Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A meteoritok hogyan keletkezne...

A meteoritok hogyan keletkeznek? Egy szilárd bolygóból a gravitáció ellenére hogyan válnak ki meteoritok? A Holdon vagy a Marson találtak Földről érkezett meteoritokat?

Figyelt kérdés
2023. jún. 5. 14:43
 1/6 anonim ***** válasza:
87%

1. A meteoritok nagy része akkor keletkezett, amikor az a por- és gázfelhó, amelyből a Naprendszer keletkezett, elektromágneses és gravitációs erő hatására elkezdett összesűrűsödni és csomósodni.

Nemrég kiderült, hogy már más naprendszerből érkezett meteoritot is észleltek, de az USA nemzetbiztonsági okból évekig titkolta a becsapódás tényét és helyét.


2. Ha egy aszteroida vagy üstökös olyan erővel csapódik bele egy bolygóba, hogy a szétrepülő törmelékek sebessége meghaladja az adott égitest szökési sebességét, akkor a törmelékek egy része kirepülhet a világűrbe.


3. A Földön már találtak Holdról és a Marsról származó meteoritot (ilyen pl. a nevezetes ALH84001), ezért várható, hogy a Holdon és a Marson is találni fognak a Földről származó meteoritokat.

2023. jún. 5. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

"A meteoritok nagy része akkor keletkezett, amikor az a por- és gázfelhó, amelyből a Naprendszer keletkezett, elektromágneses és gravitációs erő hatására elkezdett összesűrűsödni és csomósodni."

Öö... nem. A meteoritok túlnyomó többsége kisebb testekről, főleg üstökösökről vagy aszteroidákról morzsolódott le utólag. Sok meteorraj esetén konkrétan be lehet azonosítani, hogy melyikről (pl. Perseidák: Swift-Tuttle-üstökös)

2023. jún. 5. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

#2: Amit írsz, az a meteorrajokból származó meteoritokra vonatkozik. A sporadikus meteorokra és a folyamatosan záporozó mikrometeoritokra nem vonatkoztatható.

Egyébként a meteorit definíciójából kiindulva az lenne a szabatos válasz a kérdésre, hogy a meteoritok úgy keletkeznek, hogy egy nagyobb égitestbe becsapódó, a meteoroidok mérettartományába tartozó természetes objektum nem semmisül meg, hanem eljut a felszínig. Hogy a meteoroid közvetlenül az Oort felhőből származik, vagy egy széthullott üstökösből, netán egy másik égitestből, az már egy más kérdés.

2023. jún. 5. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

a meteorit az a biszbasz, ami azután marad, hogy a meteor becsapódik.

a meteor az, ami éppen zuhan lefelé az atmoszférán keresztül.


amikor még nem meteor, akkor lehet pl. üstökös, aszteroida.

2023. jún. 6. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Amit írsz, az a meteorrajokból származó meteoritokra vonatkozik. A sporadikus meteorokra és a folyamatosan záporozó mikrometeoritokra nem vonatkoztatható."

Utóbbiak nagy többsége is már kialakult égitestekről származik.

2023. jún. 6. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Korrekt. Bár a galatikus skálán nézve a kozmikus por szinte kizárólag a vörös óriásokból és a szupernóvákból származik, a Naprendszernek ezen a tájékán főként az üstökösök és az aszteroidaütközések termelik annak a kozmikus pornak a nagyobb hányadást, ami megolvadt mikrometeoritként hullik le a Földre. Jelenleg ez adja a Földre jutó meteoritikus anyag túlnyomó többségét, nem a nagyobb meteoritok. Tehát ez számít.
2023. jún. 6. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!