Li-ion akkut érdemes időnként formattálni (egymás után párszor 0%-100% közt tölteni-kisütni)?
Vagy kifejezetten ellenjavallt?
Van, aki szerint a Li-ionnak egyáltalán nem tesz jót, ha 10-20% alá merül, vagy ha 80-90% fölé töltődik. Más szerint meg pont az tesz neki jót, ha minél inkább kihasználjuk a tartományt. Vagy lehet, az a legjobb, ha általában nem használjuk ki, de alkalmanként "megtornáztatjuk"?
Többször hallottam-olvastam olyat is, ez az akkumulátor a ciklusok számára érzékeny, és ha olyan a töltésvezérlő, hogy 100%-nál leállítja a töltést, elkezd kisülni, ekkor picit újra tölteni kezd, ez máris újabb töltési ciklusnak számít elhasználódás szempontjából, és mindössze ezért nem javasolják a töltést 100%-ig kivinni (és számítva az emberi késlekedésre, a közeléig se)?
Lehet, hogy sokan keverik a NiCd, NiMH akkuk igényeivel is, ezért soxor pont ellenkezőjét javasolják annak, ami adott típusra a jó lenne?
Érdekes kérdés, mert ugye adott energiát veszel ki belőle időegység alatt, tehát ha csak 30-70% között használod, akkor kb. 3x annyi töltési ciklus kell az élettartam alatt, szóval hiába vagy a kíméletesebb tartományban, összességében lehet, hogy rosszabbul jössz ki.
Nekem egyik Li-ion akkumnál sem volt még abból bajom hogy teljesen lemerítem, és mindig teljesen fel is töltöm őket.
Ha néha nem csinálod meg, akkor a battery management software-nek fogalma sem lesz hány %-on áll a töltöttség. Már csak ezért is erdemes, hogy reális értéket mutasson.
A hardware védelem úgysem engedi túlmeríteni vagy toltölteni az akkut.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!