Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A magnó kamera felvétele...

Kisdani19830112 kérdése:

A magnó kamera felvétele lassítható le legnagyobb sikerrel, itt felvételre kerülnek egy stopperóra ezredei is?

Figyelt kérdés
Sajnos a digitális kamera csak véges számú állóképekből tud videót készíteni, emiatt a stopperóra ezredei nem lesznek leolvashatóak, mikor lassítva lejátszuk a fájlt, ellenben a régi magnó képfelveteleknel: magnón folyamatos a rögzítés.

#Digitális mozgókép #analóg kamerafelvétel #lassú lejátszás #folyamatos képrögzítés #véges darabszáma állókép Fps
2023. jan. 4. 16:06
 1/10 A kérdező kommentje:
Elfogadhatatlan az a digitalizálás hogy az idő tört részei kiesnek a fájlokból, nem élő a felvétel. Emiatt nem tartom jó ötletnek a magnó kamera kilökédét a tudományból: Pl olimpián holtversenyben, továbbá kronométer tesztelésekor igen fontos szerszámnak tartom a magnó kamerát: tegyük fel, mindkét versenyző ideje 23:14'56 század, de a videómagnófelvételt lelassítva már egyértelmű lesz, ki jogosult aranyéremre. Erre a digitális technika nem képes, ugyanis 100 Fps esetén csak max a századokat látjuk lassítás kör, de az eltérést nem. A digitalizálás kerekítő eljárás
2023. jan. 4. 16:12
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
A jó öreg magnókamera... és a régi szép idők, amikor még walkmanen nézegettük a Michael Jackson videóklippeket.
2023. jan. 4. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Az analóg sem volt teljesen analóg. Az analóg kamerák 24 (amcsiknál 30) képkockát rögzítettek másodpercenként. Vagyis az egymást követő kockák egymástól időben 0,03-0,04 másodpercre, vagyis 3-4 századmásodpercre voltak.
2023. jan. 4. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 EagleHUN ***** válasza:
66%

Ahogy #3 mondja.

De egyébként ezért használnak a szükséges helyeken például a sportban a hétköznapinál jóval nagyobb sebességű kamerákat.

Persze nem olcsó de azoknak lassítható annyira a felvétele hogy látszódjon az egyértelmű akár nano secundumokig lebontva.

2023. jan. 4. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A nagy Levin ***** válasza:
100%

Ezek a kamerák pl. több ezer képet rögzítenek másodpercenként:


[link]

2023. jan. 4. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Bízd inkább a hozzáértőkre.

Ezek szerint nem láttál még például analóg 35 mm-es filmtekercset, nekem van pár kisebb ilyen filmtekercsem is.

Ha meg VHS kazettára rögzítő kamerára gondoltál, azt meg nem bánom hogy kiment a forgalomból amilyen gyatra minőséget adott, de ha már fps : https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__egyeb-kerde..

Ezek szerint nem sokat használtál ilyet, képkocáról képkocára lehet léptetni, kisebb lépésköz nem létezik. Ugrál az egész kép ahogy képkockáról képkocára léptetem és jobban roncsolja magát a vhs kazettát, ha képkockánként nézem mintha normál lejátszással játszanám le.


Az analóg módon tárolt videó minden használat után, de még használat nélkül is pusztán az anyagfáradásból adódóan romlik. Az analóg biztonsági másolatok sosem lehetnek az eredetivel megegyező minőségűek.

Digitálisan tárolt videó esetében a tárolt adathordozón használatból és anyagfáradásból adódó hibák esetében amíg kikomenzálható az adott eszköz által biztosított például hardveres hibajavító kódokkal addig vesztesség nélkül azt kapjuk vissza amit eredetileg ráraktunk digitálisan. (Szemben az analóggal ahol ilyen esetben mindenképpen roncsolódik a letárolt felvétel.) A biztonsági másolat megoldása digitálisan sokkal egyszerűbb, ráadásul pontosan az lesz mint az eredeti.


Sajnálom, minden rögzítő eszköz véges pontossággal rögzít, van a teljesítményének határa.

1 Milló fps elég lesz ? https://www.youtube.com/watch?v=VgjyPmFKxCU

Fizesd is meg akkor az ilyen kamerát ha ez kell! Egyébként ez digitális kamera amivel felvették.

2023. jan. 4. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező - világos, hogy alaphangon sem érted a klasszikus videómagnó működésének elvét. Inkább ismerkedj meg a technikai alapokkal, hogy legyen füle-farka a további kérdéseidnek!
2023. jan. 4. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Már az előző kérdésnél is megírtuk, hogy a megoldás az ultagyors kamera. A régi videomagnók (főleg a háztartási) jó esetben rögzítettek 25 (!) képet egy másod perc alatt, az amerikai piacra szántak 30-at. Egyre távolabb vagy attól amit szeretnél. Ahol szükség van ezred másodperc és az alatti képekre oda már speciális technikák kellenek. Pl. a sportban egy célfotó az régen úgy készült, hogy feltettek egy vagy több 1/1000 vagy annál kisebb expoziciós idejű kamerát pont a célvonalnál és amikor az első futó elhaladt ott (ezt egy nagyon gyors érzékelő érzékelte) aktiválta a kamerát (kamerákat) esetleg úgy, hogy 3-4 kamera indult egymás után késleltetve egy picivel. Ma már egyszerűbb mert már lehet olyan videó kamerát ciswnálni ami 1000 kockát rögzít másodpercenként, de nagyon speciális helyeken vannak ennél gyorsabbak. De itt már (kis tulzással) kb. minden "képkocka / mp." nagyjából szinte duplázza az árat. Aztán jön a tárolás kérdése. Ha 1000 képkocka/mp és "csak" egy régi 720x576 képkockát akarunk rögzíteni kb. 420 000 pixel/kocka és 8 bites szürke árnyalatos (mert ide az is elég) akkor egy képkocka kb. 420 kByte = 3,36 Mbit ha ebből kell 1000 db. másodpercenként az egy 3,3 Gbit/sec-es adatfolyam. Ez még úgy ahogy kezelhető, de ha duplázzuk, vagy négyszerezzük a felbontást (pl. 4000 képkocka/mp) az már 13 Mbit/sec ha meg nem 8 bit hanem 24 bites szines az még durvább adat mennyiség. Nyilván itt már lehet trükköket kitalálni de ahhoz már kb. a CERN költségvetése kéne.

