Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan magyaráznád el a...

Hogyan magyaráznád el a logikáját ennek a részletkérdésnek a Monty-hall probléma kapcsán?

Figyelt kérdés

33% az esély arra, hogy az első ajtó mögött lesz az autó, ismét 33% hogy a következő ajtó mögött lesz, a harmadik ajtó mögött pedig tudjuk, hogy egy kecske van.

Együttesen tehát 66% esély van arra, hogy az első két ajtó mögött van az autó. Így 66%-0% az eredmény. Miért a második ajtóra fog vonatkozni a 66%os esély, és miért nem maradunk továbbra is 33%-33% esélynél, hogy a két ajtó közül mindkét esetben 33% esély van arra, hogy mögöttük van az autó?


2023. jan. 3. 14:58
 1/6 anonim ***** válasza:
40%
Azért, mert 33%+33% =/= 100% ...
2023. jan. 3. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
82%
Gondolj bele mi lenne, ha szaz ajtod lenne, amik mogott 99 kecske es egy auto van. Namarmost valasztasz egy ajtot, es utana kinyitnak neked 98 kecskes ajtot, ugy hogy mar csak ket ajto marad. Na szerinted melyiknek nagyobb a valoszinusege? Annak hogy az először jol valasztottal a 100 ajtobol, es a te ajtod mogott van a kocsi, vagy hogy eloszor rosszul valasztottal, es nem a te ajtod mogott van a kocsi, igy kizarasos alapon a masik ajto mogott.
2023. jan. 3. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
83%

"33% az esély arra, hogy az első ajtó mögött lesz az autó, ismét 33% hogy a következő ajtó mögött lesz, a harmadik ajtó mögött pedig tudjuk, hogy egy kecske van."

Ez így nem stimmel!

Nézzük lassabban:

- 33% az esély arra, hogy az első ajtó mögött lesz az autó, ismét 33% hogy a következő ajtó mögött lesz

EZ van az ELEJÉN.

Csakhogy utána a vezető kinyit egy ajtót, amiről Ő TUDJA, hogy 0% az esélye! Tehát megváltoznak az esélyek!

Mivel a te ajtód nem változik (azt nem ő választotta), továbbra is 33% - ezért a MÁSIK ajtó esélye nő meg 67%-ra!

2023. jan. 3. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
78%

Az a feloldása a problémának, hogy kicsit átfogalmazzuk. Belátható, hogy a két fogalmazás ekvivalens egymással.


Amikor ajtót választunk, akkor nem azt mondja a műsorvezető, hogy kicsit egyet, hanem felajánlja, hogy válthatsz a másik két ajtóra, tehát vagy maradsz a választott ajtónál, vagy választhatod a másik kettőt, ÉS HA AZ EGYIK mögött ott az autó, akkor megnyered.

Azért ekvivalens a két eset, mert az egyik ajtó mögött biztosan tudjuk, hogy kecske van, tehát ha kinyitja az egyik kecskés ajtót, attól "sokkal okosabbak" nem leszünk.

2023. jan. 3. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

ez a megváltozik a valószínűség valójában nem egy jó magyarázat a dologra.

nézd másik módon:


az elején kiválasztott ajtó 2/3 valószínűséggel rossz.

egészen pontosan annak a leosztásnak 2/3 a valószínűsége, hogy az


általad választott ajtó rossz

valamelyik másik ajtó jó

harmadik ajtó rossz


ha most ebből ő megmutatja, hogy melyik a másik, ami az eredeti 2/3-os leosztásban rossz, akkor tudni fogod, hogy melyik az az ajtó, ami az eredeti 2/3-os leosztásban a jó.


valójában nem változik a valószínűsége a dolognak. csupán annyi történik, hogy az eredeti, 2/3-os valószínűséggel rosszat választottam leosztáson belül navigálsz és ezért lesz az ajtóváltásnál 2/3 a valószínűsége annak, hogy az a jó.

2023. jan. 3. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
86%

2-es és 4-es is nagyon szemléletes. Azokból nagyjából meg lehet érteni, hogy mivel információt viszel a rendszerbe, ezért változik a helyzet.


Én megpróbálom megmutatni, hogy hol a banánhéj amin elcsúszol.


A probléma az, hogy összekeveredik benned a független valószínűség és a feltételes valószínűség. Pedig ez két különböző dolog, a csapda az, hogy nem ilyen szépen fogalmazza meg a kérdés.


A független valószínűség az, amikor az esetek valószínűségére nincs befolyással semmilyen feltétel. Ha választhatsz egy ajtót, majd utána a műsorvezető NEM ad semmilyen infót de megengedi hogy megváltoztasd a döntést, akkor valójában független valószínűségi esetekről beszélünk, és teljesen mindegy, hogy változtatsz-e vagy sem, mindenképp 1/3 esélyed van nyerni.


Azzal, hogy a műsorvezető megad egy hibás ajtót, valójában bevezet egy feltételt, tehát feltételes valószínűséggé alakítja a játékot. A független esetnél (azaz ahol NEM ad infót) az a kérdés, hogy "mennyi az esélye nyerni azzal, hogy A-ról B-re váltok", és ez mindig 1/3, tök mindegy miről mire váltasz. A feltételes valószínűség esetén mindig olyasmi a kérdés, hogy mennyi az esélye X dolognak, amennyiben tudjuk, hogy Y dolog bekövetkezik. Jelen esetben mennyi az esélye nyerni azzal hogy A-ról B-re váltok, amennyiben hogy tudjuk, hogy C-ben kecske van.


Természetesen a két valószínűség fajtát máshogy kell kiszámolni, így más lesz az esély is. A független valószínűségnél 1/3 eséllyel nyersz akkor is ha váltasz és akkor is ha nem, a feltételes valószínűség képletéből meg az jön ki, hogy 1/3 ha nem váltasz, és 2/3 ha váltasz. (De persze ez nyilván nem vigasztalja azt az 1/3-ot, aki váltott és pont nyert volna.)


Tehát valójában ezt a függetlenről feltételesre váltást nem észleli az ember agya, és ez okozza a csapdát.

2023. jan. 4. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!