Mennyire pontosak a stopperórák?
Itt:
https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__hardverek__..
a #3-as hozzászólásomban írtam a - stopperórákban is használt - kristályoszcillátorok pontosságáról.
Egyszerű a válasz:
Ha elektronikus szenzorral századmásodpercre rögzítik a teljesítményidőt, akkor az órának a kérdéses sportteljesítmény ideje alatt a századmásodpercnél fél nagyságrendel kisebb hibát szabad csak vétenie a legszélsőségesebb környezeti feltételek mellett is.
Megjegyzem még, hogy a századmásodperces mérésnek csak az egy perc körül lefutó versenyszámoknál van értelme, ezért a legselejtesebb kvarcóra is teljesen elég a sportteljesítmények mérésére. Az ennél nagyobb pontosságú és kijelzésű időmérő rendszerek csak oktalan véletlenszám-generáláshoz vezetnek az utolsó nagyságrendeken.
Ennyiben kimerül ez a téma!
"Havi mennyit térhet el az atomórától az olimpiai hiteles stopper?" -> ennek semmi értelme nincs, mert ez nem "abszolút időt" mér, hanem futásidőt. elindítják és megállítják. arra a néhány percre van tervezve, hogy azt mérje. A megadott hibahátorn belül. De(!) pl. célfotó esetén kézzel korrigálják az óra által mutatott időt, hogy melyik versenyző van egy picit előbbre és hátra, ott már nem is azt nézik, hogy mit mért az óra.
Valamint egy ilyen órának egy versenyszámon belül kell egymáshoz képest jó időt mutatnia. Nem kell egy hónapig futnia. A lényeg, hogy az A pályán és a B pályán haladó versenyző esetén meg tudja mondani, hogy A vagy a B ért be előbb vagy később (főleg úszásnál, ott meg eleve van időkerekítés a szabályok szerint).
Ugye az olimpia hivatalos időmérő partnere az Omega, és meg is lehet találni az Omega világrendezvényeken használt időmérő eszközének specifikációját:
[link] swisstiming.com/fileadmin/Resources/Data/Datasheets/DOCM_AQ_Quantum_1015_EN.pdf
Ez alapján (garantáltan) 0,1 ppm pontossággal tudnak mérni, ami havi szinten maximum 2-3 tized másodpercet jelent.
Viszont a Nemzetközi Atlétikai Szövetség szabályzata alapján az időket úgy is 0,01 másodpercre kerekítik 10 000 m-ig, és 0,1 s-re a 10 000 méternél hosszabb számoknál, a 10 000 méter meg (legalábbis olimpián) simán véget ér 1 órán belül, tehát ezeknél a számoknál a hiba kisebb, mint 4 ms, azaz 0,0004 s.
Ugyanezen szabályzat alapján, a célba érkezést legalább 1000 fps-sel veszik fel, és a kamera órája század másodpercre pontosan szinkronizált az időmérő órával. A startpisztoly „dördülését” ezred másodpercen belüli pontossággal kell jegyezni.
[link] worldathletics.org/download/download?filename=675a002e-ccdd-4df3-ad3c-42be2942be78.pdf&urlslug=C1.1%20%26%20C2.1%20-%20Competition%20Rules%20%26%20Technical%20Rules 70–71. oldal
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!