Ha ilyen időket akarsz mérni akkor azt ne fotón csináld, hanem kell valami elektronikus szerkezet ami ezt méri. Esetleg egy mai jobb digitális fényképezőgép tud 1/2000, 1/4000-ed záridót, teszel valami szenzort amelyik a megfelelő pillanat (előtt) exponál /a zár és expozíció késleltetés miatt/ és vagy jó lesz vagy sem.


Időkülönbség mérése elektronikus úton. Házi módszerekkel tudsz csináálni olyan elektronikát (ha értesz hozzá vagy találsz hozzá értőt) amelyik kb. 1/200 000 - 1/400 000 időkülönbséget tud mérni (pl. van egy LED-fényérzékelő pár és megmérjük, hogy mennyi idő alatt szakad meg kétszer a fény). Ez egyáltalán nem bonyolult, ez még egészen egyszerűen kivitelezhető. Ennél gyorsabb is de ott megint elindul az ár durván felfelé.

2023. jan. 5. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
70%

"A régi videomagnók (főleg a háztartási) jó esetben rögzítettek 25 (!) képet egy másod perc alatt, az amerikai piacra szántak 30-at."

Hogy pontosabbak legyünk nem annyi, hanem dupa annyi és félkép. Úgynevezett interlace magyarul váltott-soros videó. Azaz (maradva az itteni piacra szántaknál) 50 félkép lesz. Azaz egyik (fél)képkockán minden páros sor pixel frissül, a következő (fél)képen minden páratlan sorszámú pixel. [link] . Nálunk a PAL/SECAM szabvány szerint volt. Ha képkockántként nézted akkor gyakran jól kiadta a csíkozódást a félképek miatt, arról nem is beszélve hogy remegett össze vissza a kép akkor is, ha megállítottad, meg jobban roncsoltad a kazettát ezzel mintha normál módba csak lejátszanád. A klasszikus mozira szánt 35 mm-es filmtekercs ehhez képest egy minőségi ugrás (én írtam hogy van pár ilyen filmtekercsem). Ott 24 fps-el van rögzítve rá és a képkockákat szabad szemmel is látni lehet a filmtekercsen. Oldalt az analóg hangsáv van,a későbbiekben rá van nyomtatva dolby digitalba is. Ezt a lejátszó pedig úgy játsza le, hogy egy képkockát megvilágít, majd sötét lesz amikor teker a következő képkockára majd ismét megvilágítja. A kitöltési időköz arányában nagyobb amikor éppen áll, úgy néz ki az a fogaskerék ami lépteti másodpercenként 24x mintha nem is mozogna.

Érdekességképpen: régen egy kicsit gyorítva volt lejátszva egy mozifilm ha a tv-be adták le. (Igaz hogy 50 félkép / sec, de ez 25 kép / sec-nek vehető ha átszámoljuk a képkockasebességet) Mert míg tv-be 25 képkocka addig a moziba 24 képkocka ment le másodpercenként. Egyébként nem lehetett észrevenni, hogy 25/24-ed arányban gyorsabb mint kéne.


"akkor egy képkocka kb. 420 kByte = 3,36 Mbit ha ebből kell 1000 db. másodpercenként az egy 3,3 Gbit/sec-es adatfolyam. Ez még úgy ahogy kezelhető, de ha duplázzuk, vagy négyszerezzük a felbontást (pl. 4000 képkocka/mp) az már 13 Mbit/sec"

Az 13 Gbit/sec akart volna inkább lenni.


"ha meg nem 8 bit hanem 24 bites szines az még durvább adat mennyiség. Nyilván itt már lehet trükköket kitalálni de ahhoz már kb. a CERN költségvetése kéne."

Azért annyi költségvetés nem feltétlenül kell. Ennyi videó adatmennyiség átmegy a kameraszenzórtól nyersen, de ne feletkezzünk el attól, hogy tömöríteni is lehet azt a videóadatot, ha már tárolás. Még mielőtt írnád hogy de akkor nem lesz meg az eredeti minőség, lehet vesztességmentesen is tömöríteni, pontosan ugyanaz a minőség lesz. Persze ehhez is kell a megfelelő kódoló/dekódoló célhardver, egy sima pc nem fogja tudni lejátszani sem relatime.

Ha már CERN, ha jól tudom ott van az emberiség által készített legnagyobb kameraszenzor. A mérete négyszetméterben van megadva (meg nem mondom már fejből mekkora). Ott már 10 terabit/sec-nek a többszöröse videó adatmennyiségről beszélünk (másodpercenként).

2023. jan. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
17%
Szerintem azok a kamerák nem voltak jobbak.
2023. jan. 7. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!