Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A diffúzió miatt mennyi idő...

X0 kérdése:

A diffúzió miatt mennyi idő múlva mennek tönkre az integrált áramkörök?

Figyelt kérdés

Az angol Wikipédia szerint az 5 nm-eset már rég gyártják, és az Intel már a 4 nm-eset is gyártja:


[link]


A diffúzió miatt viszont ezek maguktól tönkremennek egy idő után. Meddig bírják? Nyilván kikapcsolva tovább bírják mert hűvösebbek így lassabb a diffúzió, maximális terhelésen forróbbak így gyorsabb a diffúzió így hamarabb tönkremennek. Nyilván minél kisebbek a tranzisztorok, annál kisebb diffúzió elég hozzá hogy tönkremenjen, így hamarabb tönkremegy. Természetesen még nem telt el annyi idő a félvezető tranzisztor feltalálása óta hogy tönkremenjen, de ki lehet számítani. Több évtizede a Dec gyártmányú Alpha processzorokhoz írták hogy legalább 25 évre tervezik, de nem tudom hogy erre értették, vagy arra hogy 25 év múlva úgyis elavul annyira hogy akkor már nem kell működnie a számítógépnek. Remélem még jó sokáig legalább 10 évig bírni fogják a chipek, mert én mondjuk mobiltelefont, TV-t is csak akkor cserélek ha tönkrement: ha 20 éves akkor 20 éves, nem baj.



2023. júl. 21. 16:53
 1/4 anonim ***** válasza:
49%

Kérdező!

Véletlenül nem disszipációt akartál írni diffúzió helyett? A kettő nagyon nem ugyanaz!

[link]

Disszipáció esetén tudom értelmezni a kérdésedet. Szerintem diffúzióról nem sok értelme van beszélni félvezetők esetében!

A disszipáció attól függ, mennyire van terhelve az adott félvezető. Az sem mindegy, hogy neves gyártó terméke, vagy Noname-é.

2023. júl. 21. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
1-es: nem, diffúzióról, jól írtam. Az integrált áramkör egy kristály, benne kovalens kötések vannak, a hőmozgástól ezek felszakadnak és az atomok helyet cserélnek, így tönkremegy a tranzisztor: eddig tranzisztor volt, a helycsere után már nem biztos. Nyilván minél magasabb a hőmérséklet, annál gyakoribb a helycsere, és minél többet fogyaszt, annál több hőt termel, annál magasabb lesz a hőmérséklete, így annál erősebb lesz a diffúzió. De kikapcsolva szobahőmérsékleten is van diffúzió! Minden kristályban van diffúzió, legfeljebb ha minden atom azonos, akkor azonos atomok cserélnek helyet, de ha minden atom azonos, akkor nincsenek benne áramkörök, például tranzisztorok. Még ezesetben is, a felületére kiléphet az atom, így bemélyedés keletkezhet rajta, abba belemehet máshonnan atom, stb. szóval például sima felületből idővel rücskös válhat, persze csak 1-2 atom méretű rücskök lesznek rajta ha nem millárd évekről van szó. A diffúzió azt jelenti, hogy minden szilárd anyag sűrű folyadék: lassan, de keveredik, folyik: mondjuk évmillárdok alatt, vagy méglassabban.
2023. júl. 21. 22:19
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Sztem ez titkos, és rengeteg szabadalom van, amikkel elérik pl h a 4nm csak a redundáns részekben használják így a hiba nem látszik
2023. júl. 22. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Régi junoszty tévékben az orosz germánium tranzisztorok kb. 30 évet bírtak.
2023. júl. 23. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!