Kétrés kísérlet házilag? Detektorokkal?
Szeretném otthon kipróbálni a kétrés kísérletet, de nem elégszem ám meg egy interferenciacsíkkal. Szeretném kipróbálni azt is, hogy ha az egyik réshez oda rakok egy detektort, és bekapcsolom, akkor interferenciacsík helyett két pöttyöt látok, mintha részecskévé omlana össze a hullám.
Nem akarom számlálni a fotonokat, csak a váltásra lennék kíváncsi az interferenciakép és a duplapöttyös kép között.
Milyen lézert érdemes venni, mennyire kell kiszerkeszteni a réseket, és a legfontosabb: milyen detektort kell szerezni?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Filmre exponáltak a kísérletben:
Nem kell lézer a kis intenzitás miatt, így egy filmlemezhez választott színű (pl. kék) világítódióda is megteszi. A dióda garantálja a monokromatikusságot, később ráérsz még precízebben monokromatikus lézerrel is kipróbálni a dolgot, ha egyáltalán szükséges.
Az első elem az optikai láncban egy mikroszkopikus (pl. 100 nm-es) kis lyuk lesz, amin olyan kis intenzitású fénynek kell átmennie, ami garantálja, hogy nagy valószínűséggel mindig csak egy foton fog tartózkodni a kísérleti térben. Ez kevesebb mint egymillió fotont jelent másodpercenként egy méteresnél kisebb elrendezésben.
Nem lesz egyszerű a téma, de azért sok sikert és kitartást kívánok a sok sötétkamrás melóhoz!
:-D
Ja, a kérdés második része:
Detektornak használhatsz egyszerű monokróm fotópapírt, amit talán még kapsz a művészellátókban.
Ha elektronikusat akarsz, akkor szcintillátorokhoz használt fotoelektron-sokszorozócsövet szerezz be. Az utóbbi cucc beszerzését bazárból javaslom. Hogy mennyire takarod ki a fotokatódot, azt leginkább a kívánt ábra felbontása fogja meghatározni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!