Az emberiség létszáma el fogja érni még a 21. század vége előtt a 10 milliárd főt?
Igen, a jelenlegi projekciók olyan 2060 köré teszik. Viszont annál sokkal feljebb már nemigen fog menni:
Soha nem fogja elérni a tíz milliárdot.
Kb húsz év múlva már csak az emberiség felének lesz elegendő vize, ebbe belejátszik majd a klímaváltozás is, akkor biztosan megindul a harakiri, de persze lehet, hogy előbb.
"Igen, a jelenlegi projekciók olyan 2060 köré teszik. Viszont annál sokkal feljebb már nemigen fog menni"
Azért ne vegyük ezt olyan biztosra, hogy ez lesz meg az lesz. A közelmúlt trendjei alapján jósolnak, valójában viszont nem tudhatjuk 40-60-80 évre előre, hogy mi fog történni. A jelenre vonatkozó 60-80 évvel ezelőtti becslések is sok tekintetben vastagon mellélőttek.
Azért a populáció alakulása nem olyan kaotikus, mint az időjárásé és jó előre lehet számításokat végezni.
A háború után Ratkó Anna 1949 és 1953 közötti népjóléti, majd egészségügyi miniszterségének, illetve tágabban az 1950 és 1956 közötti félévtizednek a népesedéspolitikája mutatja ezt az adminisztratív beavatkozási és számítási lehetőséget.
Mivel az abortusz betiltása és a gyermektelenségi adó, meg a társadalmi propaganda és a gyermekesek lakáshoz jutásának megkönnyítése egy születési hullámot indított el, generációkra előre gondoskodtak a népesedés elégségességéről, mert 1970-75 között, majd 2000 környékén ezek a hullámok újra megjelentek, valamivel csökkentebb amplitúdóval és kissé széthúzódóbb hullámhosszal. de kétségtelenül szignifikánsan és előre kalkulálható módon.
A matematikai számítások pontosságához elengedhetetlen a befolyásoló tényezők pontos meghatározása, azok értékének statisztikai megállapítása, ilyen például a születési ráta és annak változási tendenciájának üteme.
A korrekciós igény határozottan meg is jelent a 2010-es évekre a grafikonokon és erről már ötven évvel korábban minden ezzel foglalkozónak előre tudomása volt.
Azonban ezekkel a számításokkal csalni is lehet, ha nem számolnak a migrációt kibocsátó országokban a migráció feszültségcsökkentő szerepével például, így a születési ráta adatait lecsökkentve előre falsul ütemeznek, meg másképpen is lehet csalni politikai megrendelésre, de ez természetesen ki is mutatható, ha megvan hozzá a kellő szándék.
#7 A Ratkó-korszak utóhullámainak puszta létét megjósolni körülbelül akkora dolog, mint azt mondani, hogy jövő nyáron lesznek hőségperiódusok.
"A matematikai számítások pontosságához elengedhetetlen a befolyásoló tényezők pontos meghatározása, azok értékének statisztikai megállapítása, ilyen például a születési ráta és annak változási tendenciájának üteme."
A jövőbelit nem tudod pontosan, sőt ahogy telik az idő, úgy terheli egyre nagyobb bizonytalanság. Egyszerűen azt feltételezed, hogy olyasmi lesz, amit eddig tapasztaltunk. Mi van, ha nem? Sosem volt képes olyan gyorsan változni a világ, mint manapság. Ki számított rá 1940 körül, hogy mennyire alacsony lesz a fejlett világ termékenységi mutatója 2000-ben? De egyébként 1970-ben írt hazai könyvben is láttam olyat leírva, hogy hol lesz ennek vége, hogy a fiatalok körében egyre gyakoribb, hogy a 20 évesnél is fiatalabb korban kötnek házasságot. Hát azóta egy kicsit megváltozott a hozzáállás mind a házassághoz, mind annak idejéhez.
Ezek bizonytalansága az, ami miatt az évszázad végére jó néhány milliárddal odébb kerülhet a végeredmény, és a növekedés üteme is erősen kétséges, hogy milyen irányú és mértékű lesz
Azért az ilyen világvége-jóslatokat fenntartással kezelném. Nem mintha nem lennének repedések a világgazdaság mai rendszerében, mert vannak. De ne feledd, hogy kb. mióta civilizáció létezik, azóta folyamatosan vannak akik azt jósolják, hogy néhány éven belül össze fog omlani. Vannak emberek akik élvezik ezt a szerepet, vagy egyszerűen csak a riogatásból élnek.
Különösen érdemes kritikusan nézni azokat a jóslatokat, amik ilyen leegyszerűsítő/pszeudo-tudományos nyelvezettel próbálnak megalapozattabnak tűnni mint amilyenek. Lásd pl. félremagyarázott fizikai törvényszerűségeket próbál alkalmazni társadalomtudományos folyamatokra. Vagy mondjuk a mitigáló technológiák indoklás nélküli elutasítása. Pedig hát ha van olyan szegmense a közgazdasági/társadalmi folyamatoknak, aminek tényleg nagyon rosszak vagyunk az előrejelzésében, az a technológia. Még 1-2 évtizedes távlatban is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!