Hogyan magyaráznád el a logikáját ennek a részletkérdésnek a Monty-hall probléma kapcsán?
33% az esély arra, hogy az első ajtó mögött lesz az autó, ismét 33% hogy a következő ajtó mögött lesz, a harmadik ajtó mögött pedig tudjuk, hogy egy kecske van.
Együttesen tehát 66% esély van arra, hogy az első két ajtó mögött van az autó. Így 66%-0% az eredmény. Miért a második ajtóra fog vonatkozni a 66%os esély, és miért nem maradunk továbbra is 33%-33% esélynél, hogy a két ajtó közül mindkét esetben 33% esély van arra, hogy mögöttük van az autó?
"33% az esély arra, hogy az első ajtó mögött lesz az autó, ismét 33% hogy a következő ajtó mögött lesz, a harmadik ajtó mögött pedig tudjuk, hogy egy kecske van."
Ez így nem stimmel!
Nézzük lassabban:
- 33% az esély arra, hogy az első ajtó mögött lesz az autó, ismét 33% hogy a következő ajtó mögött lesz
EZ van az ELEJÉN.
Csakhogy utána a vezető kinyit egy ajtót, amiről Ő TUDJA, hogy 0% az esélye! Tehát megváltoznak az esélyek!
Mivel a te ajtód nem változik (azt nem ő választotta), továbbra is 33% - ezért a MÁSIK ajtó esélye nő meg 67%-ra!
Az a feloldása a problémának, hogy kicsit átfogalmazzuk. Belátható, hogy a két fogalmazás ekvivalens egymással.
Amikor ajtót választunk, akkor nem azt mondja a műsorvezető, hogy kicsit egyet, hanem felajánlja, hogy válthatsz a másik két ajtóra, tehát vagy maradsz a választott ajtónál, vagy választhatod a másik kettőt, ÉS HA AZ EGYIK mögött ott az autó, akkor megnyered.
Azért ekvivalens a két eset, mert az egyik ajtó mögött biztosan tudjuk, hogy kecske van, tehát ha kinyitja az egyik kecskés ajtót, attól "sokkal okosabbak" nem leszünk.
ez a megváltozik a valószínűség valójában nem egy jó magyarázat a dologra.
nézd másik módon:
az elején kiválasztott ajtó 2/3 valószínűséggel rossz.
egészen pontosan annak a leosztásnak 2/3 a valószínűsége, hogy az
általad választott ajtó rossz
valamelyik másik ajtó jó
harmadik ajtó rossz
ha most ebből ő megmutatja, hogy melyik a másik, ami az eredeti 2/3-os leosztásban rossz, akkor tudni fogod, hogy melyik az az ajtó, ami az eredeti 2/3-os leosztásban a jó.
valójában nem változik a valószínűsége a dolognak. csupán annyi történik, hogy az eredeti, 2/3-os valószínűséggel rosszat választottam leosztáson belül navigálsz és ezért lesz az ajtóváltásnál 2/3 a valószínűsége annak, hogy az a jó.
2-es és 4-es is nagyon szemléletes. Azokból nagyjából meg lehet érteni, hogy mivel információt viszel a rendszerbe, ezért változik a helyzet.
Én megpróbálom megmutatni, hogy hol a banánhéj amin elcsúszol.
A probléma az, hogy összekeveredik benned a független valószínűség és a feltételes valószínűség. Pedig ez két különböző dolog, a csapda az, hogy nem ilyen szépen fogalmazza meg a kérdés.
A független valószínűség az, amikor az esetek valószínűségére nincs befolyással semmilyen feltétel. Ha választhatsz egy ajtót, majd utána a műsorvezető NEM ad semmilyen infót de megengedi hogy megváltoztasd a döntést, akkor valójában független valószínűségi esetekről beszélünk, és teljesen mindegy, hogy változtatsz-e vagy sem, mindenképp 1/3 esélyed van nyerni.
Azzal, hogy a műsorvezető megad egy hibás ajtót, valójában bevezet egy feltételt, tehát feltételes valószínűséggé alakítja a játékot. A független esetnél (azaz ahol NEM ad infót) az a kérdés, hogy "mennyi az esélye nyerni azzal, hogy A-ról B-re váltok", és ez mindig 1/3, tök mindegy miről mire váltasz. A feltételes valószínűség esetén mindig olyasmi a kérdés, hogy mennyi az esélye X dolognak, amennyiben tudjuk, hogy Y dolog bekövetkezik. Jelen esetben mennyi az esélye nyerni azzal hogy A-ról B-re váltok, amennyiben hogy tudjuk, hogy C-ben kecske van.
Természetesen a két valószínűség fajtát máshogy kell kiszámolni, így más lesz az esély is. A független valószínűségnél 1/3 eséllyel nyersz akkor is ha váltasz és akkor is ha nem, a feltételes valószínűség képletéből meg az jön ki, hogy 1/3 ha nem váltasz, és 2/3 ha váltasz. (De persze ez nyilván nem vigasztalja azt az 1/3-ot, aki váltott és pont nyert volna.)
Tehát valójában ezt a függetlenről feltételesre váltást nem észleli az ember agya, és ez okozza a csapdát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!