest) saját időzónát szerkeszthetünk.
Szükséges lesz: Nagyon pontos napelemes kvarcóra, napóra: Leszúrunk egy egyenes botot( hajoarboc). Ahol a legrövidebb az árnyék, akkor volt sziget dele. Sajnos pontosidőt nem tudjuk beállítani mert több év kell a keringéshez. Minden nap van kis eltolódás. A napóra nem pontos. De lakatlan szigeten is kell viszonyítási pont. Az óránkat állítsuk be délre, ha közeleg a Zenit. Utána mindig nullazzuk vissza a másodperceket. Ha tulmentunk, akkor egy perccel állítsuk előre. Utána megbízható lesz.
Az eltérés kb 15 perc lehet egy csillagászati beállítás hoz képest, mert az idő egyenlet az év folyamán változik. De nincs jelentősége a szigetünkön.
Az egyetlen aprócska picike dolog, aminek utána kéne járnod, az az, hogy miért léteznek időzónák, miért hozta őket létre az emberiség.
Ha erre tudod a választ, akkor arra is rájössz, hogy mennyi értelmetlen az, amit a kérdésben mondasz.
Tökéletesen egyetértek #6 véleményével. Az időzónák nem véletlenül, hanem szükségletből jöttek létre.
Ám kérdez, ha szigeteden senki nem kíván azon túl mást észrevenni, kifejezetten zavarná a szigeten kívüliekkel való kommunikáció, úgy valőbn, bármit tehetnének, akár éjfélnek nevezhetnék a delet, a szelet szélcsendnek, az élelmiszert földnek vagy bárminek, végül is csak önmagukkal kéne egyezkedniük.
De teljesen elképzelhetetlennek tartom, hogy azon a szigeten mindneki így gondolkodjék. Márpedig ha egy is akad, és nem verik rögtön agyon, csak idő kérdése, és a szigeten a neki megfelelő időzóna lesz, a szelet szélnek, a delelt délnek fogják nevezni. Elemi érdekük.
Mint írták már kérdező, de amúgy államokban gondolkodunk és nem saját szigetekben, ami egyik államhoz sem tartozik. Bár van valamennyi "senki földje" is, de azok nem is kellenek senkinek, vagy nemzetközi terület. Viszont az egymáshoz közeli és szomszédos államok között van együttműködés gazdaságilag és politikailag és az igényli a közös időzónákat. Vannak olyan szigetek, ahol a nagy távolság miatt más az időzóna. Ilyen a Húsvét-sziget, ami a tőle több ezer km-nyire lévő Chiléhez tartozik.
Meg vannak a fél órás időzónák is és egyéb időeltérések. Ha megnézed akkor India időzónája a +5:30, és India területe meg átfed két időzónát is, a +5-öt és +6-ot. Beállították a Nap járása miatt a kettő közé. Irán is átnyúlik két zónára a +3 és +4-re, így náluk +3:30.
Ausztrália meg vicces, mert nekik van középen egy időzónájuk ami fél órával eltér, holott teljesen egy időzónában van. De az nekik úgy maradt régről. :)
Tengeralattjárókon meg elég megegyezni az irányító központtal, hogy melyiket használják, és az egységesség a lényeg benne és nem az, hogy annyi legyen az idő, mint ahol jár a tengeralattjáró. Hajókon meg a kapitány dönt, hogy az út hossza miatt lesz-e óra állítás vagy sem, vagy automatikusan vált nekik.
"szigeten lakik, ő dönthesse el hány óra van!"
Magának eldöntheti, mint ahogy te is eldöntheted saját magadnak. :) A hivatalokhoz és mindenki máshoz nézve, viszont nem dönt a kis szigeten lakó erről egymaga. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!