Milyen hőkezelés ez? Van ilyen hőkezelés?
Igen, létezik ilyen.
Amit láttam, ott a kovács lehűtötte az él felőli véget, a "hideg" részen fémtiszta felületet hozott létre köszörűkővel, és azon figyelte, ahogy a melegen hagyott részből áramlik vissza a hő.
Ezzel megvolt az edzést követő megeresztés.
Ez egy régi kovács-trükk, úgy hívják megeresztés saját hővel.
Fémtisztára kell csiszolni a szerszám élét, és figyelni a színfutást.
Na ide süssetek! Olajban edzett C35 acél színfutása, és a hozzá tartozó keménység értékek:
Tájékoztató adat, más acéloknál, az adott színekhez más keménység tartozhat.
#6 Válaszadó, használd nyugodtan a képet!
Nem számítok fel jogdíjat. Sokáig dolgoztam hőkezelő-üzemben, rám lőcsöltetett feladatom volt az új dolgozók képzése is. Ehhez volt segédanyag ez a kép.
Ritka szép választ adott a #4-es, őszintén örülök hogy vannak még ilyen kaliberű emberek.
Csak néhány apró kiegészítést tudok hozzáadni a kérdéshez: Az eljárást közvetlen megeresztésnek, vagy edzési hővel való megeresztésnek is nevezik. Főként kéziszerszámok, mint pl. laposvágó, kalapács, balta hőkezelésére használunk. Ezek dolgozó felületét, élét a gyors kopás és kitöredezés megakadályozására szívós-keményre kell nemesíteni (nemesítés: edzés és. az ezt követő megeresztés), viszont egyéb részeiket lágyabbra, mert itt kopás nincs. A nemesítésnek ezzel a fajtájával a kemény és a lágyabb helyek között fokozatos az átmenet, amely igen előnyös.
Megjegyzem, a kérdező által 4-el jelölt lehűtést szokás olajban is végezni (a kívánatos futtatási szín megjelenése után).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!