Mennyire kellene gyorsan mennie egy járműnek ahhoz, hogy a kinti fénypöttyök vonalat alkossanak? (kísérlet részletei lent)
A részletek:
- a jármű földalatti, hosszú, mint egy metró
- a jármű bármilyen gyorsaságot elérhet a fizika törvényein belül, a metodika nem számít
- az alagút tíz centiméterenként van kivilágítva mindkét oldalon apró, de éles fényű gömblámpákkal
Mennyire kellene felgyorsulnia a járműnek ahhoz, hogy a gömblámpák egyénileg már nem kivehetőek, hanem egy homogén fénycsíkot alkotnak?
Ha van ennek a kiszámolására valamilyen képlet, azt is szívesen várom, mert többféle változóval is kiszámolnám.
Pontosítás az előzőhöz:
Természetesen a járműből kifele bámuló személynek nem szabadna szemmozgással követnie a kinti látványt, hanem mereven kéne néznie a lámpasor irányába.
Nem lehet eltekinteni a szemmozgástól, sőt, épp az a lényeg. Legalábbis feltételezem, hogy nem az érdekli a kérdezőt, hogy bezombulva, a semmibe bámulva mikor mosódnak össze a lámpák, hanem hogy mikortól nem tudjuk megkülönböztetni egy fénycsíktól.
A követő "smooth pursuit" szemmozgás a Wikipedia szerint 30°/s szögsebességig stabil, afelett korrekciós szakkádokat igényel, tehát ezt fogom a követő szemmozgás csúcssebességének tekinteni. A megoldás szempontjából fontos, hogy hol nézed a lámpasort: nyilván a távolban érdemes, mert ott "lassabban" mozognak a pontok, de nem túl távol, mert akkor meg a szem térbeli felbontóképessége miatt mosódnak egybe. Ha két pont 1 szögpercnél közelebb van egymáshoz, már egy pontnak látszanak.
Nem írtad, hogy milyen széles az alagút, de legyen mondjuk 6 méter, és menjünk a közepén. A lámpasor fusson szemmagasságban, tőlünk oldalra 3 méterre. Az atan((x+0.1)/3) - atan(x/3) = 0.0003 (1 szögperc radiánban) egyenlet megoldása megadja, hogy milyen távolságig látjuk a lámpákat külön-külön, ez x=32 méter. Ha szélesebb lenne az alagút, ez az összemosódási pont nyilván távolabb is lehetne, de most ezzel számolok.
Egy ilyen távolságban levő lámpa értelemszerűen épp 1 szögpercet tesz meg azalatt, ami alatt a vonat 10 centit mozdul, a szögsebessége tehát 1[°]/60 / (0.1[m] / v[m/s]) = 1/6[°/m] * v[m/s] ahol v a vonat sebessége. Ha ez az érték 30°/s felett van, akkor a szemünk számára lekövethetetlen a 32 méterre levő lámpapár. Ez v-re megoldva v=180 m/s-nál jön el, ami egy Bugatti Veyron végsebességének a másfélszerese.
Ez a gyakorlatban persze valószínűleg ennél alacsonyabb sebességnél is így van már, mert az az 1 szögperc egy optimális körülményekre érvényes érték, és ahhoz hogy magabiztosan külön pontként ismerjünk fel 2 lámpát, a küszöbértéknél nagyobb szeparáció szükséges.
#8:
Köszönöm a kielégítő választ! A magyarázattal sokat segítettél a projektemben!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!