Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A bányászás jót tesz a földnek...

A bányászás jót tesz a földnek? Mindent a földből nyertünk ki, mi lesz akkor, ha egyszer csak nem lesz mit kibányászni?

Figyelt kérdés
2023. jún. 21. 10:47
 1/9 anonim ***** válasza:
87%
Baj lesz akkor. De most is az van.
2023. jún. 21. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Akkor az újrahasznosítás lesz a legnagyobb biznisz
2023. jún. 21. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
92%

Olyan nincs, hogy nem lesz mit.

Ahogy fejlődik a technológia, végül már a Föld olvadt magját fogjuk báyászni.

2023. jún. 21. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Először JÓT nevettem a 3-as hozzászólásán, aztán végig gondolva: több, mint 12.700 km átmérőjű a Föld. A rétegeket most nem tudom, de sok-sok km van alattunk, ahol még nincsen olyan forróság és képesek lennénk termelni, ha a megfelelő technológia és ellenálló képesség állna rendelkezésre. Ki tudja, lehet hogy egy napon lézerrel fognak bányászni és akkor nem kell a gyémánfejeket cserélgetni. Vagy lehet, hogy más bolygóról hoznak keményebb anyagokat vagy ki tudja...

Azért még mindig mosolygok a 3-as hozzászólásán :) Mondjuk úgy 0,000000001% esélyt látok erre, de azért nem abszolút 0-át, lásd (és ezért én nem is pontozlak semmilyen irányba). Ki tudja milyen mértékben fejlődik a technológia... Elképzelhető, elképzelhető, de Rennndddkívül kicsi erre az esély. Értem, hogy a technológia fejlődik, de annak is van egy fizikai határa.


Azt nem tudom, de szerintem a bányászások javarésze föld felett történik. Javítsatok ki, hozzatok sok-sok példát és ellenpéldát, ha nem helytálló a "javarész" megnevezés.


Úgy rémlik, hogy a legmélyebb (egyik drágakő?) bánya 800m mély. Mi az a 800m a 12.700.000 méternél is többhöz képest? Viszont minél lejjebb megyünk, annál: többe kerül a termelés megkezdése, a technológia, a veszélyfaktorral és veszteséggel is számolni kell (földrengés, bányaomlás, berendezések megsemmisülése), az emberek lent tartózkodásának az ideje vagy a gépek lent tartózkodásának az ideje vagy azoknak a hűtésük. Láttatlanban pedig nem tudunk pontosan számolni ezekkel a tényezőkkel, de annyi biztos, hogy anyagilag nem térülne meg, mert ki venne meg valamit, aminek többször nagyobb (3x-os? 5x-ös? 10x-es? 50x-es?) ára lenne? Valóban annyival is jobb, hatékonyabb lenne, hogy megérné megvenni? És hány giga cég venne belőlük? Nem sok. Ha nagy ipar áll rá, akkor olcsóbb lenne. De nagy ipar nem fog azonnal ráállni és nem lesz egyből olcsó(bb). Az új technológiák mindig rendkívül drágák, mert kevés van belőlük és valószínűleg kezdetleges a kivitelezésük. Az alapanyagok és az energia nem ingyen van. Értem, napelem meg hasonlók...de az is gigantikus befektetés pláne egy új technológiára, ami valószínűleg sokkal több energiát igényelne.


Ki mennyire kedveli a megközelítésemet... Akinek tetszik, annak figyelemébe ajánlom a következő kérdéshez a hozzászólásomat (5-ös): https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__1..


És igen...nem egészen a kérdésre válaszoltam, hanem 3-as hozzászólására reagáltam.


Ami még eszembe jutott, az az, hogy amikor bányászunk a föld alatt, ahhoz lyukakat vágunk a földbe, a kőzetekbe, ezzel pedig növeljük a földbeomlás, földszakadás?? (mi a helyes megnevezése ennek?) esélyét.

2023. jún. 21. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Teljesen jó a 3. válasz és ez a történelmünk is.

Először csak a külszíni fejtésekkel tudott az emberiség nyersanyaghoz jutni, ahogy fejlődtek a technológiák, úgy tudtunk egyre mélyebbre jutni.

A korai civilizációk ki is bányászták azokat az erőforrásokat, amiket el tudtak érni, többek között ha valamilyen atomháború következtében kőkori szintre jutna az emberiség, ezért nem lehetne a civilizációnak megint felemelkedni, végigjárni az utat, mert nem lehetne réz, meg vaskorszak megint, megakadna a fejlődés.

Nem lenne aranyláz sem, mert a Yukonból, meg ahol könnyen ki lehetett mosni az aranyat, onnan ki is mosták, bár van ott még sok helyen arany, csak nem olyan koncentráltan, Gellérthegynyi kőzetet mozgatnak meg, hogy valami nemesfémet kiszedjenek, de gazdaságos, így csinálják.

Ez is egy út, fejlett technológiával olyan helyről is nyerhetünk nyersanyagot, ahonnan régebben elképzelhetetlen volt, például a tengervízből.

Mellesleg Dél-Afrikában van olyan aranybánya, ami több km mély, de csak fejlett technikával lehet ott dolgozni, túlnyomással keszonoznak a vízbetörés ellen, óriási ventilátorokkal szellőztetnek, oxigénpalackban is dolgoznak, ahol muszáj, meg fuvatnak levegőt is, szóval bizonyos határig már most meglepően mélyre tudnak menni, ha megéri.

2023. jún. 21. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, itt az a bánya, amit írtam:

[link]

2023. jún. 21. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Valóban úgy volt a történelem során hogy ahogy fejlődött az emberiség, és lett egyre nagyobb a létszám is, úgy egyre mélyebb rétegekből képesek lettek felhozni az ásványokat.

A gond a felszínen van, a Föld nem képes végtelen számú embert eltartani.

Az ember nem csak szerves ásványokat termel ki, hanem a szerves energiaforrásokat is, letarolja, kiírtja az őserdőket, olyan ütemben, hogy azok képtelenek megújulni.

A bolygó szerves ásványkészlete, a főolaj, földgáz kivételével nem vész el, csak átalakul.

A fémek, amelyeket eddig kibányásztak, most is itt vannak valamilyen formában, csak ma már nem 2milliárd, hanem 8milliárd embert kell ellátni, ráadásul látványosan pazarolva.

Ásványokat lehet felhozni a föld mélyéből, de azokat nem lehet megenni, az élelmet a felszínen kell megtermelni.

2023. jún. 22. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
68%
A földkéreg átlagosan 50-60 km vastag. A legmélyebb bányák 3-4 km mélyek. Van még hová furni.
2023. jún. 22. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 kriszpo ***** válasza:
Sok munkanélküli bányász.
2023. jún. 28. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!