Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az emberiség történelme során...

Szaniszlo Ferenc kérdése:

Az emberiség történelme során előfordult-e már, hogy egy népnek, csoportnak szabályoznia kellett a saját létszámát túlvadászás, túlhalászás, túlnépesedés következményei miatt?

Figyelt kérdés
Ha igen, sikerült-e? vagy kudarcba fulladt?
2015. nov. 7. 22:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A kínaiak születésszabályozásáról nem hallottál még? Pont most emelték családonként egy gyerekről kettőre a kvótát, mert túl sok az idős és a férfi a társadalmukban.
2015. nov. 7. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
A kínaiaknál az a tradíció okozta ezt a gondot, hogy a leánygyermeket kevésbé értékesnek tartották a fiúgyermeknél. Így ha az egy szem megengedett gyermek leány lett volna, sokan inkább elhajtatták a magzatot.
2015. nov. 7. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
A kínai dolog az jelenlegi folyamat. Én olyan szabályozásra lennék kíváncsi, ami már sikeresen/sikertelenül lezajlott a történelem során.
2015. nov. 7. 23:16
 4/11 anonim ***** válasza:

Tikopia szigete egy pozitív példa. Sajnos most alig találtam róla valamit magyarul a neten, itt van róla szó:

[link]

2015. nov. 8. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Találtam még egyet, Anuta.

[link]


Amúgy ha belegondolok Spártában is volt hasonló.

2015. nov. 8. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Általában inkább az elnyomó birodalmak szabályozták az elnyomottak népességét, nehogy túl sokan legyenek és fellázadjanak (pl. a Bibliából akár Mózes, akár Jézus története). Egy egészséges, szabad, fejlődő társadalom mindig örül az új jövevényeknek, az általuk hordozott új ígéretnek (lásd a régi magyar "gyermekáldás" szót). A dekadencia és a hanyatlás jele, mikor egy civilizáció már nem tud mit kezdeni a szaporulatával.
2015. nov. 8. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Talintulli, ez egyáltalán nem igaz. Az általam mutatott két példában népességszabályozás nélkül olyan sorsra jutottak volna mint a Húsvét-szigetek őslakosai. Érdemes arra is rákeresni neten.
2015. nov. 8. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Egy ilyen szabályozás mindig rövid ideig tart, ekkor megváltoznak a születési/halálozási arányok, ez generációkon fut végig, míg sokadik után a hatás elenyészik.

1950-es évek elején nálunk fordított jelenség volt, a háborús népességfogyás ellen intenzív szülésérdekeltséget teremtettek (Ratkó korszak - a bevezetőjéről). Ez a 70-es, 80-as évek fordulóján óvodai, aztán iskolai férőhelyproblémát okozott, majd az ezredforduló táján ismét (kisebb mértékben) és 2030 körül ismét érzékelhető népességnövekedés (fogyáslassulás) lesz. Feltehetően a szokások erős változása miatt a 4. hullám már nem nagyon lesz kimutatható.

2015. nov. 8. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Az ókori görögök a népességfelesleget új poliszok alapításával vezették le évszázadokon át.
2015. nov. 8. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Ilyenkor migrációra kerül sor. A túlnépesedés, csak bolygó méretekben értelmezhető, ugyanis a bioszféra eltartóképességéhez és működőképességének megőrzéséhez, fenntarthatóságához képest lehet túlnépesedni. Nyilván a Földről is tovább lehetne migrálni, de jelenleg ennek nincsenek meg a technikai feltételei.
2015. nov. 9. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!