Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezt vektoralgebrás matek...

Ezt vektoralgebrás matek feladatot meg tudja oldani valaki?

Figyelt kérdés

Helló!


Van egy matek feladat, amit nem nagyon értek.Egyszerű lehet, de itt direkt bonyolultan teszik fel a kérdéseket:D

Ha valaki le tudná írni a számítás menetét azt megköszönném.


A feladat: Legyen "a"vektor: 5i-3j "b"vektor: i+2j

Igazoljuk, hogy "a" és "b" független vektorok.

Adjuk meg "i"nek az "a" "b" bázisra vonatkozó koordinátáit.

Megoldás: "i"=2/13"a" + 3/13"b"

""-jel a vektorjelet kívánja imitálni.


A feladat első részét én az alapján oldottam meg, miszerint, ha "a" és "b" vektorok nem függetlenek, akkor létezik egy olyan lambda valós szám, amellyel megszorozva az egyik vektort a másikba jutok.

A 2 lambda érték (1/5 és -2/3) nem egyezik meg, tehát a 2 vektor független.


A második résszel viszont nem boldogulok.Még a megoldás sem segít.

Azt értem, hogy az i vektort kell kifejezni, úgy, hogy a és b legyenek a bázisvektorok, de a számítás nem megy.

Nincs kidolgozott mintapélda a tanár nem segít.

Ha valaki tud segítsen.

Előre is köszi.


2010. okt. 10. 13:45
 1/2 anonim ***** válasza:

egyszerűen egyenletrendszerként felírod.

az a célod, hogy a,b vektorok által meghatározott bázisban írd fel i-t, akkor olyan x,y-t keresel, amire


i = x*a + y*b, ezt kibontod úgy, hogy a-t és b-t felírod i és j segítségével, amiből ezt kapod:


i = x*(5i-3j)+y*(i+2j) = (5x+y)*i + (2y-3x)*j.


Mivel i,j függetlenek (bázist alkotnak), ez csak úgy lehet, ha a két oldal koordinátánként megegyezik, azaz 1 = 5x+y és 0 = 2y-3x.


Két ismeretlen, két egyenlet, megoldod. Ennyi.

2010. okt. 10. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Így már tényleg egyszerű!

2010. okt. 10. 14:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!