Ilyen esetben belobbanhat a benzin illetve benzingőz?
A napsugaraktól akkor gyulladhatna meg, ha – elegendően nagy – domború lencse, homorú tükör, vagy pl. utóbbi helyett több tucat megfelelően irányított síktükör fókuszálná a sugárzást a palack egy adott részére.
Vagy ha a palack átlátszó, és – a benne lévő benzinnel együtt – maga alkot gyűjtőlencsét. De ha a fókuszpont a palack gázterébe e
#3 voltam (valamiért magától elment)
A napsugaraktól akkor gyulladhatna meg, ha – elegendően nagy – domború lencse, homorú tükör, vagy pl. utóbbi helyett több tucat megfelelően irányított síktükör fókuszálná a sugárzást a palack egy adott részére.
Vagy ha a palack átlátszó, és – a benne lévő benzinnel együtt – maga alkot gyűjtőlencsét. De ha a fókuszpont a palack gázterébe esik, nem történik semmi, mert ott nincs, ami elnyelje a sugarakat. Max ha pont a palack túlsó falára esik, és van ideje felmelegíteni. De ha műanyagból van, egyből elolvad, és máris nem marad helyben, amíg átmelegedne. Nagyon esetleg, maga mögött tud meggyújtani egy szilárd felületet, aminek tüzétől később meggyulladhat a benzin is, de ez véletlenszerűen szinte esélytelen, hogy összejöjjön. Talán 1x-2x történhetett ilyen (pl. vizespalackkal), amiből elkezdték vizsgálni, hogy reprodukálható-e, és az, de csak ha minden feltétel együtt van. Ha egy sima vizespalackkal a bőrödre koncentrálod a napsugarakat, azt is alig veszed észre, hogy ott valamivel melegebb van.
A felforrósodó helyeken azért veszélyes benzint tárolni, mert ahogy megnő a gőznyomása, kiszivároghat, vagy szétrepesztheti az edényt, és egyből a körülötte levő légtérben lesz jelen tűzveszélyes mennyiségben, és belobban a legkisebb szikrától, dohánytól, ha nem számolnak vele. Ez igaz akár a felforrósodó kocsiban hagyott alkoholos tisztító- és fertőtlenítőszerekre is.
Nem lobban be a benzingőz.
Még a napon felejtett tűzforró öngyújtóból kiáramló gáz sem gyullad be szikra, vagy nyílt láng nélkül. A benzinnek ennél jóval nagyobb a lobbanáspontja. Égni a légnemű szénhidrogének és a folyékony halmazállapotú szénhidrogének is égnek szobahőfokú, vagy 40 fokos levegőben, ha gyújtó forrással meggyújtjuk őket. De maguktól nem gyulladnak meg. A meggyújtásukhoz kell a megfelelő aktivációs energia.
Amikor egy gépjármű balesetben megsérülnek a járművek üzemanyag tartályai, a katasztrófavédelem nem napernyőkkel szaladgál, hogy árnyékolja a forró aszfaltra ömlött benzint, hanem csavarkulccsal. És leszedik az akkumulátorról a sarukat és áramtalanítanak, hogy szikra ne képződhessen. Pedig a tűző napon 60-70 fokos az aszfalt a kánikulában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!